Norský fenomén Svindal má rekordní čtvrté vítězství ze sjezdu v Beaver Creeku

2. 12. 2017 21:24
Nor Aksel Lund Svindal jako první lyžař vyhrál počtvrté sjezd Světového poháru v Beaver Creeku. V dnešním závodě zvítězil o 15 setin sekundy před Švýcarem Beatem Feuzem. Třetí byl překvapivě Němec Thomas Dressen.
Aksel Lund Svindal na trati v Beaver Creeku
Aksel Lund Svindal na trati v Beaver Creeku | Foto: Reuters

Beaver Creek - Čtyřiatřicetiletý Aksel Lund Svindal se dočkal první výhry po dvou operacích, které ovlivnily jeho předešlé dvě sezony. Celkově se v SP radoval po třiatřicáté, čímž se dotáhl na osmém místě historického pořadí na Američana Bodeho Millera. Čtvrtou výhrou ve sjezdu v Beaver Creeku překonal právě Millera a Rakušana Hermanna Maiera.

"V cíli jsem si říkal, že čas nebude špatný, ale nikdy nevíte," usmíval se dvojnásobný vítěz seriálu SP z let 2007 a 2009, který se po operaci vracel už několikrát. "Je to zvláštní, ale už jsem se hodně naučil a přijde mi to normální," řekl.

Olympijský vítěz ze superobřího slalomu z Vancouveru 2010 vtipkoval, že není dobrým příkladem pro mládež. "Protože dobrý sjezdař by měl hodně trénovat, ale to já teď nemůžu, i když mě na kopci noha už nebolí," řekl norský lyžař. "Je důležité vědět, kdy riskovat a útočit."

Čtyřiadvacetiletý Dressen byl dosud nejlépe šestý. Třetí místo je jeho maximem a zároveň se stal prvním Němcem na stupních vítězů v SP ve sjezdu po 13 letech. Naposledy uspěl v prosinci 2004 Max Rauffer, který vyhrál ve Val Gardeně.

SP ve sjezdovém lyžování v Beaver Creeku (USA):

Muži - sjezd:

1. Svindal (Nor.) 1:40,46, 2. Feuz (Švýc.) -0,15, 3. Dressen (Něm.) -0,49, 4. Innerhofer -0,54, 5. Paris (oba It.) -0,61, 6. Kriechmayr (Rak.) -0,71, 7. Sander (Něm.) -0,74, 8. Théaux -0,80, 9. Clarey (oba Fr.) -0,96, 10. Fill (It.) -1,01.

Průběžné pořadí sjezdu (po 2 závodech): 1. Feuz 180, 2. Svindal 160, 3. Mayer (Rak.) 102, 4. Dressen 78, 5. Fill 76, 6. Kriechmayr a Jansrud (Nor.) oba 69.

Průběžné pořadí SP (po 5 závodech): 1. Jansrud 249, 2. Svindal 245, 3. Feuz 208, 4. Kriechmayr 198, 5. Mayer 142, 6. Reichelt (Rak.) 141.