Sourozenci Novákovi na úvod Tour de Ski bodovali ve sprintu

Aktualizováno 30. 12. 2017 16:00
Sourozenci Petra a Michal Novákovi postoupili jako první z českých běžců na lyžích v této sezoně z kvalifikace sprintu.
Petra Nováková
Petra Nováková | Foto: Svaz lyžařů ČR

Lenzerheide - Na úvod Tour de Ski příjemně překvapili sourozenci Petra a Michal Novákovi, kteří dokázali jako první z českých běžců na lyžích v této sezoně postoupit z kvalifikace sprintu. Vyřazovací část ve švýcarském Lenzerheide pro ně skončila hned ve čtvrtfinále. Nováková obsadila 17. místo, její bratr byl devětadvacátý a poprvé ve Světovém poháru bodoval.

V závodech na trati 1,5 kilometru volnou technikou si vedli nejlépe obhájce celkového prvenství Rus Sergej Usťugov, který vyhrál zahajovací sprint i loni, a překvapivě domácí Laurien van der Graaffová. Švýcarská lyžařka si ve 30 letech doběhla pro první vítězství ve Světovém poháru.

Nováková, kterou na podzim omezovaly problémy s kyčlí, zaznamenala druhý nejlepší výsledek v sezoně po 13. místu na desítce v Davosu. "Po té době, co jsem se loni nedostávala do rozjížděk a předloni se mi to povedlo jen párkrát, je neskutečný pocit být zase zpátky i ve sprintu. Byl to skejtový sprint a ten mi vždycky šel. Snad v něm budu postupovat i v průběhu zimy," uvedla Nováková na webu lyžařského svazu.

V kvalifikaci zaběhla 23. čas, bojovný výkon předvedla i v rozjížďce, v níž skončila čtvrtá čtyři desetiny sekundy za postupem. "Trochu jsem se v rozjížďkách bála se cpát dopředu, takže jsem pokaždé tahala vzadu ocas. Nakonec se mi ale podařilo z šestého místa zafinišovat na čtvrté. Jsem strašně šťastná. Pro mě je to úplně perfektní vstup do Tour de Ski," řekla čtyřiadvacetiletá rodačka z Karlových Varů.

Jednadvacetiletý Novák si první body v kariéře zajistil 24. příčkou v kvalifikaci. Ve svém čtvrtfinále pak doběhl poslední šestý se ztrátou šesti sekund na nejlepší. "Se závodem jsem velmi spokojený. Kvalifikace se povedla přesně podle mých představ, fyzicky jsem se cítil výborně. V rozjížďce se mi v prvním kole podařilo dostat na dobré místo ve skupině, bohužel mi pak došly síly. Je stále na čem pracovat," řekl Novák.

Česká jednička Martin Jakš obsadil v kvalifikaci 55. místo a do vyřazovací části neprošel stejně jako Aleš Razým, Petr Knop, Karolína Grohová, Kateřina Beroušková a Kateřina Janatová.

Usťugov před rokem vyhrál úvodních pět etap Tour de Ski a také dvanáctý ročník zahájil dominantně. Po jasném vítězství v kvalifikaci sice ve čtvrtfinále těsně prohrál s Norem Finnem Haagenem Kroghem, ale další dvě jízdy opět opanoval. V obou vyzrál na svého velkého rivala a sprinterského specialistu Federica Pellegrina.

Finále rozhodl Usťugov brzkým nástupem už při nájezdu do druhého kola a Itala porazil o rovnou sekundu. Zvítězit v úvodní etapě Tour de Ski dvakrát po sobě v minulosti dokázal jen Nor Petter Northug v ročnících 2011/12 a 2012/13.

Van der Graaffová se dočkala vítězství ve Světovém poháru ve svém 114. závodě. Dosud byla nejlépe druhá ve sprintu v Novém Městě na Moravě v lednu 2014, na stupně vítězů se dnes prosadila teprve počtvrté. Ve finále své soupeřky jasně předčila, druhou Sophii Caldwellovou z USA porazila o 1,4 sekundy. Třetí byla jediná norská finalistka Maiken Caspersen Fallaová.

Obhájkyně vítězství v Tour Heidi Wengová se štěstím postoupila do semifinále, v němž vypadla.

Tour de Ski pokračuje na Silvestra závody klasickou technikou, muži poběží 15 km a ženy desítku.

Tour de Ski v běhu na lyžích v Lenzerheide (Švýcarsko):

Sprint volnou technikou (1,5 km):

Muži: 1. Usťugov (Rus.) 2:57,3, 2. Pellegrino (It.) -1,0, 3. Chanavat (Fr.) -2,8, 4. Hakola (Fin.) -6,0, 5. Krogh (Nor.) -14,4, 6. Jouve (Fr.) -21,0, …29. Novák, v kvalifikaci 55. Jakš, 62. Razým, 78. Knop (všichni ČR).

Průběžné pořadí Tour de Ski (po 1. etapě): 1. Usťugov 1:58,4, 2. Pellegrino -7,1, 3. Chanavat -13,2, 4. Hakola -16,4, 5. Krogh -18,7, 6. Jouve -25,2, …28. Novák -1:02,8, 55. Jakš -1:10,6, 62. Razým -1:11,3, 78. Knop -1:14,7.

Průběžné pořadí SP (po 11 z 31 závodů): 1. Klaebo (Nor.) 752 b., 2. Usťugov 432, 3. Bolšunov (Rus.) 430, 4. Manificat (Fr.) 428, 5. Harvey (Kan.) 375, 6. Sundby (Nor.) 374, …76. Jakš 12, 98. Novák 2.

Ženy: 1. Van der Graaffová (Švýc.) 3:25,8, 2. Caldwellová (USA) -1,4, 3. Fallaová (Nor.) -1,9, 4. Něprjajevová (Rus.) -3,2, 5. Digginsová (USA) -4,3, 6. Ringwaldová (Něm.) -32,7, …17. Nováková, v kvalifikaci 58. Grohová, 61. Beroušková, 62. Janatová (všechny ČR).

Průběžné pořadí Tour de Ski (po 1. etapě): 1. Van der Graaffová 2:31,9, 2. Caldwellová -5,6, 3. Fallaová -12,7, 4. Digginsová -14,7, 5. Něprjajevová -16,4, 6. Ringwaldová -21,3, …17. Nováková -55,7, 58. Grohová -1:13,5, 61. Beroušková -1:14,4, 62. Janatová -1:15,0.

Průběžné pořadí SP (po 11 z 31 závodů): 1. Kallaová (Švéd.) 610, 2. Östbergová 540, 3. Wengová 538, 4. Björgenová 493, 5. Hagaová (všechny Nor.) 480, 6. Digginsová 371, …41. Nováková 38.