15. 3. 2017 18:43
Šestadvacetiletá Ilka Štuhecová získala druhý malý křišťálový glóbus v sezoně, už dříve slavila triumf v kombinaci.
Ilka Štuhecová.
Ilka Štuhecová. | Foto: Reuters

Aspen - Slovinská lyžařka Ilka Štuhecová vyhrála finálový sjezd Světového poháru v Aspenu a ovládla i konečné hodnocení disciplíny. Šestadvacetiletá závodnice z Mariboru získala druhý malý křišťálový glóbus v sezoně, už dříve slavila triumf v kombinaci.

Štuhecová měla před finále pohodlný náskok 97 bodů před Sofií Goggiaovou a svoji suverenitu potvrdila čtvrtým vítězstvím v sezoně. Jedinou rivalku v boji o titul porazila na trati o více než sekundu, Italka nakonec obsadila třetí místo. Na druhou příčku se v Coloradu probojovala domácí Lindsey Vonnová, jež za vítězkou zaostala o 66 setin.

"Moc se mi zdejší sjezdovka líbí, je zábava tu jezdit. Glóbus pro mne znamená hrozně moc, celá sezona byla neuvěřitelná," radovala se Štuhecová.

Slovinská závodnice skončila na stupních vítězů v šesti z osmi sjezdů v sezoně, získala 597 bodů a Goggiaovou za sebou nechala o 137 bodů. Předem jisté měla třetí místo Švýcarka Lara Gutová, která už kvůli zranění ukončila sezonu.

Štuhecová navíc může sbírku trofejí v Aspenu ještě rozšířit, ve čtvrtek bude hájit vedení v hodnocení superobřího slalomu. V průběžném pořadí má náskok 15 bodů před Tinou Weiratherovou z Lichtenštejnska.

Definitivně rozhodnutý zatím není ani souboj o velký křišťálový glóbus. V celkovém pořadí seriálu vede tři závody před koncem Mikaela Shiffrinová. Dvaadvacetiletá Američanka, která si už dříve zajistila trofej za hodnocení slalomu, má nyní náskok 278 bodů a premiérový celkový triumf by jí neměl uniknout.

Finále SP v sjezdovém lyžování v Aspenu (USA):

Ženy - sjezd:

1. Štuhecová (Slovin.) 1:36,95, 2. Vonnová (USA) -0,66, 3. Goggiaová (It.) -1,03, 4. Weiratherová (Licht.) -1,71, 5. Rossová (USA) -1,73, 6. Schmidhoferová -1,97, 7. Tipplerová (obě Rak.) -2,13, 8. Rebensburgová (Něm.) -2,27, 9. Schnarfová (It.) -2,50, 10. Scheyerová (Rak.) -2,58.

Konečné pořadí sjezdu (po 8 závodech): 1. Štuhecová 597 b., 2. Goggiaová 460, 3. Gutová (Švýc.) 360, 4. Vonnová 280, 5. Weiratherová 256, 6. Schnarfová 244, …34. Ledecká (ČR) 37.

Průběžné pořadí SP (po 34 ze 37 závodů): 1. Shiffrinová (USA) 1523, 2. Štuhecová 1245, 3. Goggiaová 1117, 4. Gutová 1023, 5. Worleyová (Fr.) 796, 6. Brignoneová (It.) 748, …21. Strachová 362, 77. Ledecká 61, 97. Dubovská 25, 107. Pauláthová 14, 123. Klicnarová (všechny ČR) 5.