Žyla se stal nejstarším mistrem světa v historii, premiéru sdruženářek ovládly Norky

Aktualizováno 27. 2. 2021 19:04
Polský skokan na lyžích Piotr Žyla získal titul mistra světa na středním můstku a ve 34 letech se stal nejstarším šampionem v historii. Stříbro v Oberstdorfu vybojoval Němec Karl Geiger, bronzový byl Anže Lanišek ze Slovinska. Stupně vítězů v ženském závodě v severské kombinaci obsadily Norky.
Piotr Žyla oslavuje poněkud nečekané zlato ze závodu na středním můstku.
Piotr Žyla oslavuje poněkud nečekané zlato ze závodu na středním můstku. | Foto: Reuters

Čeští skokani v Německu skončili v prvním kole. Nejblíže k účasti ve finálové třicítce byl na 32. místě Čestmír Kožíšek, od postupu ho dělilo 1,9 bodu. Vojtěch Štursa obsadil 35. pozici, Viktor Polášek byl o tři příčky za ním, Filip Sakala skončil na 48. místě.

"Kluci na sebe předvedli vcelku dobrý výkony. Česťa překvapil a škoda, že mu to nedalo do druhý kola. Byli bychom rádi, kdyby aspoň jeden český závodník ve druhém kole byl, ale bohužel se tak nestalo," řekl trenér František Vaculík.

Kožíšek startuje na šampionátu klasiků potřetí a 32. místo je jeho maximum v individuálním závodu. "S výsledkem jsem spokojený tak napůl. Jako výsledek to je celkem solidní, ale štve mě trošku, že to nevyšlo do druhého kola. Aktuálně asi na víc nemáme a musíme dál věřit, že se to zlepší," řekl český skokan.

Svěřenec českého kouče Michala Doležala Žyla vedl už v polovině soutěže díky nejdelšímu skoku dne 105 metrů. Ve druhém kole ustál tlak, přidal 102,5 metru a vyhrál s náskokem 3,6 bodu před Geigerem. Navázal na triumf krajana Dawida Kubackého z minulého šampionátu v Seefeldu. Obhájce titulu tentokrát skončil pátý.

Němec Geiger ve druhém kole skočil 102 metrů a na stupně vítězů se posunul ze čtvrté příčky. Lanišek si naopak oproti prvnímu kolu o místo pohoršil.

Suverénní lídr průběžného pořadí Světového poháru Halvor Egner Granerud skončil těsně pod stupni vítězů. Po nevydařeném prvním kole, po němž figuroval až na 16. místě, se Nor díky skoku 103 metrů posunul na čtvrtou příčku. Od medaile ho dělilo 1,8 bodu.

V neděli je na programu soutěž smíšených družstev a Česko budou reprezentovat Klára Ulrichová, Karolína Indráčková, Polášek a Kožíšek.

Premiéru sdruženářek rozhodl karambol

První závod severské kombinace žen v historii mistrovství světa ovládly Norky. Zlato získala juniorská šampionka Gyda Westvoldová Hansenová před sesterskou dvojicí Mari Leinanová Lundová, Marte Leinanová Lundová. Šestnáctiletá česká lyžařka Tereza Koldovská obsadila v Oberstdorfu 27. místo.

Osmnáctileté Westvoldové Hansenové, jež juniorský titul získala před dvěma týdny na šampionátu v Lahti, spadlo dnešní zlato do klína až v závěru pětikilometrového běhu po karambolu vítězky skokanské části Mari Lundové. Starší ze sesterské dvojice si jela pro suverénní vítězství, v závěrečném sjezdu na stadion ale spadla, a než se jí podařilo vstát, krajanka ji předstihla.

Debut sdruženářek v takřka stoleté historii šampionátu v klasickém lyžování prožilo 31 závodnic z deseti zemí. V prosinci si ženy odbyly premiéru i ve Světovém poháru, závod v Ramsau ale nakonec zůstal kvůli koronavirovým opatřením jediný v sezoně. Jeho americká vítězka Tara Geraghtyová-Moatsová, která dnes doběhla pátá, při medailovém ceremoniálu převezme křišťálový globus.

MS v klasickém lyžování 2021, medailistky z premiérového závodu sdruženářek: Marte Leinanová Lundová (vlevo), Gyda Westwoldová Hansenová a Mari Leinanová Lundová. | Foto: Reuters