reklama

Robot, první svého druhu. Na raritu Ledeckou je před olympiádou natěšený celý svět

Ester Ledecká. Ester Ledecká. autor: Reuters
Ester Ledecká vyvolává ve světě sportu stále větší pozdvižení. Česká snowboardistka a lyžařka je před olympijskými hrami v kurzu.

Praha - Už téměř před dvěma lety došlo k setkání, které symbolicky předznamenalo zrod velké hvězdy. A ne ledajaké. Ester Ledecká je sportovní rarita. První svého druhu.

Psal se únor 2016, když se zimu milující obojživelnice potkala s americkou superstar Lindsay Vonnovou.

"Přála bych si mít takový sportovní talent, jaký má ona," řekla lyžařská legenda na adresu mladé Češky. "Je dost neuvěřitelné, co se jí povedlo," dodala Vonnová. Při osobním setkání pak Ledeckou ujistila, že o jejích úspěších na snowboardu moc dobře ví a obdivuje je.

Právě tehdy se o českou hvězdičku začala zajímat světová média. A s blížící se olympiádou v Jižní Koreji tenhle zájem rapidně roste.

Ledecká si totiž podle všeho splní cíl, který ještě před lety mnozí považovali za bláznivý. Pod pěti kruhy si zvládne zazávodit ve dvou disciplínách, které na nejvyšší profesionální úrovni nedokáže nikdo na planetě Zemi podobným způsobem kombinovat.

"Všichni si myslí, že jsem bláznivá. A to já opravdu jsem. Líbí se mi, jak to mám nastavené," tvrdí dvaadvacetiletá slečna neochvějně.

V Pchjongčchangu by měla vystoupit ze stínu svých dosud o mnoho populárnějších krajanek a kolegyň z kategorie zimních sportů. Martina Sáblíková a Gabriela Koukalová totiž bojují se zdravotními problémy a tak se pozornost logicky strhává na Ledeckou. Na tu, o které už psaly oslavnou ódu i věhlasné New York Times.

Ledecká udivuje snowboardovou špičku lyžařskými výkony. Pořád se mě někdo ptá, jak je to možné, říká Ledecká udivuje snowboardovou špičku lyžařskými výkony. Pořád se mě někdo ptá, jak je to možné, říká Čtěte zde

"Kdyby hrála golf a tenis na té úrovni, na jaké umí lyžovat a jezdit na snowboardu, byla by každý večer v americké televizi. Podle mě je jedním z nejlepších sportovců současnosti," říká o své svěřenkyni americký snowboardový trenér Justin Reiter. 

Kolegyně snowboardistky stále nedokáží pochopit, jak Ledecká může vévodit pořadí Světového poháru a zároveň sbírat nemalé množství bodů mezi lyžařskou smetánkou.

"Chodí za mnou všichni. Závodníci na lyžích i na snowboardu. Ptají se, jak je to možné. Mají ze mě radost a přejí mi to. Teď na snowboardu, když jsem byla po dlouhé době na závodech, tak mi říkali, jak mi fandili na svěťáku v Lake Louis," svěřuje se pražská rodačka.

O vánočních svátcích si dopřála jen jediný den absolutního volna. Odpočívala na Štědrý den, pak se ale zase vrhla se vší vervou do pohybu, který je jí přirozený.

Každý den cvičí dvě hodiny za pomoci vlastního fyzioterapeuta. Věří, že tak předejde problémům se zády, které jí před čtyřmi lety v Soči připravily o medaili.

Beztak Ledecká nevydrží chvíli v klidu. Na sportu je závislá. "Je napůl robot," řekl o ní před časem její bratr Jonáš. Původem české slovo se tak dostává do zajímavého kontextu s významným českým exportním artiklem současnoti.

Ester Ledecká zkrátka dobývá sportovní svět. Podmaní si i jihokorejskou olympiádu?

Koukalová si pro korunu královny přišla s hlubokým výstřihem. I to ukázal Sportovec roku 2017 Koukalová si pro korunu královny přišla s hlubokým výstřihem. I to ukázal Sportovec roku 2017 Prohlédněte zde
reklama