reklama

Šesté zlato pro Norsko. Muži na MS ovládli štafetu

Norská štafeta vyhrála MS 2017 (Haagen Krogh a Niklas Dyrhaug) Norská štafeta vyhrála MS 2017 (Haagen Krogh a Niklas Dyrhaug) autor: Reuters
Norská reprezentace v běžeckém lyžování ovládla šestý z deseti dosud odjetých závodů na MS klasiků. Přemožitele nenašla mužská štafeta na 4 x 10 kilometrů.

Lahti - Norští běžci dál vládnou štafetám na mistrovství světa v klasickém lyžování. Na šampionátu v Lahti zvítězila čtveřice Didrik Tönseth, Niklas Dyrhaug, Martin Johnsrud Sundby a Finn Haagen Krogh a získala pro svoji zemi již devátý triumf v závodu na 4×10 km v řadě.

Krogh za sebou na posledním úseku udržel Sergej Usťugova a Rusové skončili druzí o 4,6 sekundy. V boji o bronz uspěli díky Callemu Halfvarssonovi Švédové, a to i proto, že Fin Matti Heikkinen sto metrů před cílem ve finiši spadl.

Norská dominance na MS pokračuje, ve štafetě nadělily Björgenová a spol. Švédkám přes minutu Norská dominance na MS pokračuje, ve štafetě nadělily Björgenová a spol. Švédkám přes minutu Čtěte zde

Češi bojovali celý závod o umístění v desítce, ale Martin Jakš, se světovými šampionáty se loučící Lukáš Bauer, Michal Novák a Petr Knop skončili jedenáctí s odstupem pět a půl minuty za vítězi. Žádný další tým už do cíle nedojel, pět štafet totiž bylo dostiženo a staženo ze závodu.

Rozhodující náskok pro Norsko získal na třetím úseku Sundby, který předal 18 sekund před Rusy. Krogh na posledním úseku odolal ataku Usťugova, který se v hlubokém rozbředlém sněhu přiblížil na pět sekund, ale více nezvládl.

O bronz dlouho bojovali se Švédy a Finy ještě Němci a Švýcaři. Halfvarsson s Heikkinenem jim v posledním okruhu poodjeli, ale Fin v zatáčce před cílem zachytil nohou o hluboký sníh a spadl. Čtvrtí tak dojeli Švýcaři.

Jakš na prvním úseku doběhl devátý a Bauer posunul štafetu o místo dopředu. Novák jel na stejné pozici s Italy a Kazachy a ke Knopovi se v poslední části závodu přidal ještě Američan. Český lyžař ve finiši všem soupeřům podlehl.

Mistrovství světa v klasickém lyžování v Lahti (Finsko):

Běh na lyžích:

Muži - štafeta 4×10 km:

1. Norsko (Tönseth, Dyrhaug, Sundby, Krogh) 1:37:20,1, 2. Rusko (Larkov, Bessměrtnych, Červotkin, Usťugov) -4,6, 3. Švédsko (Rickardsson, Olsson, Hellner, Halfvarsson) -2:31,8, 4. Švýcarsko -2:32,0, 5. Finsko -2:42,4 6. Německo -2:42,8, 7. Francie -3:52,0, 8. Itálie -5:29,8, 9. Kazachstán -5:30,6, 10. USA -5:31,3, 11. ČR (Jakš, Bauer, Novák, Knop) -5:31,8.

reklama