Tomáš Berdych - Grigor Dimitrov

Tomáš Berdych
2:1
Grigor Dimitrov

Dobrý den, vítejte u online přenosu z finále turnaje ve Stockholmu mezi Tomášem Berdychem a Grigorem Dimitrovem. Utkání začíná v neděli v 15 hodin.

Ve švédské metropoli dopadlo vše tak, jak mělo, a tak se v závěrečném utkání o titul utkávají dva největší favorité. Berdych, nasazená jednička a Dimitrov, nasazená dvojka, vyhráli všechna tři svá utká na turnaji.

Tomáš Berdych na turnaji v Pekingu 2014
Tomáš Berdych na turnaji v Pekingu 2014 | Foto: Reuters

Symbolické také je, že Tomáš Berdych ovládl stockholmský podnik předloni a jeho dnešní bulharský sok zase v loňském roce.

Cesta do finále nebyla snadná především pro Grigora Dimitrova. Bulhar měl problémy už v úvodním duelu, s Rusem Gabašvilim měl hodně práce a postoupil po vydřené výhře 7:5, 7:6. Ve čtvrtfinále musel otáčet zápas s Američanem Sockem, nakonec vyhrál 5:7, 6:4, 6:3. V semifinále si pak poradil s Australanem Tomicem po setech 6:3, 7:5.

Grigor Dimitrov v semifinále Wimbledonu 2014
Grigor Dimitrov v semifinále Wimbledonu 2014 | Foto: Reuters

Tomáš Berdych narozdíl od Dimitrova na turnaji dosud neztratil ani jedinou sadu. První dva zápasy byly velice snadné. Nejprve si Čech snadno poradil s Němcem Brownem 7:5, 6:3, a poté ještě jednoznačněji s Rumunem Copilem - 6:2, 6:2. Největší problémy měl Berdych v semifinále s německým kvalifikantem Bachingerem. V první sadě musel odvracet setbol a nakonec uspěl v poměru 7:6, 6:4.

A co vzájemné zápasy? Statistika hovoří proti českému tenistovi. Oficiální anály ATP hovoří o stavu 3:1 na zápasy pro Grigora Dimitrova. Ještě jednu výhru si Berdych připsal na Hopmanově poháru v roce 2012.

Letos se oba tenisté na okruhu potkali dvakrát, v obou případech na antuce. Nejprve uspěl Berdych, který v osmifinále turnaje v Madridu zvítězil 3:6, 6:3, 6:2. O pár týdnů později mu ale Dimitrov ve stejné fázi podniku v Římě porážku vrátil, Bulhar tehdy uspěl 6:7, 6:2, 6:2.

Bulhar Grigor Dimitrov slaví triumf na turnaji v Queen´s Clubu
Bulhar Grigor Dimitrov slaví triumf na turnaji v Queen´s Clubu | Foto: Reuters

Za dramatických zvuků hudby oznamuje moderátor ve Stockholmu příchod dvou tenisových hvězd. Berdych a Dimitrov jsou na dvorci a za malou chvíli se začnou rozehrávat.

Finále začíná, na servis jde jako první Dimitrov.

15:0 Skvělý první servis na začátek.

30:0 Opět přímý bod z prvního podání pro Bulhara.

30:15 Berdych se poprvé dostal do výměny a Dimitrov chyboval.

40:15 Berdychův drtivý forhend dopadl pár centimetrů za základní čáru.

40:30 Vzápětí chybuje bulharský tenista.

40:40 Berdych donutil soupeře hrát a Dimitrov pálil jen do sítě. Shoda.

40:A Výborně, Berdych trpělivou hrou vybojoval první brejkbol.

40:40 Český tenista vyrobil zbytečnou bekhendovou chybu.

A:40 Dimitrov má výhodu.

40:40 Český tenista si znovu vynutil shodu, zasloužil se o to jeho drtivý forhend do rohu.

A:40 Druhé eso bulharského tenisty.

40:40 Technickou výměnu plnou slajzu zvládl lépe český tenista. Znovu je tu shoda.

A:40 Ale výhodu získává na svou stranu opět Bulhar.

40:40 Přetahovaná pokračuje, další shoda.

A:40 Stále zůstává u jednoho brejkbolu pro českého hráče.

0:1

Dimitrov ukončil dlouhou první hru vítězným forhendem. Bulhar musel hodně bojovat o svůj úvodní servis, ale situaci zvládl.

0:15 Krásná bekhendová přestřelka pro Bulhara. Berdych v závěru bohužel trefil jen pásku.

0:30 Dimitrov kraťasem přilákal Berdycha k síti a pak dělovkou vytloukl jeho bloky.

15:30 Forhendová výměna se stala kořistí českého hráče.

30:30 Berdych po prvním servisu udělal pár kroků do kurtu a vypálil vítězný volej.

40:30 Výborné první podání, Čech otáčí skóre.

40:40 I v tomto gemu uvidíme boj přes shodu, Berdycha zradil bekhend.

A:40 Aktivní Berdych znovu bodoval pěkným volejem.

40:40 Jenže Dimitrov se v další výměně vytáhl, jeho forhend do růžku se nedal chytat.

40:A Dimitrov má první brejkbol.

40:40 Pro změnu kazí Dimitrov, hrají se dlouhé náročné výměny.

A:40 Berdych to báječně rozdal, nejprve do jednoho, poté do druhého rohu.

1:1

Český tenista nakonec stejně jako předtím Dimitrov utekl z brejkbolu a získal hru na svém podání - 1:1.

0:15 Velmi dobrý return světové sedmičky.

15:15 Berdych přerušil výměnu a žádal challenge. Jestřábí oko ale ukázalo, že Dimitrovův forhend padl na čáru.

30:15 Delší výměna od základní čáry skončila bekhendovou chybou českého tenisty.

40:15 Dimitrov rychle posílá na druhou stranu prudké rány, aby se Berdych musel co nejvíce hýbat. Tato taktika mu zatím vychází.

1:2

Tentokrát to bylo jednoznačné. Dimitrov na servisu přehrál svého soupeře a ujal se vedení 2:1.

Grigor Dimitrov na US Open 2014
Grigor Dimitrov na US Open 2014 | Foto: Reuters

0:15 Berdych byl včas u stopbalu soupeře, jenže zblízka pálil do pásky, která míč odrazila přes Dimitrova až za základní čáru.

15:15 Český tenista vytrvale bušil do Dimitrovova bekhendu a Bulhar velký tlak neustál.

30:15 Přímý bod z prvního podání.

40:15 Další snadný fiftýn pro českého hráče.

2:2

Oba hráči zatím na servisu kopírují výkony svého soupeře. Také Berdych dovolil soupeři jen jeden fiftýn a srovnal na 2:2.

15:0 Třetí eso světové desítky.

30:0 Berdych po druhém servisu returnoval zbrkle do sítě.

40:0 Bulhar se díky servisu dostal do ofenzivy a Berdych se nedokázal ubránit.

40:15 Nádherná práce českého tenisty. Berdych zaútočil na returnu, pak naběhl na síť a prosadil se krásným stopvolejem.

2:3

Dimitrov nicméně získává pátou hru prvního setu a vede 3:2.

15:0 Výborný servis posílá Berdycha do vedení.

30:0 Ani tentokrát nedokázal Dimitrov na returnu nic předvést.

30:15 Bulhar snižuje, forhend z těžké pozice nasměroval přesně na čáru.

40:15 Berdych z výšky zatloukl forhend.

3:3

Dimitrov operoval na síti, na povedený prohoz Berdycha ale nedosáhl. Český hráč srovnává na 3:3.

0:15 Do sedmé hry vstupuje lépe Čech.

0:30 Berdych znovu agresivním returnem dostal Bulhara do úzkých.

0:40 Rozhozený Dimitrov vyrobil první dvojchybu. Berdych má jedinečnou možnost, tři brejkboly.

15:40 Dimitrov snižuje díky tvrdému prvnímu servisu.

4:3

V dlouhé výměně zahrál kvalitněji Tomáš Berdych, poprvé v zápase tedy bere Dimitrovovi podání a ujímá se vedení 4:3. Teď má vše ve svých rukách.

0:15 Dimitrov zahrál hodně aktivně a Berdych chyboval.

15:15 Čech dal druhému servisu nepříjemnou rotaci a srovnal skóre.

15:30 Tomáš mohl zakončovat forhendem, zbytečně však cpal míč až do rohu. Těsně minul.

15:40 Dimitrov v nouzi vytáhl famózní prohoz a má dva brejkboly.

30:40 První servis zafungoval a první brejkbol je pryč.

40:40 Jestřábí oko potvrdilo eso Tomáše Berdycha. Shoda.

A:40 Berdych zahrál skvěle, rozdal do rohů a pak na síti zvládl bekhendový volej.

40:40 Dimitrov se opět bránil, aby v závěru výměny vykouzlil křížný míč přesně na čáru.

A:40 Teď už se nemohl ubránit ani takový borec, jakým Dimitrov bezesporu je. Útok českého hráče byl masivní.

5:3

Čtvrté Berdychovo eso na závěr. Český tenista potvrdil brejk a v prvním setu má náskok 5:3.

15:0 Také Dimitrov trefuje eso.

30:0 Český tenista při výměně dokonce ztratil kšiltovku.

30:15 Berdych eliminoval soupeřův náběh na síť prudkou ranou pod nohy.

40:15 Dimitrov předvedl pěknou kombinaci servis - volej.

40:30 Bulhar si situaci komplikuje druhou dvojchybou.

40:40 Skvěle Berdych! Z defenzivy se vysvobodil úžasným bekhendovým prohozem.

A:40 Dimitrov jde do výhody díky podání.

5:4

Bulharský tenista nakonec udržel podání a snížil na 4:5. Tomáš Berdych půjde servírovat na zisk první sady.

0:15 Dimitrov ví, že teď musí zabrat.

0:30 Nepříjemný stav pro Tomáše Berdycha.

15:30 Berdych snižuje díky prvnímu podání.

15:40 Berdych chyboval na závěr delší výměny a selhání doprovodil vzteklým výkřikem. Dimitrov má dva brejkboly.

5:5

Berdych lacinou chybu daruje soupeři vyrovnání. Stav je 5:5, český tenista bohužel sadu nedokázal doservírovat k vítěznému konci.

15:0 pro Dimitrova.

30:0 Bulhar ovládl krásnou výměnu.

40:0 Dimitrov zatím zvládá hru na svém podání.

5:6

Bulharský tenista čistou hrou upravuje na 6:5 a momentálně je na vlně. Berdych se musí zachránit v prvním setu.

15:0 Berdych zahajuje klíčový gem přímým bodem z podání.

15:15 Tomáš bohužel nedosáhl na bekhendový prohoz soupeře.

15:30 Berdych trefuje síť a jeho soupeř je dva míčky od úspěchu.

15:40 Berdych nevěří, co se právě stalo. Dimitrov z posledních sil nastavil raketu na prudký forhend a míč se obloukem snesl přesně do rohu. Bulhar má dva setboly.

30:40 Berdych musel přes druhé podání, přesto se Bulhar nedostal do výměny.

5:7

První set končí. Dimitrov pořádně oslavuje, závěr sady totiž zvládl fantasticky, získal čtyři hry v řadě a zvítězil 7:5.

15:0 Dimitrov zahajuje druhé dějství na podání.

15:15 Bulharův bekhend se do kurtu nevešel.

15:30 Dimitrov znovu zahrál těsný aut.

15:40 Parádní práce. Berdych z plného běhu prohodil soupeře po čáře a má dva brejkboly.

1:0

Berdych zaslouženě bere soupeři servis hned na úvod druhého setu. Český tenista byl odvážný a jde do vedení.

15:0 při servisu Tomáše Berdycha.

15:15 Čech si připisuje nevynucenou chybu z forhendu.

30:15 Berdych trefil páté eso.

40:15 Tomáš trpělivě stupňoval tlak, poslední bekhendová cross rána byla nad síly Dimitrova.

2:0

Tomáš Berdych ve velkém stylu potvrzuje předchozí brejk. 2:0. Nyní už by to chtělo celý set dotáhnout, ale před českým hráčem je ještě spousta práce.

0:15 Berdych se drží na vítězné vlně. Teď bodoval pěkným volejem.

15:15 Škoda takových chyb, Berdych si vypracuje tlak a finální úder zbytečně pokazí.

15:30 Skvěle, Tomáš vypálil úžasný bekhend po čáře. Dimitrov se jen ohlédl.

15:40 Berdych zaútočil z returnu, odměnou jsou mu další dva brejkboly.

30:40 Čech pálí z returnu vedle.

40:40 Shoda. Dimitrov si pomohl svým šestým esem.

A:40 Berdych bohužel trefil síť, výhodu má Dimitrov.

2:1

Vynikající výměna na závěr hry. Dimitrov zvládl kritickou situaci a odmítl ztrátu dvou brejků.

0:15 Berdych zbytečnou chybou pouští soupeře do vedení.

15:15 Je vyrovnáno.

30:15 Tvrdé forhendy Berdycha slavily úspěch.

40:15 Český tenista už má dobrý náskok.

3:1

Berdych zakončil hru vítězným volejem, vede 3:1 a drží náskok jednoho brejku.

15:0 Berdychův bekhend letěl daleko za základní čáru.

30:0 Dimitrov trefil famózní forhendový winner.

40:0 Bulhar má pohodový náskok.

3:2

Dimitrov snižuje čistou hrou na 2:3 ze svého pohledu.

15:0 Berdych boduje prudkým forhendem.

30:0 Parádní podání, Dimitrov si pouze škrtnul.

40:0 Berdych má tři gemboly.

40:15 Tleská se Bulharovi, zápěstím vykouzlil výtečný bekhendový winner.

4:2

Berdych ukončil hru svým sedmým dnešním esem. Ani tentokrát neměl problém a drží vedení.

4:3

Dimitrov udržel podání a snížil na 4:3.

5:3

Také Tomáš Berdych ale servíroval výborně a drží náskok brejku. Stav je 5:3. Ovšem i v prvním setu byl na tabuli stejný stav a Dimitrov otočil čtyřmi gemy v řadě.

15:0 při servisu Dimitrova.

30:0 Oba hráči teď podávají výborně.

40:0 Další čistá hra?

40:15 Ne, Tomáš si připisuje fiftýn.

5:4

Grigor Dimitrov snižuje na 4:5. Berdycha teď čeká stejný úkol, který nezvládl v prvním setu. Tedy doservírovat celou sadu.

0:15 Dlouhá opatrná výměna skončila autem z rakety Berdycha.

0:30 Dvojchyba. Znovu je Tomáš Berdych v nesnadné pozici.

15:30 Berdych dokázal snížit.

30:30 A vzápětí i vyrovnat.

40:30 A je tu setbol.

6:4

Berdych jej využívá a srovnává stav zápasu na 1:1.

30:40 Berdych má brejkbol hned v úvodní hře!

40:40 Dimitrov odvrací brejkbol.

A:40 Bulhar si pomohl prvním podáním a otáčí stav.

40:40 Dimitrov chybuje na forhendu. Shoda.

40:A Skvělá práce českého hráče, který má další velkou šanci!

1:0

Napodruhé už to vyšlo! Berdych vstupuje do třetího setu úplně stejně, jako do druhého. Brejkem! Český tenista má našlápnuto k vítězství, ale nepředbíhejme.

15:0 Teď hlavně potvrdit, Tomáši.

30:0 Berdych nyní sází jeden lepší úder za druhým. Forhendový winner měl světové parametry.

40:0 Čech míří za potvrzením brejku.

2:0

Čistá hra. Berdych potvrdil vynikající vstup do rozhodujícího dějství a k turnajovému titulu mu stačí zdánlivě maličkost. Ještě čtyřikrát si udržet servis.

15:0 Dimitrov přetlačil českého tenistu.

30:0 Berdych returnuje z bekhendu do sítě.

40:0 Dimitrov zvyšuje forhendovým vítězným míčem cross.

2:1

Také Bulhar dokázal na servisu uspět bez ztráty fiftýnu. Snižuje na 1:2.

15:0 Dimitrov se na returnu bekhendem neprosadil.

30:0 Berdych zvyšuje esem.

40:0 Druhé eso v řadě, Berdych na podání exceluje.

40:15 Bulhar připisuje vítězný return.

3:1

Tak už jenom třikrát, Tomáši. Stav je 3:1 v rozhodující sadě, Berdych má stále slibný nákok.

Tenis, Peking 2014: Tomáš Berdych
Tenis, Peking 2014: Tomáš Berdych | Foto: Reuters

0:15 Čech se dostal do velkého tlaku, který umocnil náběhem na síť.

0:30 Dimitrov po dvojchybě vyhazuje raketu vysoko do vzduchu.

15:30 Dimitrov vykřesává naději velmi záludným druhým podáním.

30:30 Osmé Dimitrovovo eso a je vyrovnáno.

40:30 Return z rakety Berdycha dopadl za základní čáru.

3:2

15:0 Berdych zahrál druhé podání velmi dobře.

30:0 Berdych umístil bekhendový winner přesně na čáru.

40:0 Dimitrov returnuje z druhého servisu do sítě.

4:2

Dimitrov se na příjmu ne a ne prosadit. Berdych další čistou hrou zvyšuje na 4:2 a míří za titulem.

0:15 Tomáš výtečně doběhl kraťas soupeře a poté uspěl.

0:30 Berdych dalšími parádními údery donutil Dimitrova k chybě.

15:30 Bulhar si tentokrát situaci pohlídal a snížil.

30:30 Laciná chyba z forhendové strany, Berdych se zatím brejbkolu nedočkal.

40:30 Berdych zahrál skvělý křížný return, Dimitrov ale odpověděl ještě lepším forhendem po čáře.

4:3

Stále není rozhodnuto, Dimitrov opět udržel podání a snížil na 3:4. Berdychovi stačí dvakrát uspět na vlastním servisu.

15:0 Berdych si vychutnal stopvolej, ve výměně zase odvedl precizní výkon.

30:0 Drtivý vítězný forhend českého tenisty, který ve třetím setu hraje fantasticky.

30:15 Berdych zapsal nevynucenou chybu z bekhendu.

30:30 Vzápětí chyba z forhendu. Pozor na slabší chvilku, Dimitrov je připraven okamžitě udeřit.

40:30 V další opatrné výměně udržel Tomáš nervy na uzdě a Dimitrov vyhodil bekhend mimo kurt.

5:3

Už zbývá jen jedna jediná hra! Berdych nepustil Dimitrova k šanci na re-brejk a jde do vedení 5:3.

0:15 Forhend Dimitrova skončil na síti.

15:15 První servis udělal za Bulhara veškerou práci.

30:15 Eso bulharského tenisty.

40:15 Bulharský tenista boduje vítězným forhendem z kříže. Snadná záležitost.

40:30 Bulhar chybuje z bekhendové strany, ještě ale má jeden gembol.

5:4

5:4. A teď se rozhodne. Berdych jde servírovat na vítězství v celém turnaji. Držme palce.

15:0 Berdych první krok zvládl.

15:15 Na konci maratónské výměny se blýskl Dimitrov luxusním jednoručným bekhendem po čáře. Berdych neměl nárok.

30:15 Berdych odpovídá drtivým forhendem a je dva míčky od triumfu.

40:15 Tomáš Berdych má dva mečboly!

6:4

Tomáš Berdych dává ruce nad hlavu, na tváři má široký úsměv! Zápas zakončil esem, porazil Grigora Dimitrova a raduje se z turnajového titulu!

Česká jednička získává svůj jubilejní desátý titul kariéry. Gratulujeme. Navíc se Berdych velmi přiblížil účasti na Turnaji mistrů.

To je z online reportáže vše. Děkuji za pozornost a přeji pěkný zbytek neděle.