Obří slalom v Semmeringu vyhrála americká lyžařka Shiffrinová

27. 12. 2016 14:23
Americká lyžařka Mikaela Shiffrinová zvýšila své vedení ve Světovém poháru, když vyhrála první ze dvou obřích slalomů v Semmeringu. Vedla už po prvním kole a v součtu dvou jízd porazila o 78 setin sekundy Francouzku Tessu Worleyovou.
Mikaela Shiffrinová.
Mikaela Shiffrinová. | Foto: Reuters

Semmering – První ze dvou obřích slalomů v Semmeringu vyhrála americká lyžařka Mikaela Shiffrinová a zvýšila vedení ve Světovém poháru před dnes čtvrtou Larou Gutovou ze Švýcarska. Comeback v Rakousku absolvovala domácí hvězda Anna Veithová, ale v prvním závodu SP po čtrnácti měsících nepostoupila do druhého kola.

Jednadvacetiletá Shiffrinová vedla už po prvním kole a v součtu dvou jízd porazila o 78 setin sekundy Francouzku Tessu Worleyovou. Závod v obřím slalomu vyhrála specialistka na technické disciplíny podruhé v kariéře a po dvou letech od premiérového triumfu v Söldenu. Celkově se v elitním seriálu radovala už z 24. vítězství.

Třetí skončila s odstupem 1,09 sekundy Italka Manuela Mölggová, jež se vrátila na stupně vítězů v SP po téměř šesti letech od slalomu v Záhřebu v lednu roku 2011. Ze sedmnáctého místa po prvním kole se posunula na dohled pódia Gutová, jejíž odstup na Shiffrinovou v průběžném pořadí Světového poháru narostl na 55 bodů. V čele hodnocení obřího slalomu zůstala Worleyová.

Ostře sledovanou závodnicí dnes byla v Semmeringu Veithová. Sedmadvacetiletá lyžařka, která ještě pod dívčím jménem Fenningerová vyhrála v letech 2014 a 2015 celkové hodnocení SP, ztratila na Shiffrinovou v prvním kole 3,21 sekundy a na 49. pozici skončila daleko za postupovou třicítkou.

"Někde v horní části jsem trefila kámen a už jsem pak neměla pocit jistoty na lyžích. Nemohla jsem se tedy do toho pořádně opřít, ale jen jsem to sjela dolů, což nestačí," uvedla olympijská vítězka a trojnásobná mistryně světa, jež musela vynechat celou minulou sezonu a úvodní část té aktuální kvůli vážnému zranění kolena z loňského října. "Ale bylo důležité udělat první krok. Jsem ráda, že to mám za sebou," dodala Veithová se slzami úlevy v očích.

O něco lépe než Veithová dopadla česká reprezentantka Martina Dubovská, ale ani ona se do druhého kola nedostala. Za Shiffrinovou zaostala 2,57 sekundy a byla klasifikována na 41. příčce.

Zraněním skončil závod pro Švédku Marii Pietiläovou-Holmnerovou. Třicetiletá specialistka na technické disciplíny měla těsně před cílem ošklivý pád, po němž skončila v nemocnici ve Wiener Neustadtu.

Tam vyšetření magnetickou rezonancí ukázalo, že má natržené vazy v pravém koleni a kloub má navíc pohmožděný. Nyní ji čeká pauza šest až osm týdnů, takže je ohrožena její účast na únorovém světovém šampionátu ve Svatém Mořici.

Dnešní závod byl náhradou na zrušený obří slalom z minulého týdne v Courchevelu. Ve středu se pojede v Semmeringu podle původního plánu opět obří slalom a ve čtvrtek slalom speciál.

Závod SP v sjezdovém lyžování v Semmeringu (Rakousko):

Ženy – obří slalom:

1. Shiffrinová (USA) 2:01,81 (59,91+1:01,90), 2. Worleyová (Fr.) -0,78 (1:00,71+1:01,88), 3. Mölggová (It.) -1,09 (1:00,18+1:02,72), 4. Gutová (Švýc.) -1,24 (1:01,27+1:01,78), 5. Bassinová (It.) -1,56 (1:00,40+1:02,97), 6. Drevová (Slovin.) -1,60 (1:00,87+1:02,54), 7. Rebensburgová (Něm.) -1,61 (1:01,60+1:01,82), 8. Vlhová (SR) -1,65 (1:01,36+1:02,10), 9. Mowinckelová -1,68 (1:01,10+1:02,39), 10. Lösethová (obě Nor.) -1,71 (1:01,20+1:02,32), ...v 1. kole 41. Dubovská (ČR) 1:02,48.

Průběžné pořadí obřího slalomu (po 4 z 9 závodů): 1. Worleyová 320, 2. Shiffrinová 265, 3. Gutová 210, 4. Bassinová 200, 5. Goggiaová (It.) 185, 6. Drevová 135.

Průběžné pořadí SP (po 13 z 37 závodů): 1. Shiffrinová 598, 2. Gutová 543, 3. Štuhecová (Slovin.) 486, 4. Goggiaová 467, 5. Worleyová 383, 6. Weiratherová (Licht.) 349, ..33. Strachová (ČR) 101, 64. Ledecká 29.