Po 114 vyhraných závodech SP a 15 olympijských medailích došla motivace. Björgenová končí

6. 4. 2018 13:07
Norská šampionka a rekordmanka Marit Björgenová oznámila, že definitivně končí kariéru.
Marit Björgenová
Marit Björgenová | Foto: Reuters

Oslo - Norská běžkyně na lyžích Marit Björgenová ukončila v 38 letech kariéru, během níž získala mimo jiné rekordních 15 olympijských medailí a vyhrála 114 závodů Světového poháru. V rozhovoru pro televizní stanici NRK uvedla, že pro další závodění už jí schází motivace. S fanoušky se definitivně rozloučí o víkendu na norském šampionátu v Altě.

"Zjistila jsem, že už nemám dostatek motivace na to, abych dala 100 procent do další sezony. Proto jsem se rozhodla skončit," řekla Björgenová.

V únoru na hrách v Pchjongčchangu získala dvě zlaté, jednu stříbrnou a dvě bronzové medaile. S osmi olympijskými triumfy a celkem patnácti cennými kovy se stala nejúspěšnější účastnicí zimních olympijských her v historii. Překonala i krajana Oleho Einara Björndalena, jenž oznámil konec biatlonové kariéry před několika dny.

"Tohle byl perfektní závěr mé olympijské kariéry," komentovala svůj výkon v Koreji bezprostředně po triumfu v závěrečné klasické třicítce. Ve Světovém poháru stanula na stupních vítězů ve 184 závodech z 303, ke kterým nastoupila. Také s elitním seriálem se rozloučila výhrou, když odvládla stíhací závod na 10 km ve Falunu.

Osmnáctinásobná mistryně světa, která v prosinci 2015 přivedla na svět syna Mariuse, naznačila možný odchod do sportovního důchodu už v polovině března po finále Světového poháru. Definitivně se rozhodla během Velikonoc.

Reprezentační kolegyně Therese Johaugová, která kvůli trestu za doping o uplynulou sezonu přišla, zalitovala, že už nebude mít šanci s Björgenovou znovu závodit. "Marit pro moji kariéru znamenala hrozně moc. Vzhlížela jsem k ní. Poznat ji, být s ní v jednom týmu a závodit s ní, to bylo skvělé," řekla.