reklama

Příprava na sněhu? To za poslední léta nepamatuji, směje se před novou sezonou šťastný otec Koudelka

Roman Koudelka se ženou Andreou a synem Karlem Roman Koudelka se ženou Andreou a synem Karlem autor: ČTK
Nejlepší český skokan na lyžích Roman Koudelka má za sebou zcela výjimečné léto. Začalo ne zrovna příjemným testování doslova všeho možného a následovalo téměř šestitýdenním tréninkovým výpadkem v období kolem narození syna Karla. "Stal jsem se otcem, čímž se úplně změnil můj život. A třeba právě proto se chci ve vrcholných závodech letošní sezony prosadit mezi světovou elitou,“ prozradil v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Co všechno jste v přípravě na novou sezonu testoval a jak jste toto období prožíval?

Před olympiádou je letošní zima poslední možností, jak najít ideální model přípravy, vybavení, skladbu závodů i  odpočinku. Testovali jsme proto lyže, boty, vázání, kombinézy, prostě co se dalo. Mojí silnou vlastností není trpělivost, takže dobrou náladu jsem z toho neměl. Zároveň jsem si však byl plně vědom toho, že testování je nutností. Třeba délka lyží, či správně zvolené skokanské boty mohou mít velký vliv na letovou fázi.

Kdy jste se dostal k potřebnému tréninku?

Syn se nám narodil 10. srpna, takže z rodinných důvodů jsem se od poloviny července do konce srpna v tréninkovém výpadku věnoval hlavně kondici, zatímco technika mi chyběla. Stát se tátou je obrovská radost, ale zároveň i nemalá starost. Určitě větší, než jsme s manželkou čekali, ale zvládáme to.

Takže jaký máte před prvními závody pocit?

Po nepříjemných testech a dokonce i jednom pádu na můstku v Liberci je už všechno v nejlepším pořádku, což je velice důležité. Fyzicky jsem připravený jako nikdy a cítím, že i technika se zvedá. Potvrdily mi to závody na "letních můstcích.“ A navíc mám za sebou přípravu v Innsbrucku a v Lillehammeru. V Norsku to byla minulý týden před prvními závody Světového poháru dokonce generálka na sněhu. Za posledních pět let tuto vymoženost nepamatuji.

Medaile z MS či olympiády a rekonstrukce mamuta v Harrachově. Čeští skokani mají velké cíle Medaile z MS či olympiády a rekonstrukce mamuta v Harrachově. Čeští skokani mají velké cíle Čtěte zde

Co vám vstoupení na severu Evropy napovědělo?

Byla tam možnost přímého srovnání s výbornými polskými skokany a mohl jsem být spokojený. V každém případě bylo mé vystoupení v Norsku užitečné. Nechci svoji spokojenost přeceňovat, protože dobře vím, že skoky jsou zrádné, ale do začínající sezony vstupuji s velkou chutí a dobře naladěný.

Určil jste si už pro letošní sezonu nějaké konkrétní cíle?

Prvním vrcholem by mělo být tradiční Turné čtyř můstků, na kterém se chci představit v co nejlepším světle. Druhým vrcholem je pak mistrovství světa ve finském Lahti. Netajím, že v mých představách je skočit až na stupně vítězů. Splnilo by se tak nejen moje velké přání, ale i reprezentačního trenéra Schallerta.

Ve vašem bohatém programu jsou jistě i závody Světového poháru. Kolik jich chcete absolvovat?

Ten první se uskuteční už koncem tohoto týdne ve finské Ruce. Letos se mají konat ještě tři – v Německu, Rusku a Švýcarsku. Od ledna do března jich je na programu ještě deset a na závěr ještě lety ve slovinské Planici. Rád bych je absolvoval všechny, čili vydržel celé čtyři zimní měsíce a předvedl na nich kvalitní, vyrovnané výkony.

V půli února se jeden z nich má uskutečnit v Koreji, v místě Zimních olympijských her v roce 2018. Čím pro vás bude?

Určitě nebude moji prioritou seznamování se s můstkem. Když jsem v dobré formě, tak ji potvrdím všude. Ale nikdy jsem v Koreji nebyl, takže spíš mě bude zajímat prostředí, v kterém se olympiáda bude konat.

Takže věříte, že vás čeká vydařená sezona?

V 27 letech to bude moje jedenáctá sezona. A dvě jedničky snad hovoří dost výmluvně...(smích)

reklama