reklama

Japonec Watabe ukončil dlouhou německou sérii, Portyk dojel až osmatřicátý

Tomáš Portyk Tomáš Portyk autor: ČTK
Český reprezentant v severské kombinaci Tomáš Portyk klesl z 32. příčky po skoku v běžecké části ještě o šest pozic.

Oslo - První závod Světového poháru v severské kombinaci po mistrovství světa vyhrál v Oslu Japonec Akito Watabe. Čtyřnásobný šampion z Lahti Johannes Rydzek byl čtvrtý, český reprezentant Tomáš Portyk klesl z 32. příčky po skoku v běžecké části ještě o šest pozic.

Osmadvacetiletý Watabe vyhrál před měsícem na domácí půdě v Sapporu poslední závod SP před světovým šampionátem a ukončil tím sérii 18 vítězství německých sdruženářů. V Japonsku však nestartovalo elitní německé trio Rydzek, Eric Frenzel, Fabian Riessle, jež se podělilo o všechny předchozí triumfy.

Dnes na Holmenkollenu však na startu byli a Watabe si v kompletní světové konkurenci připsal druhý triumf za sebou a devátý v kariéře. Druhý doběhl s odstupem pouhých čtyř desetin sekundy Frenzel a nevyužil šanci vystřídat krajana Rydzeka v čele SP.

Nejúspěšnějšího sdruženáře v historii světových šampionátů připravil o stupně vítězů těsně o desetinu sekundy další Němec Björn Kircheisen. Rydzekovi už v závěru chyběly síly, neboť do desetikilometrového běhu vyrážel až z devátého místa.

Hvězda nedávného MS, jež v Lahti získala čtyři zlata ze čtyř startů, má v čele pořadí Světového poháru šestibodový náskok před Frenzelem. Do konce sezony zbývají tři závody.

Spolu s Portykem byl v Oslu také Miroslav Dvořák, jenž ale nezvládl páteční kvalifikaci na můstku a do dnešního závodu nepostoupil. Do padesátičlenného startovního pole se nevešel o dva body a obsadil 51. místo.

reklama