reklama

Jako průkopníci lyžování v Čechách. Americký šampion skočil ze střechy Luční boudy

Podívejte se, jak Nick Goepper zopakoval legendární skok ze střechy Luční boudy Sport |  05:29
Americký lyžař Nick Goepper zopakoval na Luční boudě v Krkonoších unikátní počin legendárního průkopníka akrobatického lyžování v Čechách Otto Berauera a skočil z její střechy.

Luční bouda je ve 1400 metrech nad mořem nejvýše položeným hotelem v České republice. Poloha jen nedaleko Sněžky v nejvyšších českých horách je takřka ideálním místem pro lyžaře, běžkaře i všechny další milovníky zimní zábavy.

Nick Goepper - Time drop Takto Nicka Goeppera zvěčnil historickým fotoaparátem Nick Goepper Foto: Red Bull

A nejinak tomu bylo i v roce 1929. Kromě závodů, kterých se účastnily stovky nadšenců, se místní instruktoři lyžování bratři Berauerové začali věnovat "plachtaření", tedy skokům na lyžích s přidělanými "křídly", která jim podle všeho měla zajistit větší rychlost i možnost dlouhých skoků.

A nebáli se realizovat ani odvážnější nápady. Možná nejbláznivějším z nich byl seskok ze střechy Luční boudy do závěje sněhu. Dobový fotograf zachytil Otto Berauera, jak padá z osmnáctimetrové výšky.

S nápadem zopakovat tento kousek v roce 2020 přišel fotograf Jiří Šimeček, který si fotografie všiml při návštěvě boudy v minulém roce.

Slovo dalo slovo a v březnu na boudu zavítal americký akrobatický lyžař Nick Goepper, který slavný skok zopakoval. "Když jsem sem přijel a viděl to místo, odkud bych měl skákat, měl jsem neskutečný respekt, chvíli jsem přemýšlel, že bych možná raději udělal pořádný rozjezd a skočil nahoru na střechu," smál se trojnásobný šampion X-Games.

Jak celá akce dopadla, se můžete přesvědčit na přiloženém videu. 

Otto Berauer vs Nick Goepper - Time drop Otto Berauer vs Nick Goepper - Time drop | Foto: Red Bull
reklama