Šest setin od medaile. Ledecká skončila v super-G na mistrovství světa těsně čtvrtá

11. 2. 2021 12:10
Ester Ledecká zahájila mistrovství světa ve sjezdovém lyžování čtvrtým místem v superobřím slalomu. Od medaile ji dnes v Cortině d'Ampezzo dělilo šest setin vteřiny, i tak si ale vylepšila osobní maximum ze světových šampionátů.
Ester Ledecká při super-G na MS 2021
Ester Ledecká při super-G na MS 2021 | Foto: Reuters

Olympijská vítězka v super-G z Pchjogčchangu Ledecká, jež úspěšně závodí i na snowboardu, jela na lyžařském šampionátu tuto disciplínu potřetí. Předloni skončila ve švédském Aare na 27. místě, o dva roky dříve byla ve Svatém Mořici devětadvacátá.

Zlato v Itálii získala poprvé v kariéře Lara Gutová-Behramiová. Švýcarská reprezentantka, jež vyhrála čtyři poslední super-G ve Světovém poháru v řadě, porazila krajanku Corinne Suterovou o 34 setin. Bronz získala obhájkyně titulu Mikaela Shiffrinová z USA, která ztratila 47 setin.

Gutová-Behramiová získala titul v super-G jako druhá Švýcarska v historii po Marii Walliserové, která triumfovala v roce 1987.

"Chtěla jsem samozřejmě zajet, jak nejlépe umím a nechybovat zrovna dneska. Chtěla jsem ukázat, co umím. Ale taky to, že kariéra není jen o zlatu," prohlásila devětadvacetiletá lyžařka. "V životě jsem toho už dosáhla tolik, na medaili už nezáleží," dodala.

Shiffrinovou stálo lepší umístění zaváhání v jedné z branek, která ji vynesla daleko mimo ideální stopu. "Při té chybě jsem se dostala tolik mimo trať, snad deset patnáct metrů, že jsem si myslela, že jsem údržbář trati," pobavila Shiffrinová.

"Ale jela jsem agresivně a je super, že jsem po dlouhé době super-G takhle zvládla. Mám radost, že jsem na stupních vítězů," doplnila Američanka, která jela superobří slalom po více než roce.

Vedoucí žena Světového poháru Slovenka Petra Vlhová skončila ve svém prvním super-G na mistrovství světa devátá. "Určitě jsem chtěla podat lepší výkon. Jsme na mistrovství světa, tady se nebojuje o body, ale o medaile. Pokud nejsem první, druhá nebo třetí, tak mě ostatní místa v podstatě nezajímají," mávla rukou.

Jízdu ale brala pozitivně. "Vyzkoušela jsem si super-G do kombinace, což mi pomůže, protože jsem tady nikdy nezávodila. Už vím, co od toho čekat a budu se z toho snažit poučit," prohlásila Vlhová.

Kriechmayr potvrdil roli favorita

Mezi muži získal titul mistra světa v super-G rakouský sjezdař Vincent Kriechmayr. Největší favorit porazil o sedm setin sekundy dalšího Rakušana Romeda Baumanna, který ale od minulé sezony závodí za Německo. Bronz získal Francouz Alexis Pinturault.

Devětadvacetiletý Kriechmayr, jenž vyhrál poslední dvě super-G ve Světovém poháru, vybojoval po dvou stříbrech z minulého šampionátu v Aare poprvé v kariéře na MS zlato.

Další medailisté ale překvapili. Pětatřicetiletý Baumann stanul v této disciplíně na stupních vítězů naposledy před deseti lety, Pinturault v roce 2014. Obhájce titulu Dominik Paris obsadil páté místo.

Český reprezentant Jan Zabystřan skončil s odstupem necelých dvou sekund na 20. místě. Ondřej Berndt do závodu nenastoupil.

Mistrovství světa ve sjezdovém lyžování v Cortině d'Ampezzo - superobří slalom:

Muži: 1. Kriechmayr (Rak.) 1:19,41, 2. Baumann (Něm.) -0,07, 3. Pinturault (Fr.) -0,38, 4. Seger (Kan.) -0,42, 5. Paris (It.) -0,55, 6. Mayer (Rak.) -0,60, 7. Bailet (Fr.) -0,72, 8. Ganong (USA) -0,75, 9. Sander (Něm.) -0,88, 10. Feuz (Švýc.) -0,93, …20. Zabystřan (ČR) -1,92.

Ženy: 1. Gutová 1:25,51, 2. C. Suterová (obě Švýc.) -0,34, 3. Shiffrinová (USA) -0,47, 4. Ledecká (ČR) -0,53, 5. Lieová (Nor.) -0,65, 6. Gagnonová (Kan.) -0,78, 7. Tipplerová (Rak.) -0,87, 8. Gisinová (Švýc.) -0,89, 9. Vlhová (SR) -0,90, 10. Brignoneová (It.) -1,09.