reklama

Že Ester stále čeká na start? Nevadí, každá hodina dobrá, hlásí fyzioterapeut Ledecké

Ester Ledecká Ester Ledecká autor: Reuters
Už dva závody měla mít za sebou Ester Ledecká na mistrovství světa v alpském lyžování, počasí však program v Cortině d'Ampezzo výrazně narušilo. Podle fyzioterapeuta Michala Lešáka je ovšem pro českou hvězdu každá volná chvilka navíc dobrá.

V Cortině se neuskutečnila pondělní kombinace ani úterní super-G. Ledecká mohla o to více regenerovat.

Ledecká a spol. mají smůlu, na MS v Cortině jim zrušili už druhý závod Ledecká a spol. mají smůlu, na MS v Cortině jim zrušili už druhý závod Čtěte zde

"Každá hodina navíc, co si může odpočinout, mít čas pro sebe, nebo se mnou, s trenéry u videa, je dobrá. I když se závod neodjede, získává tím čas na přípravu na další dny," řekl Lešák.

Ledecká kombinuje lyžování a snowboarding a v obou sportech je olympijskou vítězkou. V této sezoně jezdí převážně na lyžích, ale i tak má náročný program. "V létě udělala dobrou přípravu. A povedlo se nám najít režim, že už ke konci ledna nebývá tak unavená. Má síly dost i ve druhé polovině sezony," uvedl fyzioterapeut.

Služby Lešáka, přezdívaného Méďa, využívá Ledecká od jara 2018 a jeho šikovné ruce často chválí. Fyzioterapeut z Liberce ukazuje své schopnosti při práci s tělem každou chvilku. V prosinci pomohl zimní obojživelnici s nespecifikovaným problémem a ona pak ovládla superobří slalom Světového poháru ve Val d'Isere.

Po lednovém pádu ve sjezdu v Crans Montaně měl znovu napilno. Ledecká ale jela hned druhý den a o týden později už závodila bez většího omezení. "Už je úplně v pořádku. Není, co by ji limitovalo. Zotavila se velmi dobře," ujišťoval.

Lešák vozí po závodech vše potřené pro regeneraci i cvičení. V autě má naskládané lehátko, rotoped, různé sady gum, nástrojů a přístrojů. Mistrovství světa není výjimkou. "Všechno je stejné. Bereme to samé, co na Světové poháry. Jak říkala Ester - i na okresní přebor bychom vezli totéž vybavení," uvedl.

Na hotelu mají vyčleněnou jednu místnost. "Docela velkou. Udělali jsme si z toho malou tělocvičnu a fyzioterapii. Plus tam mají kluci prostor na rozbor videa. Celé patro hotelu je pro nás, takže prostoru máme dost," pochvaloval si Lešák.

S Ledeckou tráví nejvíc času z realizačního týmu. Začínají ráno rozcvičkou. "Ta trvá kolem dvaceti minut na hotelu, pak jede na kopec, kde je jenom trenérů," doplnil Lešák, který ovšem na svahu nechybí a pomáhá, s čím je zrovna potřeba. V závodní den následuje lehká krátká rozcvička před startem.

Utíkala před stalkerem, na svahu nebrzdí. To je největší rivalka Ledecké před super-G Utíkala před stalkerem, na svahu nebrzdí. To je největší rivalka Ledecké před super-G Čtěte zde

"Na zahřátí. A odpoledne po závodním vytížení a stresu pracujeme dle potřeby přibližně hodinu a půl."

Často se zaměřuje na aktuální bolístky. "Pokud je všechno v pořádku, tak děláme jen regenerační věci - strečink a vyšlape se na kole," řekl Lešák.

Na start by se měla Ledecká na šampionátu poprvé postavit dnes, kdy bude patřit mezi favoritky superobřího slalomu. Závod je v plánu od 10:45 a deník Aktuálně.cz ho přinese v online reportáži.

reklama