Senzační vítězství, navíc jen s jednou hůlkou. Sarrazin v paralelním obřím slalomu zaskočil favority

19. 12. 2016 19:57
Posedmé startoval v závodě Světového poháru Francouz Cyprien Sarrazin. A hend oslavil vítězství. V netradičním klání v paralelním obřím slalomu ve finále porazil Carla Janku, ač jel jen s jednou hůlkou.
Paralelní obří slalom Světového poháru v Alta Badii: Cyprien Sarrazin
Paralelní obří slalom Světového poháru v Alta Badii: Cyprien Sarrazin | Foto: Reuters

Alta Badia - Paralelní obří slalom Světového poháru pod umělými světly v Alta Badii senzačně vyhrál francouzský lyžař Cyprien Sarrazin. V netypickém závodu pozlatil teprve svůj sedmý start v elitním seriálu, navíc finále proti Švýcarovi Carlu Jankovi odjel jen s jednou hůlkou.

Paralelní obří slalom Světového poháru v Alta Badii
Paralelní obří slalom Světového poháru v Alta Badii | Foto: Reuters

Dvaadvacetiletý Sarrazin naskočil do Světového poháru letos v únoru a dosud bodoval třikrát, nejlépe za 24. místo. Dnes byl nejrychlejším z 32 lyžařů včetně rakouské hvězdy Marcela Hirschera, olympijského šampiona z her ve Vancouveru 2010 Janky nebo loňského vítěze premiérového závodu Kjetila Jansruda z Norska.

"Dnešek je úžasným dnem. Vyhrát jen s jednou hůlkou, to je neuvěřitelné," řekl Sarrazin, který hůlku ztratil hned na startu. V souboji muž proti muži přesto Janku porazil o desetinu sekundy. Jansrud skončil třetí, nicméně mohl se radovat z nově udělované Südtirol Ski Trophy pro nejlepšího muže všech čtyř závodů v Dolomitech (v Alta Badii a Val Gardeně). Spolu s ní obdržel prémii 20.000 eur (540 tisíc korun).

Hirscher, lídr Světového poháru a vítěz klasického obřího slalomu na Gran Rise z neděle, vypadl stejně jako před rokem už v prvním kole. V součtu dvou jízd s jiným francouzským outsiderem Stevem Missillierem prohrál o šest setin.

Čeští lyžaři na startu nebyli. Chyběl i úřadující mistr světa a olympijský šampion ze Soči Ted Ligety, jenž po lednové operaci kolena laboruje se zády. I kvůli tomu nedokončil nedělní závod. "Dostávám injekce, ale pořád to není dobré," posteskl si americký lyžař.

SP v sjezdovém lyžování v Alta Badii (Itálie):

Muži - paralelní obří slalom:

1. Sarrazin (Fr.), 2. Janka (Švýc.), 3. Jansrud, 4. Haugen (oba Nor.), 5. Myhrer (Švéd.), 6. Luitz (Něm.), 7. Caviezel (Švýc.), 8. Faivre, 9. Pinturault (oba Fr.), 10. Kristoffersen (Nor.).

Průběžné pořadí obřího slalomu (po 5 z 9 závodů): 1. Hirscher (Rak.) 353, 2. Pinturault 289, 3. Faivre 270, 4. Kristoffersen 182, 5. Neureuther (Něm.) 173, 6. Myhrer 127.

Průběžné pořadí SP (po 10 závodech): 1. Hirscher 553, 2. Jansrud 382, 3. Pinturault 313, 4. Kristoffersen 282, 5. Faivre 270, 6. Neureuther 223, ...87. Krýzl (ČR) 16.