reklama

Nejvíce si v SP vydělala Gutová-Behramiová, Vlhová strčila do kapsy Ledeckou

Lara Gutová-Bahramiová Lara Gutová-Bahramiová autor: Reuters
Sjezdařky kralují finančním žebříčkům Světových pohárů na sněhu. Největší prémie si vyjezdila švýcarská lyžařka Lara Gutová-Behramiová, která rozšířila konto o 485.091 švýcarských franků, skoro 11,5 milionu korun. Mezi českými závodníky si roli zimní sportovkyně s nejvyššími odměnami udržela lyžařka a snowboardistka Ester Ledecká se 128.300 franky, což jsou v přepočtu skoro tři miliony korun.

Oficiálně zveřejňuje prémie lyžařská federace FIS, a to pouze u sjezdařů a klasických disciplín. U ostatních jde o odhady a částky jsou před zdaněním.

Samková to zvládla! Vyhrála poslední závod sezony, a tím i Světový pohár Samková to zvládla! Vyhrála poslední závod sezony, a tím i Světový pohár Čtěte zde

Podle finančních žebříčků mezinárodní federace FIS je za Gutovou-Behramiovou celková vítězka SP Slovenka Petra Vlhová, která objela všech 31 závodů sezony a vydělala 444.501 franků (asi 10,5 milionu korun). Ještě třetí Mikaela Shiffrinová z USA má s 410.998 franky více než vítěz velkého křišťálového glóbu mezi muži Alexis Pinturault z Francie, který si připsal 379.064 franků (9 milionů korun).

Lépe než Pinturault by na tom měla být i biatlonistka Tiril Eckhoffová. Norce rychlý běh a přesná muška vynesly okolo 385 tisíc eur, cca 10 milionů korun.

V běhu na lyžích v sezoně nejvíce vydělal Rus Alexander Bolšunov 219.500 franků, předčít ho ještě může skokan na lyžích Halvor Egner Granerud. Nor má na kontě 204.300 franků a před sebou finále sezony na mamutím můstku v Planici.

Ledecká si nejvíce vyjezdila na lyžích, dohromady 117.050 švýcarských franků. Nejvíce vydělala za výhru v super-G ve Val d'Isere - 45 tisíc franků, za druhé místo ve sjezdu v Crans Montaně měla 20 tisíc franků. Na snowboardu jela v zimě jen jednou a za výhru v paralelním obřím slalomu v Cortině získala 11.250 franků.

Oproti minulé zimě si polepšila biatlonistka Markéta Davidová, která vydělala na odměnách 77.050 eur, asi dva miliony korun. Nejvíce měla za titul mistryně světa ve vytrvalostním závodu na šampionátu v Pokljuce - 25 tisíc eur.

Odměny pro vítězku Světového poháru snowboardcrossařek Evu Samkovou by měly činit 38.625 franků (913 tisíc korun), slalomářka Martina Dubovská si v životní sezoně přišla na 13.800 franků (326 tisíc korun) a běžci na lyžích Kateřina Razýmová na 8900 franků (210 tisíc korun) a Michal Novák na 3150 franků (74 tisíc korun.)

V lyžování a skocích získává finanční prémie bodovaná třicítka, ve snowboardcrossu a paralelních disciplínách se rozdělují odměny mezi šestnáct nejlepších. FIS stanovuje minimální výši odměn na závod, ale pořadatel má možnost objem zvýšit. V biatlonu dostává odměny první dvacítka, plus jsou bonusy za konečné celkové umístění i pořadí v jednotlivých disciplínách. Odměny náleží i nejlepším šesti týmům ve štafetách.

reklama