reklama

Slabá obhajoba Johaugové? Přípravek na ochranu rtů zřetelně upozorňuje na doping, ukázala rivalka

Aino-Kaisa Saarinenová s přípravkem Trofodermin, který si měla vzít Johaugová Aino-Kaisa Saarinenová s přípravkem Trofodermin, který si měla vzít Johaugová autor: Aktuálně.cz
Finskou běžkyni na lyžích Ainu-Kaisu Saarinenovou příliš nepřesvědčila obhajoba hvězdné Norky Theresy Johaugové, která pozitivní test na clostebol vysvětluje užitím přípravku Trofodermin na ochranu rtů.

Praha – Zpráva, že hvězdná Therese Johaugová neprošla dopingovou kontrolou, otřásla lyžařským světem i samotnou Norkou.

Ta se na tiskové konferenci rozplakala, přičemž ze sebe chrlila slova o nevině: "Jsem naprosto zničená a zoufalá, že jsem se ocitla v tak těžké a pro mě zcela neskutečné situaci. Jsem v tom absolutně nevinně, přestože jsem si jako profesionální sportovkyně vědoma odpovědnosti, kterou nesu, když užívám jakákoli léčiva."

Podle vyjádření norského svazu zapříčinil potíže přípravek Trofodermin na ošetření spálených rtů, který obsahuje clostebol. Ten je na seznamu zakázaných látek Světové antidopingové agentury WADA.

Vinu na sebe vzal týmový lékař Fredrik Bendiksen, který produkt koupil v lékárně v italském Livignu během přípravy. Nepřipouštěl si, že by něco mohlo být v nepořádku. "Je to moje chyba, ona je nevinná," řekl.

Záplava rivalčiných slz však neobměkčila Finku Ainu-Kaisu Saarinenovou, která zašla do lékárny na průzkum. "Ze zvědavosti jsem se šla podívat, jak to vypadá," napsala na Twitter, přičemž okomentovala obal, jenž nápisem "doping" jasně značí, že sportovci by si na přípravek měli dávat pozor, respektive že by ho neměli zneužívat.

V jiném příspěvku (ZDE) finská běžkyně na lyžích ukázala výrobek, který na ochranu rtů používá ona. 

Případ Johaugové, královny loňského Světového poháru, už okomentovala také česká lyžařka Petra Nováková. "Snažím se moc doping nevnímat, i ty zprávy okolo, protože pak to samotnému závodníkovi zkazí chuť závodit, když si řekne: 'No tak tenhle dopuje, tenhle dopuje, tenhle něco bral. Tak s nimi mám závodit, jo?' Takhle to neberu, jdu tam s čistou hlavou a nemyslím na to, co dělají všichni ostatní. Snažím se to nevnímat," řekla na tiskové konferenci.

Zpráva o tom, že 28letá Norka neprošla dopingovou kontrolou, Novákovou zaskočila: "Možná mě to i trochu překvapuje zrovna u ní, ale nevím, jestli si to vzala vědomě nebo je jiný důvod."

reklama