Slavný sjezd v Kitzbühelu podruhé v kariéře vyhrál Ital Paris

Aktualizováno 21. 1. 2017 15:19
Sedmadvacetiletý Ital Dominik Paris dokázal podruhé v kariéře nejrychleji sjezd na legendární Hahnenkammu v Kitzbühelu. Paris zvítězil s náskokem 21 setin a vybojoval sedmé vítězství v kariéře, z toho šesté ve sjezdu.
Dominik Paris.
Dominik Paris. | Foto: Reuters

Kitzbühel - Italský lyžař Dominik Paris vyhrál podruhé v kariéře slavný sjezd v Kitzbühelu. Na obávané rakouské sjezdovce Streif na Hahnenkammu zopakoval triumf z roku 2013. Sedmadvacetiletého vítěze nečekaně doprovodili na stupně vítězů Francouzi Valentin Giraud Moine a Johan Clarey.

Obhájce prvenství Peter Fill z Itálie skončil čtvrtý, další šampioni z minulých let Hannes Reichelt z Rakouska (2014) devátý a Kjetil Jansrud z Norska (2015) mimo bodované pozice. Nejlepším domácím lyžařem byl vítěz pátečního super-G Matthias Mayer na osmém místě.

Paris zvítězil s náskokem 21 setin a vybojoval sedmé vítězství v kariéře, z toho šesté ve sjezdu. Vedle prvenství v roce 2013 se mu v proslulém rakouském středisku dařilo i předloni, kdy byl ve sjezdu druhý a vyhrál superobří slalom.

"Tady se na to vždycky hrozně těším. Je to jeden z nejhezčích závodů, ne-li nejhezčí. A když má člověk formu, pak to jde snadno. Když ale forma není, tak je to tu obzvlášť těžké," řekl Paris, jemuž se povedla zejména spodní část trati. "Nahoře jsem nejel tak dobře. Ale od Hausbergu dolů se mi to povedlo super, perfektně jsem to tam trefil," pochvaloval si vítěz.

Giraud Moine si dal druhým místem předčasný dárek k pondělním 25. narozeninám. Vyrovnal si životní maximum z loňského sjezdu v Kvitfjellu, což bylo dosud jeho jediné medailové umístění v SP. Šestatřicetiletý Clarey už byl v minulosti dvakrát třetí a jednou druhý, ale naposledy se mezi trojici nejlepších dostal v roce 2014.

Francouzští lyžaři opět potvrdili skvělou formu. Giraud Moine a Clarey jsou v pořadí už pátým a šestým medailistou ze země galského kohouta v této sezoně. "Proč se tak daří? Nevím. I v minulé sezoně jsme už ale měli dobré výsledky a dobře namixovaný tým," řekl Clarey. "A tady v Kitzbühelu já osobně jezdím moc rád. Už jsem starší chlapík a vím, jak se tady v těžkých pasážích musí jet," dodal.

SP ve sjezdovém lyžování v Kitzbühelu (Rakousko):

Muži - sjezd:

1. Paris (It.) 1:55,01, 2. Giraud Moine -0,21, 3. Clarey (oba Fr.) -0,33, 4. Fill (It.) -0,40, 5. Janka (Švýc.) -0,44, 6. Guay (Kan.) -0,49, 7. Théaux (Fr.) -0,71, 8. Mayer -0,75, 9. Reichelt (oba Rak.) -0,82, 10. Nyman (USA) -0,84.

Průběžné pořadí sjezdu SP (po 3 z 8 závodů): 1. Paris 142, 2. Svindal (Nor.) 140, 3. Fill 139, 4. Théaux 131, 5. Guay 125, 6. Jansrud (Nor.) 122.

Průběžné pořadí SP (po 21 ze 36 závodů): 1. Hirscher (Rak.) 980, 2. Kristoffersen (Nor.) 692, 3. Pinturault (Fr.) 655, 4. Jansrud 544, 5. Neureuther (Něm.) 445, 6. Mölgg (It.) 428, ...73. Krýzl 62, 128. Berndt (oba ČR) 8.