Sáblíková na trojce třetí. Nemohla jsem jíst, zhubla jsem čtyři kila, prozradila

Aktualizováno 16. 12. 2018 18:17
Rychlobruslařka Martina Sáblíková obsadila na Světovém poháru v Heerenveenu třetí místo v závodu na 3000 metrů a třetí je i v průběžném pořadí seriálu na dlouhých tratích.
Martina Sáblíková.
Martina Sáblíková. | Foto: ČOV/Pavel Lebeda

Z vítězství se radovala domácí Antoinette de Jongová, která byla o 91 setin sekundy rychlejší. Na druhou Kanaďanku Isabelle Weidemannovou ztratila česká reprezentantka dvě desetiny sekundy.

Sáblíková se v Nizozemsku představila pouze na 'trojce'. Od minulého týdne totiž bojovala se zdravotními problémy, které ovlivnily i její trénink.

"Nemohla jsem jíst, za poslední týden jsem zhubla čtyři kila. Jsem moc ráda, že jsme včera vypustili patnáctistovku a veškerou zbylou energii jsme vrhli právě do dnešního závodu," uvedla Sáblíková.

V předposlední rozjížďce zajela čas 4:00,337 a v přímém souboji porazila domácí Esmee Visserovou, která doposud vedla SP.

"Bylo jasné, že ten závod budu muset trošku jinak rozjet. Že na začátku budu udávat tempo a upřímně jsem netušila, jak to bude vypadat ke konci - jestli udržím kola, jestli vlastně zvládnu dojet. Slabost mě naštěstí potkala až po závodě, závěr závodu jsem naopak v jakési euforii zvládla dobře," dodala.

Svěřenkyně trenéra Petra Nováka však nestačila na De Jongovou, která jela již ve druhé rozjížďce a sama. Její plánovaná soupeřka a krajanka Ireen Wüstová se totiž na start nepostavila.

Sáblíkovou porazila také Weidemannová, které osobní rekord 4:00,129 vedle druhého místa zajistil i vedení v SP. Rodačka z Nového Města na Moravě na ni po čtyřech závodech ztrácí deset bodů. Za druhou Visserovou, olympijskou vítězkou na pětikilometrové trati, má jen dvoubodový odstup.

Druhá česká rychlobruslařka Natálie Kerschbaummayr se představila v divizi B, ve které obsadila časem 4:26,469 poslední místo. Nemocná Nikola Zdráhalová v Heerenveenu nestartovala.

Sebastian Druszkiewicz zasáhl do závodu na 5000 metrů a v divizi B skončil na 21. místě. Do průběžného pořadí SP tak získal čtyři body.

Seriál SP bude pátým dílem pokračovat od 1. do 3. února v Hamaru.

SP v rychlobruslení v Heerenveenu (Nizozemsko):

Muži:

1000 m: 1. Nuis (Niz.) 1:07,803, 2. Kuližnikov 1:07,930, 3. Juskov (oba Rus.) 1:07,953.

Průběžné pořadí SP (po 4 z 6 závodů): 1. Holmefjord Lorentzen (Nor.) 177, 2. Nuis 174, 3. Kuližnikov 174.

Ženy:

1000 m: 1. Boweová (USA) 1:13,249, 2. M. Takagiová (Jap.) 1:13,939, 3. Šichovová (Rus.) 1:14,031.

Průběžné pořadí SP (po 4 z 6 závodů): 1. Boweová 217, 2. M. Takagiová 202, 3. Herzogová (Rak.) 177.

3000 m: 1. De Jongová (Niz.) 3:59,419, 2. Weidemannová (Kan.) 4:00,129, 3. Sáblíková 4:00,337, …divize B: 24. Kerschbaummayr (obě ČR) 4:26,469.

Průběžné pořadí SP (po 4 z 6 závodů): 1. Weidemannová 200, 2. Visserová (Niz.) 192, 3. Sáblíková 190, …17. Zdráhalová 79, 42. Kerschbaummayr 16.