Fernstädtová dojela v Siguldě desátá, ve Finsku zabodovali běžkaři i Portyk

Aktualizováno 27. 11. 2020 12:12
Skeletonistka Anna Fernstädtová nenavázala na Světovém poháru v Siguldě na čtvrté místo z minulého týdne a v druhém závodu dnes skončila desátá. Českou reprezentantku o lepší výsledek připravila zejména první jízda, v níž zajela až dvanáctý čas.
Anna Fernstädtová
Anna Fernstädtová | Foto: Sport Invest

Pražská rodačka Fernstädtová, jež v pondělí mezi závody v Lotyšsku oslavila 24. narozeniny, se do elitní desítky posunula díky zrychlení v druhé jízdě. V obou kolech měla z osmnácti závodnic nejhorší start, který je její dlouhodobou slabinou, ale na rozdíl od minulého závodu nedokázala tentokrát počáteční ztrátu výrazněji eliminovat v samotné jízdě.

Zatímco před týdnem Fernstädtová zůstala pouze setinu sekundy pod stupni vítězů, dnes na pódiové umístění ztratila 75 setin. V průběžném pořadí SP klesla na osmou příčku.

"Nebyl to úplně můj nejlepší den. Na první jízdu jsme měli riskantně nastavené nože, led byl jiný než v tréninku, tam jsem docela ztratila. Na druhou jízdu jsme nastavení trochu změnili, vyšla dobře, s ní jsem spokojená, ale po té první jízdě už to nestačilo na lepší výsledek. Na to, že jsem měla špatný den, není desáté místo úplně špatné," uvedla Fernstädtová v nahrávce pro média.

Stejně jako minulý pátek vyhrála suverénně Janine Flocková. Rakušanka vylepšila v obou jízdách rekord dráhy a druhou v pořadí Jelenu Nikitinovou z Ruska porazila o 65 setin. O třetí pozici se s odstupem rovných osmi desetin podělily Kimberley Bosová z Nizozemska a Němka Tina Hermannová.

Program druhého dílu SP v Siguldě pokračuje o víkendu závody dvojbobů. V prosinci čekají skeletonisty a bobisty dva víkendy v Innsbrucku.

V Ruce bodovali dva čeští běžkaři

Běžec na lyžích Luděk Šeller obsadil 22. místo ve sprintu klasickou technikou ve finské Ruce a v úvodním závodu sezony poprvé v kariéře bodoval ve Světovém poháru. Do elitní třicítky se dostal také na 29. pozici Michal Novák. Kompletní stupně vítězů obsadili Norové a Švédky, vyhráli překvapivě Erik Valnes a favoritka Linn Svahnová.

Pětadvacetiletý Šeller postoupil poprvé z kvalifikace sprintu SP z osmnáctého místa, Novák byl osmadvacátý. Ve vyřazovací části vypadli Češi ve čtvrtfinále. Šeller dojel ve své jízdě pátý, když porazil domácí hvězdu Iiva Niskanena, Novák poslední šestý.

"Kvalifikace se mi jela velmi dobře, také lyže jsem měl připravené skvěle. Z kopce sice tolik nejely, ale se servisem jsme si řekli, že tady je důležitější, aby dobře stoupaly kvůli tomu závěrečnému kopci. Díky tomu jsem také porazil Niskanena. Z bodů ve 'svěťáku' jsem nadšený, konečně to vyšlo!" radoval se Šeller v tiskové zprávě svazu.

Novák měl naopak lepší úvodní část čtvrtfinálové jízdy, ve stoupání pak na soupeře nestačil. "Jsem rád za postup z kvalifikace. Fyzicky se cítím opravdu velmi dobře. Ve čtvrtfinálové jízdě se mi podařilo získat výhodnou pozici. Bohužel jsem měl problémy s lyžemi, které mě nepodržely v závěrečném stoupání," řekl Novák.

Finále skončilo očekávaným triumfem Norů, ale největší favorit a vítěz kvalifikace Johannes Hösflot Klaebo se z vítězství neradoval. O 38. pohárovou výhru v kariéře, kterou by se dotáhl na slavného krajana Pettera Northuga, ho připravil Valnes. S Klaebem se jako jediný udržel při střídavém běhu v závěrečném stoupání a připsal si první triumf v kariéře. Třetí skončil Emil Iversen před úřadujícím vítězem SP Rusem Alexandrem Bolšunovem.

Na vrcholu "švédských" stupňů vítězů po finále žen stanula nejlepší sprinterka uplynulé sezony Svahnová společně s reprezentačními kolegyněmi Majou Dahlqvistovou a Jonnou Sundlingovou. Norka Therese Johaugová zahájila obhajobu velkého křišťálového glóbu ziskem bodu za 30. místo.

České běžkyně se mezi třicítku postupující z kvalifikace nevešly, nejlepší z reprezentační pětice byla na 42. místě Kateřina Janatová. "Jelo se mi dobře. I když je škoda, že lyže byly trochu hladší, než bych potřebovala. Na rovinatém profilu by to nevadilo, ale tady je součástí trati prudké stoupaní, kde mi trochu chyběl odraz. I tak to považuji za dobrý začátek a doufám, že to bude stejně jako loni můj jediný sprint, ve kterém jsem nepostoupila," řekla Janatová.

Program úvodního dílu SP pokračuje v sobotu závody klasickou technikou s intervalovým startem.

Portyk na úvod SP bodoval

Ve finské Ruce zahájili sezonu Světového poháru také sdruženáři a Tomáš Portyk v úvodním závodě obsadil bodované 23. místo. Zvítězil nejlepší sdruženář minulých dvou ročníků Jarl Magnus Riiber z Norska.

Čtyřiadvacetiletý Portyk udělal důležitý krok k bodům už ve skokanské části, po níž byl dvacátý. V krátkém pětikilometrovém běhu si pak český reprezentant mírně pohoršil, celkově na Riibera ztratil dvě a půl minuty. Další Čech Ondřej Pažout byl sedmatřicátý. Jan Vytrval nenastoupil do běžecké části a Lukáš Daněk už do skokanské.

Třiadvacetiletý Riiber i na začátku nové sezony pokračuje v dominanci z minulých let. Po čtvrtém místě na můstku předstihl v závěru běhu nejlepšího muže skokanské části Johannese Lampartera z Rakouska a připsal si 28. vítězství v kariéře. Od loňského MS v Seefeldu vyhrál Riiber 17 z 21 individuálních závodů SP. Třetí skončil další Nor Jens Luraas Oftebro.

Třídílné zahájení sezony pokračuje v sobotu v Ruce závodem s desetikilometrovým během.

Krýzl z kvalifikace nepostoupil

Český lyžař Kryštof Krýzl se ve večerní vyřazovací části paralelního obřího slalomu Světového poháru v rakouském středisku Lech/Zürs nepředstaví. Čtyřiatřicetiletý sjezdař obsadil v kvalifikaci 49. místo a zůstal daleko za postupovou šestnáctkou i bodovanou třicítkou.

Kvalifikaci vyhrál Němec Stefan Luitz před Francouzem Alexisem Pinturaultem. Do vyřazovací části postoupili také další favorité, například Norové Aleksander Aamodt Kilde a Henrik Kristoffersen.

Výsledky SP v jízdě na skeletonu v Siguldě (Lotyšsko):

Ženy: 1. Flocková (Rak.) 1:42,93 (51,47+51,46), 2. Nikitinová (Rus.) -0,65 (51,78+51,80), 3. Bosová (Niz.) -0,80 (51,88+51,85) a Hermannová (Něm.) -0,80 (51,98+51,75), …10. Fernstädtová (ČR) -1,55 (52,32+52,16).

Průběžné pořadí SP (po 2 závodech): 1. Flocková 450, 2. Bosová 410, 3. Nikitinová 372, …8. Fernstädtová 336.

Úvodní závody SP v běhu na lyžích v Ruce (Finsko) - sprint klasicky:

Muži: 1. Valnes 2:29,56, 2. Klaebo -0,61, 3. Iversen (všichni Nor.) -4,09, 4. Bolšunov (Rus.) -6,34, 5. Taugböl (Nor.) -15,50, 6. Hediger (Švýc.) -19,61, …22. Šeller, 29. Novák vyřazeni ve čtvrtfinále, v kvalifikaci 54. Pechoušek, 60. Fellner (všichni ČR).

Ženy: 1. Svahnová 2:54,34, 2. Dahlqvistová -0,57, 3. Sundlingová (všechny Švéd.) -0,70, 4. L. Wengová -2,59, 5. Stensethová (obě Nor.) -3,86, 6. Ribomová (Švéd.) -5,60, …v kvalifikaci 42. Janatová, 44. Beranová, 49. Razýmová, 59. Nováková, 64. Hynčicová (všechny ČR).

Úvodní závod SP v severské kombinaci v Ruce (Finsko):

1. J.M. Riiber (Nor.) 12:24,4, 2. Lamparter (Rak.) -1,0, 3. J. Oftebro (Nor.) -17,3, 4. Faisst (Něm.) -26,0, 5. Ilves (Est.) -29,8, 6. A. Watabe (Jap.) -42,3, 7. Seidl (Rak.) -47,3, 8. Jamamoto (Jap.) -55,0, 9. Riessle (Něm.) -1:11,4, 10. Graabak (Nor.) -1:24,1, …23. Portyk -2:30,6, 37. Pažout (oba ČR) -4:08,1.