reklama

Z olympijských her doživotně distancovaní bobisté a skeletonisté smějí závodit ve Světovém poháru

Ruský skeletonista Alexandr Treťjakov, jeden z potrestaných závodníků Ruský skeletonista Alexandr Treťjakov, jeden z potrestaných závodníků autor: Reuters
Ruští bobisté i skeletonisté, kteří mají kvůli dopingové kauze z roku 2014 v Soči doživotní zákaz účasti na olympijských hrách, mohou dál startovat ve Světovém poháru.

Lausanne - Mezinárodní federace bobistů a skeletonistů (IBSF) neuspěla u sportovní arbitráže s žádostí o předběžný zákaz startů, CAS ji odmítl s tím, že není právně kompetentní se věcí zabývat.

IBSF se v prosinci k CAS odvolala proti rozhodnutí vlastní antidopingové komise, která se rozhodla ruské závodníky netrestat. Tříčlenné grémium došlo k závěru, že řízení neproběhlo podle mezinárodního práva a nesplnilo všechny náležitosti švýcarského procesního práva a evropské úmluvy o ochraně lidských práv.

Za problematické považovala komise především svědectví klíčového svědka a bývalého ředitele moskevské antidopingové laboratoře Grigorije Rodčenkova, který nebyl u vyšetřování osobně přítomen.

Rozhodnutí CAS ale nemá žádný vliv na verdikt MOV. Ten na základě závěrů dvou komisí, které prověřovaly podezření ze státem řízeného dopingu v Rusku a individuální případy podvodů při hrách v Soči, doživotně diskvalifikoval 43 ruských sportovců. Rusko bylo vyloučeno z únorových zimních her v Pchjongčchangu, vybraní sportovci nicméně mohou v Koreji startovat pod neutrální vlajkou.

reklama