reklama

První super-G v sezoně vyhrál Jansrud, Hudec nabral obrovskou ztrátu

Jan Hudec. Jan Hudec. autor: Milan Kammermayer
Jan Hudec řeší problém s materiálním vybavením a při debutu za českou reprezentaci neměl s obrovskou ztrátou šanci na bodované umístění. Druhý Čech na startu Kryštof Krýzl do cíle nedojel.

Val d'Isere – První mužský rychlostní závod ve Světovém poháru v alpském lyžování skončil dvojnásobným triumfem Norů. V superobřím slalomu ve francouzském Val d'Isere zvítězil olympijský vítěz Kjetil Jansrud před Akselem-Lundem Svindalem, který se do seriálu vrátil po lednovém zranění kolena při pádu v Kitzbühelu.

Jan Hudec řeší problém s materiálním vybavením a při debutu za českou reprezentaci neměl s obrovskou ztrátou šanci na bodované umístění. Druhý Čech na startu Kryštof Krýzl do cíle nedojel.

Sportovní zima odstartovala. Českým sportovcům se ale napříč disciplínám příliš nevedlo Sportovní zima odstartovala. Českým sportovcům se ale napříč disciplínám příliš nevedlo Prohlédněte zde

Vicemistr světa v kombinaci Jansrud porazil Svindala o 17 setin a vybojoval patnácté pohárové vítězství v kariéře. Třetí skončil italský sjezdař Dominik Paris s mankem 41 setin. Až na 20. místě zahájil nevalně obhajobu malého glóbu za super-G další norský favorit Aleksander Aamodt Kilde.

"Když chce člověk bojovat o glóbus, musí se držet ve hře od samého začátku," pochvaloval si triumf Jansrud a vysekl poklonu Svindalovi. "Klobouk dolů, v létě to s ním tak dobře nevypadalo," řekl.

"S něčím takovým jsem vůbec nepočítal, je to obrovské překvapení. Kdyby to tak šlo dál, byl by to sen," radoval se Svindal a potvrdil, že pociťuje nedostatek přípravy. "Vloni jsem měl před prvním závodem měsíce nalyžováno, teď je to pár týdnů. Počítám, že při tréninkovém manku budu mít potíže s vyrovnaností výkonů," dodal opatrně Svindal.

Hudec dojel poslední

Pětatřicetiletý Hudec v zimě přestoupil z kanadské reprezentace do české s vizitkou bronzového medailisty z olympiády v Soči, ale po dvouleté závodní pauze vynucené zdravotními problémy měl k napodobení takového výsledku ve Francii daleko. Na trati měl řadu problémů, projel ji o 6,28 sekundy pomaleji než vítěz a porazili ho všichni soupeři, kteří závod dokončili.

Emigraci přežil na vratké plachetnici. Teď se Hudec vrátil domů a chce na lyžích navázat na Banka Emigraci přežil na vratké plachetnici. Teď se Hudec vrátil domů a chce na lyžích navázat na Banka Čtěte zde

Hudcovi se podle jeho vyjádření den před závodem zatím nedaří vyladit materiál. Na tvrdších a agresivních snězích se necítí v botách ani na lyžích komfortně. Ve čtvrtek strávil čtyři hodiny se servismany v lyžárně a další hodiny se zabýval botami.

"Hýbeme se vším, s čím se hýbat dá, jen aby to sedlo. Ve vysoké rychlosti mi to zatím vylamuje obě kolena ven z oblouku, nejsem schopen překlopit oblouk, normálně zatočit. Je to nebezpečné," řekl Hudec na webu svazu a dodal, že při změně značky výrobce z Rossignol na Stöckli, což je jeho případ, může hledání nastavení trvat i několik měsíců.

Super-G odjel na novém, ne tolik agresivním modelu lyží a s úpravami bot. "Doufám, že mi super-G přinese co nejvíce podnětů pro sjezd. Tam už to není legrace, tam kdyby to nefungovalo, podstupoval bych obrovské riziko, že se rozbiju, a to nechci," přál si. Jeho soutěžní jízda ale nevypadala dobře, skoro vůbec se nedostal do sjezdového postavení. Sjezd je na programu v sobotu.

Závod SP v sjezdovém lyžování ve Val d'Isere (Francie):

Muži – super-G:

1. Jansrud 1:21,66, 2. Svindal (oba Nor.) -0,17, 3. Paris (It.) -0,41, 4. Janka (Švýc.) -0,44, 5. Kline (Slovin.) -0,45, 6. Feuz (Švýc.) -0,71, 7. Ganong (USA) -0,75, 8. Fill (It.) -0,76, 9. Sander (Něm.) -0,91, 10. Franz (Rak.) -1,13, ...62. Hudec -6,28, Krýzl (oba ČR) nedokončil.

Průběžné pořadí SP (po 3 ze 37 závodů): 1. Hirscher (Rak.) 200 b., 2. Pinturault (Fr.) 124, 3. Neureuther (Něm.) 110, 4. Jansrud 100, 5. Michael Matt (Rak.) a Svindal oba 80, ...39. Krýzl 16.

reklama