Tomáš Berdych - Dmitrij Tursunov

Tomáš Berdych
2:0
Dmitrij Tursunov

Dobrý den, vítejte u online reportáže ze semifinále turnaje v Marseille mezi Tomášem Berdychem a Rusem Dmitrijem Tursunovem. Zápas by měl začít po 14:00.

Davis Cup, Švýcarsko - Česko: Tomáš Berdych
Davis Cup, Švýcarsko - Česko: Tomáš Berdych | Foto: Reuters

Zatímco Berdych jako nasazená jednička turnaje uhájil své žebříčkové postavení, Tursunov se dostal do semifinále překvapivě, musel totiž podstoupit kvalifikaci.

Světová šestka Berdych měl v prvním kole volno a byl nasazen přímo do osmifinále, kde ve třech setech udolal svého přemožitele z loňského Wimbledonu Lotyše Ernestse Gulbise. Ve čtvrtfinále pak rovněž ve třech setech porazil dvoumetrového Poláka Jerzyho Janowicze. Pro Berdycha, který hraje poprvé po daviscupovém zápase na začátku února ve Švýcarsku, je to vůbec první letošní postup do semifinále turnaje na okruhu ATP.

To ostřílený ruský tenista, kterému patří až 119. místo v žebříčku ATP si zahrál hned o čtyři zápasy více. Třicetiletý tenista mimo jiné v kvalifikaci porazil Čecha Jana Hernycha, v 1. kole hlavního turnaje pak Francouze Edouarda Rogera-Vasselina, v osmifinále desátého hráče světa Srba Janka Tipsareviče a ve čtvrtfinále Lucemburčana Gillese Mullera.

Ruský tenista Dmitrij Tursunov
Ruský tenista Dmitrij Tursunov | Foto: Reuters

Vzájemná bilance hovoří jasně pro sedmadvacetiletého Berdycha, který nad o tři roky starším soupeřem vyhrál pět ze šesti duelů, naposledy v roce 2011 rovněž v hale na tvrdém povrchu v Rotterdamu 2:1 na sety. Tursunovova výhra přišla už před sedmi lety na turnaji v Bombaji.

Oba hráči přicházejí v potemnělé hale na kurt, hrát se začne zhruba ve 14:20.

Ještě si připomeňme, že vítěz tohoto duelu se ve finále utká s lepším ze zápasu mezi Francouzi Jo-Wilfriedem Tsongou a Gillesem Simonem.

0:0

Začíná první set, na podání jde Berdych.

1:0

Berdych vstoupil do zápasu čistou hrou. Všechny čtyři výměny měly stejný průběh. Berdych si pomohl dobrým prvním servisem a pak zakončil výmenu mimo dosah Tursunova.

40:40 Po první dvojchybě zápasu je tu shoda.

1:1

Tursunov si však dvakrát pomohl servisem a srovnává na 1:1.

2:1

Stejně jako v prvním případě získává Berdych i v tom druhém servis čistou hrou, Tursunov zatím na jeho první servis nedokáže nalézt zbraň.

30:40 a je tu první brejkbol v zápase pro Berdycha.

40:40 Tursunov jej však odvrací po nevynucené chybě Berdycha.

40:A Následně si však Berdych vypracoval další šanci na brejk po bekhendovém winneru po lajně.

3:1

Tentokrát jej využívá a poprvé v zápase bere soupeři servis. Na jeho poslední křižný forhend nedokázal Tursunov reagovat.

4:1

Berdych brejk okamžitě potvrzuje, i potřetí totiž získal svůj servis čistou hrou. Hned dvakrát si pomohl esem.

4:2

Tursunov dnes poprvé získává gem bez potíží, když Berdychovi povolil jen jediný fiftýn. Snižuje tak na 2:4.

5:2

Neskutečné. Čtvrtý gem Berdycha na servisu a čtvrtá čistá hra. Opět si pomohl dvěma esy. Tursunov tak bude muset po pauze odvracet na servisu konec prvního setu.

15:40 a dva setboly pro Berdycha.

Hned ten první setbol Berdych využívá a za pouhých 23 minut vyhrává první set v poměru 6:2.

0:0

Začíná druhý set, na podání jde jako první opět Berdych.

40:40 Berdych sice vedl 40:0, pak ale přišel o vůbec první tři fiftýny při svém servisu.

1:0

Berdych sice na popáté při svém servisu čistou hru neuhrál, přesto Tursunovovi nedal dvěma body ze servisů šanci na brejk.

15:40 Berdych si drobné zaváhání vynahrazuje při servisu Tursunova, má další dva brejkboly.

2:0

Berdych využívá druhý nabízený brejkbol a podruhé za sebou a celkově už potřetí bere Tursunovovi servis. Je tak na nejlepší cestě k postupu do finále.

3:0

Berdych brejk potvrzuje, od stavu 30:30 si znovu pomohl dvěma dobrými servisy, získává pátou hru za sebou a je už jen tři hry od postupu do finále.

40:40 Berdych srovnává na shodu a opět se přibližuje možnému brejku.

40:40 Po dobrém servisu získal Tursunov sice fiftýn, poté však poslal nahraný volej do sítě.

40:A Berdych má brejkbol.

4:0

Berdych jej opět využívá a teď už se zápas mění v jeho exhibici.

15:40 Tursunov však nerezignuje a vypracoval si své první dvě brejkové možnosti v zápase.

40:40 Berdych však dneska soupeři svůj servis dát nechce a dvěma přímými body ze servisu srovnává na shodu.

5:0

Sedmá hra Berdycha v řadě a český tenista je už jediný gem od postupu do finále. Tursunov tak bude po pauze podávat proti konci zápasu.

5:1

Tursunov se po sedmi prohraných gemech "naštval" dal všechnu energii do servisů a svou první čistou hrou v dnešním duelu se udržuje v zápase. Nyní však jde Berdych podávat na jeho ukončení a postup do finále.

40:15 a dva mečboly pro Berdycha.

Berdych hned první mečbol využívá, vyhrává druhý set v poměru 6:1 a po pouhých 55 minutách hry postupuje do finále, kde se v neděli utká s lepším z francouzské dvojice Jo-Wilfried Tsonga, Gilles Simon.

Tímto se s vámi loučím a připomínám, že zhruba od 16:10 vám přineseme online reportáž z finále turnaje v Dubaji mezi Petrou Kvitovou a Sarou Erraniovou.