reklama

Ve sportu se nehraje fair play a v politice taky ne, říká skokan Janda před posledním závodem

Jakub Janda Jakub Janda autor: Milan Kammermayer
V polské Wisle ho o víkendu čeká poslední závod kariéry. Skokan na lyžích Jakub Janda ale žádné nostalgii nepropadá, počítal s tím, že se z volební kandidátky ODS do Poslanecké sněmovny může dostat a možná tak přijde o olympijské hry. Věří, že má na politiku dostatečně ostré lokty.

Čeká vás poslední závod kariéry, jste na to dostatečně připravený?

Děti jsou obézní a neumějí kotoul, říká Hnilička. Sport má řídit agentura, ministerstvo Babiš zamítl Děti jsou obézní a neumějí kotoul, říká Hnilička. Sport má řídit agentura, ministerstvo Babiš zamítl Čtěte zde

Doufám, že jsem. Ještě minulý týden jsem byl skákat v Německu, teď jsem strávil čtyři dny v Praze. Zítra odjedu, je kvalifikace a tam se uvidí, jestli jsem to podcenil, nebo ne.

A na posledním soustředění se vám dařilo?

Všechny skoky byly pozdě, takže jsem se asi trochu zpomalil. Doufám, že se do Wisly ještě trochu zrychlím. Tréninkový plán jsem si každopádně odjel, bylo tam méně času na regeneraci a tak. Nicméně byly to jen dva týdny, věřím, že jsem nic nezanedbal. 

Padá na vás nostalgie?

Poslední závod přijde až o víkendu, nostalgik nejsem. Až poslední závod nastane, tak uvidíme, jaké pocity se ve mně budou mísit. Chci se pokusit o co nejlepší výsledek, aby to na konec kariéry byly dobré skoky.

Takže vás ani nemrzí, že se nepodíváte na olympijské hry do Koreje?

Samozřejmě to zamrzí, protože celou přípravu jsem směřoval k olympiádě, ale to riziko, že se to může stát, tu bylo, tak jsem s tím musel počítat.

Nelákalo vás tedy těch pár měsíců nějak přečkat? 

Když bylo po volbách, tak první cesta směřovala do Liberce, domluvit se Duklou a s úsekem skoku, co bude. Rostislav Jozífek (sportovní ředitel úseku skokanů na lyžích, pozn. red.) mě přemlouval, ať vydržím, ale tyhle dvě funkce nejdou skloubit. Jednu bych musel zanedbávat a to nechci.

Vysmátý Synek, nový kalendář a královna Zátopková. Tak vypadalo předávání cen Armádní sportovec roku Vysmátý Synek, nový kalendář a královna Zátopková. Tak vypadalo předávání cen Armádní sportovec roku Prohlédněte zde

Jak náročných bylo pro vás posledních pár týdnů, kdy už jste věděl, že jste poslancem?

Bylo to hodně náročné spojit trénink s politickou kariérou. Stačím ale sledovat i politická vyjednávání, až se vrátím ze závodů, poprvé zasedne sněmovna. To už do toho nebudu mít sport, takže se budu moct politice věnovat naplno.

Stihl jste už první politické schůzky?

Včera bylo školení poslaneckých nováčků, bohužel jsem tam byl jen dvacet minut, pak jsem musel jít na volební komisi, které jsem členem. Ale byl tam můj asistent, který mě pak do toho všeho zaškolil.

Jaké jste měl ohlasy od kolegů skokanů, že míříte do politiky?

Dostal jsem hodně esemesek, taky od kluků ze Slovinska nebo z Polska, pak jsme se i potkali, tak se různě bavíme. Říkají, že je zajímavé vidět to i z té druhé stránky. Ne jen podle toho, co čtou v novinách nebo slyší v televizi. Ode mě mají čerstvé informace.  

Skokanská kometa Polášek podřídí letošní rok olympiádě a chápe Jandův konec kvůli politice Skokanská kometa Polášek podřídí letošní rok olympiádě a chápe Jandův konec kvůli politice Čtěte zde

Máte rozmyšleno, za co byste se chtěl v Poslanecké sněmovně bít?

Určitě už něco v hlavě mám. Jestli se podaří vydržet čtyřleté volební období, chtěl bych se zasadit, aby tu byl vytvořen zákon o sportu. Studoval jsem to na vysoké škole, objel bych profesory, kteří o tom měli zajímavé přednášky, pak i sportovní svazy a uvidíme, co se povede prosadit.

Za ANO se do sněmovny prodral také někdejší hokejista Milan Hnilička, byl byste ochotný mít ho jako sportovního spojence?

Milana jsem včera viděl na zasedání nováčků, ještě jsme se ve sněmovně nepotkali. I když je Hnilda z jiné strany, když to bude mít hlavu a patu, spolupráce tam může být. 

Čekáte, že vás nyní čekají ještě náročnější závody, než jste zažil na můstcích?

Určitě to bude o něco těžší. Ve sportu se nehraje fair play a v politice taky ne. Myslím ale, že mám docela ostré lokty a využiju i 21 let sportovní kariéry.

reklama