Líbilo se mi to, zářila Ledecká. Ve druhém sjezdu se probojovala do elitní desítky

1. 12. 2018 23:10
Ester Ledecká skončila desátá ve sjezdu v kanadském Lake Louise a dosáhla druhého nejlepšího výsledku ve Světovém poháru v alpském lyžování v kariéře. Stejně jako v pátek zvítězila Nicole Schmidhoferová. Češka na Rakušanku ztratila 1,43 sekundy.
Ester Ledecká na trati druhého sjezdu v Lake Louise
Ester Ledecká na trati druhého sjezdu v Lake Louise | Foto: Reuters

Rakouský úspěch znásobila druhým místem Cornelia Hütterová. Třetí dojela Švýcarka Michelle Gisinová, která o den dříve skončila druhá.

Do elitní desítky se Ledecká v lyžařském seriálu SP dostala podruhé v životě. "To mě ani moc nenapadlo. Top 10 je super! Mně se jízda líbila, což je hlavní. Snížila jsem trochu ztrátu na vítězku, což mi udělalo velkou radost, ale pořád je na čem pracovat," řekla Ledecká v rozhovoru pro svoji marketingovou agenturu Sport Invest. Lépe skončila jen loni, kdy právě v Lake Louise dojela sjezd sedmá.

V pátek Ledecká, která si před čtrnácti dny zlomila zápěstní kůstku při tréninku na snowboardu a byla na operaci, při svém vstupu do sezony chybovala ve střední části trati a obsadila 21. místo.

Druhý sjezd ale zvládla bez výraznějšího zaváhání, ve spodní pasáži měla dobou rychlost a v cíli byla průběžně sedmá. "Mám z toho radost. Zlepšila jsem jednu pasáž, opravila jsem si to. Oproti prvnímu sjezdu bylo i víc vidět, což byla velká výhoda. Bylo to o moc příjemnější. Užila jsem si to," uvedla.

"Vyšel jí nájezd do roviny, v kterém byla pátá. Jsme velmi spokojení a asi to bylo maximum, co mohla dneska dokázat," řekl v České televizi Tomáš Bank, který s bratrem a bývalým závodníkem Ondřejem vede Ledeckou.

V cílovém prostoru rozdávala Ledecká rozhovory i podpisy a stíhala sledovat soupeřky. "Každou jízdou, kterou vidím, se taky snažím naučit něco nového," podotkla. Nijak zvlášť neprožívala to, jestli se udrží v desítce. "Už to stejně neovlivním. Já odevzdala všechno na trati, pak už je to na těch holkách, co jedou za mnou," podotkla.

V pořadí sjezdu SP je Ledecká po dvou závodech patnáctá, v celkovém pořadí, které vede Mikaela Shiffrinová z USA, jí patří 35. příčka.

V neděli je v Lake Louise na pořadu superobří slalom, v kterém Ledecká šokovala vítězstvím na únorových olympijských hrách v Pchjongčchangu. "Samozřejmě se hrozně těším, bude to krásný závod. Doufám, že vyjde počasí a bude dobře vidět. A i kdyby ne, je to krásný kopec a já doufám, že si to užijeme," řekla.

Forejtek byl diskvalifikován

Max Franz vyhrál zkrácený superobří slalom v Beaver Creeku a po druhém triumfu v sezoně vede hodnocení Světového poháru. Navíc se mu podařilo prodloužit kralování rakouských lyžařů v tomto americkém středisku v super-G.

Rakušané totiž ovládli posledních pět závodů v této disciplíně v Beaver Creeku včetně mistrovství světa v roce 2015. Další dvě místa jsou shodná jako v pátečním sjezdu: stříbro získal opět Švýcar Mauro Caviezel a bronz Nor Aksel Lund Svindal. O třetí místo se Svindal nicméně tentokrát podělil hned se dvěma soupeři: krajanem Aleksanderem Aamodtem Kildem a Italem Dominikem Parisem.

Závod byl zkrácen kvůli špatnému počasí. Kvůli sněžení a větru byl také o hodinu odložen start. Nejrychlejší lyžaři na trati strávili jen 62 sekund, Franz druhého Caviezela porazil o 33 setin. Vítěz vytěžil z nízkého startovního čísla 5. "Měl jsem dneska štěstí. Nahoře jsem pokazil oblouk, ale spodní pasáž byla velmi dobrá," řekl Franz, nejrychlejší muž sjezdu před týdnem v Lake Louise.

Jako předposlední s číslem 72 vyrazil do závodu Filip Forejtek, a byť chvíli figuroval se ztrátou 2,79 sekundy na 59. místě, byl nakonec diskvalifikován. Program v Beaver Creeku v neděli uzavře obří slalom.

SP ve sjezdovém lyžování v Lake Louise (Kanada):

Ženy - sjezd:

1. Schmidhoferová 1:47,68, 2. Hütterová (obě Rak.) -0,44, 3. Gisinová (Švýc.) -0,47, 4. Shiffrinová (USA) -0,63, 5. Delagová (It.) -0,73, 6. Siebenhoferová (Rak.) -0,84, 7. N. Fanchiniová (It.) -0,95, 8. Suterová (Švýc.) -1,28, 9. Venierová (Rak.) -1,39, 10. Ledecká (ČR) -1,43.

Průběžné pořadí sjezdu (po 2 z 9 závodů): 1. Schmidhoferová 200, 2. Gisinová 140, 3. Hütterová 106, 4. Weidleová (Něm.) 84, 5. Venierová a Shiffrinová obě 79, …15. Ledecká 36.

Průběžné pořadí SP (po 6 z 39 závodů): 1. Shiffrinová 389, 2. Gisinová 233, 3. Brignoneová (It.) 201, 4. Schmidhoferová 200, 5. Vlhová (SR) 196, 6. Holdenerová (Švýc.) 161, …35. Ledecká 36, 60. Capová (ČR) 12.

SP ve sjezdovém lyžování v Beaver Creeku (USA):

Muži - superobří slalom:

1. Franz (Rak.) 1:01,91, 2. Caviezel (Švýc.) -0,33, 3. Kilde, Svindal (oba Nor.) a Paris (It.) všichni -0,41, 6. Krenn -0,46, 7. Kriechmayr -0,58, 8. Mayer (všichni Rak.) -0,61, 9. Kosi (Slovin.) -0,67, 10. Jansrud (Nor.) -0,68, …Forejtek (ČR) diskvalifikován.

Průběžné pořadí super-G (po 2 z 8 závodů): 1. Caviezel 140, 2. Jansrud 126, 3. Franz 118, 4. Kriechmayr 116, 5. Svindal 105, 6. Kilde 82.

Průběžné pořadí SP (po 5 ze 41 závodů): 1. Franz 238, 2. Caviezel 227, 3. Kriechmayr 211, 4. Svindal 197, 5. Feuz 178, 6. Jansrud 160.