Kubacki je třetím polským vítězem Turné čtyř můstků, Koudelka nezopakoval úspěch

Aktualizováno 6. 1. 2020 19:26
Polský skokan na lyžích Dawid Kubacki slaví premiérový triumf na Turné čtyř můstků. Svěřenec českého kouče Michala Doležala završil bitvu o trofej v podobě zlatého orla výhrou v Bischofshofenu a stal se po Adamu Malyszovi a Kamilu Stochovi třetím polským vítězem prestižního klání.
Roman Koudelka
Roman Koudelka | Foto: Reuters

Nejlepší český reprezentant Roman Koudelka skončil v závodu třiadvacátý a v Turné si oproti loňskému pátému místu pohoršil na sedmnácté.

Kubacki kraloval Turné o více než dvacet bodů před norským překvapením Mariusem Lindvikem, třetí byl Němec Karl Geiger. Devětadvacetiletý Polák vstupoval do závěrečného dílu jako lídr a skvěle zvládl 1. kolo výkonem 143 metrů. Zisk trofeje potvrdil i nejdelším skokem druhého kola (140 m). Druhý v závodu skončil Geiger a třetí byl vítěz předchozích dvou závodů Lindvik.

"Jsem spokojený, že jsem udržel emoce a předvedl kvalitní skoky. Je to neuvěřitelné a nemůžu být šťastnější," řekl Kubacki televizní stanici Eurosport.

Kubacki v minulosti sbíral především týmové úspěchy. Loni už byl na Turné čtvrtý a poté se stal v Seefeldu mistrem světa na středním můstku. Nyní navázal na legendárního Malysze (2001) a Stocha (2017 a 2018).

Jediný český skokan v závodu Koudelka skočil v 1. kole 126 metrů. Sice o metr prohrál s domácím Janem Hörlem, ale měl lepší body za techniku i za vítr a postoupil, protože dohromady nasbíral o sedm desetin bodu více a byl sedmadvacátý. Ve druhém kole dolétl Koudelka na 131 metrů a polepšil si o tři místa.

"Budu na letošní Turné vzpomínat v pozitivním duchu, protože to bylo od začátku sezony velké trápení a tady se to zlomilo," řekl Koudelka v nahrávce pro média. Před Turné bodoval v sezoně jen jednou, ale ve čtyřech závodech prestižního miniseriálu nechyběl ve druhém kole mezi třicítkou ani jednou a v Ga-Pa skončil osmý.

Před pokračováním Světového poháru příští týden na středním můstku ve Val di Fiemme mají čeští skokani na čem pracovat. "Máme obrovský problém s nájezdovou rychlostí. Tady jsem dostával dva a půl kilometru, což je čtyři pět laviček a to je úplný nesmysl. V tom jsou obrovské rezervy," konstatoval třicetiletý Koudelka.

Další tři čeští závodníci Viktor Polášek, Filip Sakala a Čestmír Kožíšek se mezi padesátku startujících v Bischofshofenu nedostali z nedělní kvalifikace.

V čele Světového poháru zůstal Japonec Rjoju Kobajaši. Loňský vítěz Turné dokázal vyhrát na úvod v Oberstdorfu, ale pak se mu nedařilo a skončil celkově čtvrtý.

Závod SP a závěrečný díl Turné čtyř můstků ve skoku na lyžích v Bischofshofenu (Rakousko):

1. Kubacki (Pol.) 300,9 b. (143+140,5 m), 2. Geiger (Něm.) 291,0 (140+136), 3. Lindvik (Nor.) 289,4 (139+137), 4. Kraft (Rak.) 287,4 (138+137), 5. P. Prevc (Slovin.) 283,6 (136,5+138), 6. Tande (Nor.) 279,3 (137,5+135), 7. R. Kobajaši 279,0 (135,5+138), 8. Ito (oba Jap.) 276,4 (137+134), 9. D. Prevc (Slovin.) 275,5 (140+133), 10. Aschenwald (Rak.) 274,6 (136+135), …23. Koudelka (ČR) 248,1 (126+131).

Konečné pořadí Turné (po 4 závodech): 1. Kubacki 1131,6, 2. Lindvik 1111,0, 3. Geiger 1108,4, 4. R. Kobajaši 1096,0, 5. Kraft 1086,0, 6. Forfang (Nor.) 1051,0, …17. Koudelka 992,0, 49. Polášek 297,5, 56. Sakala (oba ČR) 183,5.

Průběžné pořadí SP (po 11 z 30 závodů): 1. R. Kobajaši 644, 2. Geiger 619, 3. Kraft 539, 4. Lindvik 469, 5. Kubacki 444, 6. Tande 374, …29. Koudelka 65, 57. Polášek 4.