reklama

Samková byla na MS třetí v kvalifikaci, postoupilo i mužské trio

Eva Samková na Dolní Moravě (2/2021) Eva Samková na Dolní Moravě (2/2021) autor: Czech SBX Team
Obhájkyně titulu ve snowboardcrossu Eva Samková zajela v kvalifikaci na mistrovství světa v Idre Fjäll třetí čas.

Rychlejší než olympijská vítězka ze Soči 2014 byly dnes ve švédském středisku Britka Charlotte Bankesová a Američanka Faye Guliniová. Druhá česká reprezentantka Vendula Hopjáková musela start na šampionátu zrušit, do čtvrtečních vyřazovacích bojů mezi muži postoupilo kompletní české trio Jan Kubičík, Radek Houser a Jakub Žerava.

Kvůli ramenu se nemůže pořádně radovat. Na mrazivou trať pro MS se ale Samková těší Kvůli ramenu se nemůže pořádně radovat. Na mrazivou trať pro MS se ale Samková těší Čtěte zde

Samková, jež po pouhých dvou odjetých závodech vede pořadí Světového poháru se stejným bodovým ziskem jako Gulinová, se s přehledem vešla mezi osmičku závodnic, které se kvalifikovaly hned z první jízdy. Nezaváhaly ani další spolufavoritky šampionátu Michela Moioliová z Itálie (5.) či Lindsey Jacobellisová z USA (6.).

"Důležitý je, že jsem se kvalifikovala. Vstupovat ze třetího místa do závodu není vůbec špatný," řekla Samková v nahrávce pro média. "S jízdou jsem spokojená, ne úplně nadšená, ale bylo to lepší než v tréninku. Je tam ale stále co zlepšovat. Je to dlouhá trať, bude se tam předjíždět a díky tomu to bude zábavné," prohlásila sedmadvacetiletá česká závodnice.

"Trochu jí fouklo na startu a udělala pár chyb, což je z trenérského pohledu lepší, než kdyby byla třetí a chyby nedělala," hodnotil trenér Marek Jelínek.

Na startu kvalifikace bylo 25 závodnic, další tři přihlášené snowboardistky nenastoupily. Mezi nimi i Hopjáková, jež se po nákaze koronavirem nestihla na závod připravit. "Zdravotně a psychicky je ve stavu, ve kterém by si mohla v trati, která je krásná, ale poměrně nebezpečná, přivodit zranění, proto nechceme riskovat," vysvětlil Jelínek.

Čeští snowboardcrossaři museli absolvovat obě jízdy, protože v té první se v konkurenci 46 soupeřů neprobojovali do první šestnáctky. Všichni tři ale průběžné postupové pozice udrželi. Kubičík se kvalifikoval jako 25., debutant Houser byl o tři místa za ním a Žerava pole 32 osmifinalistů uzavřel.

"Nevím, jestli někdy v historii postoupili tři kluci, myslím si, že ne. Je to obrovský úspěch pro všechny, obzvláště pro mladé kluky Radka Housera a Kubu Žeravu," uvedl Jelínek.

Nejrychlejší byl Rakušan Alessandro Hämmerle.

reklama