Tomáš Berdych - Thiemo De Bakker

Tomáš Berdych
0:2
Thiemo De Bakker

Dobrý den, vítějte u online přenosu ze čtvrtfinále turnaje v Bastadu, v němž se utkají Tomáš Berdych a Thiemo de Bakker. Utkání by mělo začít přibližně ve 13:40, ale bude záležet na rychlosti odehrání předchozích duelů.

Novak Djokovič při duelu s Berdychem v Římě.
Novak Djokovič při duelu s Berdychem v Římě. | Foto: Reuters

Už v 11 hodin začíná ve Švédsku hlavní program dnešního dne, v němž bude sehrána všechy čtyři čtvrtfinále. Před Berdychem s Bakkerem na centrkurt vyběhnou Grigor Dimitrov s Juanem Monacem a Fernando Verdasco s Nicolasem Almagrem.

Pokud Berdych postoupí, neutká se ale s žádným z tohoto kvarteta. Jeho soupeř totiž vzejde z duelu Alberto Ramos - Carlos Berlocq.

V Bastadu právě skončil první zápas dnešního programu na centrkurtu. Mezi čtyři nejlepší postoupil Bulhar Grigor Dimitrov, který porazil Argentince Juana Monaca 6:3, 6:2. Teď bude následovat španělský duel Verdasco - Almagro, po jehož skončení se na místní antuce předvedou  Berdych s Bakkerem.

Bulhar Dimitrov na tenisovém turnaji v Londýně
Bulhar Dimitrov na tenisovém turnaji v Londýně | Foto: Reuters

Fernando Verdasco právě vyhrál nad Almagrem první set (6:4), ale byla to hodně vyrovnaná bitva. Již nyní je ale jasné, že zápas mezi Berdychem a de Bakkerem začne nejdříve ve dvě hodiny odpoledne.

A začátek Berdychova duel se nám ještě o něco posune. Almagro totiž druhý set vyhrál poměrem 6:4, rozhodovat tak bude třetí sada.

Game, set, match. Fernando Verdasco právě udolal nasazenou dvojku Nicolase Almagra 6:4, 4:6 a 7:5. Zápas trval plných 143 minut.

Fernando Verdasco
Fernando Verdasco | Foto: Reuters

Teď už tedy mohou na kurt vyběhnout Berdych s de Bakkerem. Jejich zápas by měl začít zhruba za 15 minut.

Mezitím byl už rozehrán na vedlejším dvorci duel, z nějž vzejde pro Berdycha/de Bakkera soupeř. Carlos Berlocq v něm vede 1:0 na sety, když za 52 minut vyhrál první sadu nad Albertem Ramosem poměrem 6:3.

Kdo je vlastně dnešním Berdychovým soupeřem? Čtyřiadvacetiletému Nizozemci De Bakkerovi patří v současném žebříčku až 104. pozice. Český hráč se s ním utkal dvakrát a v obou případech zvítězil 2:0 na sety. Před Wimbledonem spolu hráli v Queensu a Berdych vyhrál 6:1, 6:4. Na antuce se tito dva hráči ještě nikdy nepotkali.

Thiemo de Bakker na turnaji v londýnském Queen´s 2013
Thiemo de Bakker na turnaji v londýnském Queen´s 2013 | Foto: Reuters

Rozesmátý Berdych právě nastupuje na bastadský dvorec a mává aplaudujícím divákům, kteří jsou zvědaví, jak si dnes povede turnajová jednička a šestý hráč světa.

Utkání začíná, jako první jde na podání Tomáš Berdych.

15:0 Nizozemec se na úvod dostal do delší výměny, ale nakonec mířil do těsného autu.

15:15 Znovu přestřelka od základní čáry, tentokrát s dobrým koncem pro De Bakkera.

15:30 Berdychovi daleko uletěl špatně připravený bekhend.

30:30 Berdychův útok nebyl vůbec přesvědčivý, soupeři se naštěstí nepovedl lob.

40:30 Český tenista znovu zaútočil na stranu, na níž běžel i zdánlivě bezmocný soupeř. Na voleji byl ale Berdych úspěšný.

40:40 Těsný aut z forhendu znamená shodu.

A:40 Berdychovo druhé podání velmi rotovalo a De Bakker navíc trefil míček rámem.

40:40 Opět těsný aut z forhendu. Berdych zatím vypadá velmi nerozehraně.

A:40 První eso Tomáše Berdycha.

40:40 Míček se sklouzl po antuce a český tenista trefil jen síť. Třetí shoda.

A:40 Ani De Bakker ale zatím nepodává vůbec dobrý výkon.

1:0

Po autu nizozemského soupeře konečně končí první hra zápasu. Berdych své podání udržel a De Bakkera nepustil k brejkbolu.

Wimbledon 2013 (Tomáš Berdych ve čtvrtfinále)
Wimbledon 2013 (Tomáš Berdych ve čtvrtfinále) | Foto: Reuters

15:0 Berdychův return zastavila síť.

30:0 De Bakker poprvé vystrčil útočné růžky. Bekhend po čáře byl kvalitní a Berdych jej vrátil do sítě.

40:0 Nizozemec také střílí své první eso.

40:15 Berdych vrátil servis a jeho soupeř bekhendem minul.

1:1

De Bakker zvládl svůj servis mnohem lépe než český tenista - 1:1.

0:15 Nizozemský tenista držel tempo ve výměně od základní čáry a jako první chyboval Berdych.

0:30 Nizozemec cítí, že Berdych není v úvodu zápasu ve své kůži a snaží se útočit.

15:30 Berdych snižuje. Na voleji poprvé ještě nezakončil, podruhé z bekhendu už ano.

30:30 Skvělá práce. Drtivý servis, náběh na síť a jednoznačné forhendové zakončení.

40:30 Nádherný bekhendový křížný stopvolej Tomáše Berdycha!

40:40 Krásná výměna! De Bakker se ubránil a Berdych zkazil v závěru poměrně snadný volej.

A:40 Přímý bod z podání pro Berdycha.

2:1

Berdych opět musel hrát přes shodu, ale ani tentokrát nedovolil soupeři přičuchnout k brejkové příležitosti.

Wimbledon - Tomáš Berdych vs. Bernard Tomic
Wimbledon - Tomáš Berdych vs. Bernard Tomic | Foto: Reuters

15:0 De Bakker se trefil do prvního servisu.

30:0 Berdychův return byl příliš dlouhý.

30:15 Nizozemský tenista udělal první dvojchybu dnešního duelu.

40:15 Berdych se na returnu zatím hledá.

40:30 Nizozemec zaznamenal zbytečnou nepřesnost na forhendu.

2:2

Ani Berdych si dosud nedokázal vypracovat žádný brejkbol, je srovnáno 2:2.

0:15 Berdych kazí na forhendu. Jeho úder byl opět o půl metru delší.

0:30 Berdychova dvojchyba. Čech musí na svém servisu opět dotahovat.

15:30 Rodák z Valmezu vyhnal křížným bekhendem soupeře z kurtu a poté ukončil výměnu přesným forhendem.

15:40 Jsou tady první dva brejkboly zápasu. Šanci má De Bakker!

2:3

Berdych další chybou dopřává soupeři dílčí radost. De Bakker poprvé v zápase bere českému favoritovi servis a vede 3:2.

15:15 při podání De Bakkera.

15:30 Berdych byl ve výměně aktivnější a soupeř chyboval.

15:40 Podívejme, jsou tu dva brejkboly pro Berdycha!

30:40 De Bakker si vytvořil převahu a zakončoval u sítě snadným kraťasem.

40:40 O druhou šanci se obral Berdych sám chybou na returnu. A zlobí se na sebe.

40:A Berdych sklízí potlesk za luxusní útok a má další brejkbol.

40:40 Také ten ale Nizozemec odvrací. Díky prvnímu servisu.

40:A Čtvrtý brejkbol pro Berdycha, teď už by to chtělo proměnit.

40:40 Znovu chyba z forhendu. Berdych se trápí.

A:40 De Bakker vystřihl parádní winner po čáře.

40:40 Maratónský gem bude pokračovat.

40:A Skvěle! To bylo to nejlepší, co dnes Berdych předvedl. Výborná obrana proti volejům a smeči a vynikající křížný prohoz.

3:3

Berdych si bere ztracené podání po velké bitvě zpět! De Bakker vztekle mrštil raketou o antuku.

0:15 Berdych útočil, jenže De Bakkerovi se podařil z nouze skvělý winner po lajně.

15:15 V delších výměnách je vidět rozdíl v kvalitě obou tenistů. Pokud Berdych nebude zbytečně chybovat, měl by být dominantní.

15:30 Nizozemec jde opět do vedení.

30:30 De Bakker se snažil o prohoz, ale trefil jen síť.

40:30 Čech se opřel o první podání.

40:40 Dvojchyba. A opět se jde přes shodu při servisu Berdycha.

A:40 Berdych napravuje dojem brutálním forhendem.

40:40 Další dvojchyba...

A:40 Na forhendu se dá stavět, ten se Berdych v posledních gemech daří.

4:3

Berdych otáčí skóre v první sadě a vede 4:3.

Dobrá zpráva z Budapešti, kde duo H+H usiluje o finále. První set nad duem Grandinová-Martičová Češky vyhrály v tiebreaku.

0:15 Berdych začíná boj o soupeřův servis dobře.

0:30 Krásný bekhend po čáře! Favorit začíná dominovat, doufejme.

0:40 Berdych hravě doběhl stopbal soupeře a poslal míček do rohu. Má tři brejkboly!

5:3

Tomáš Berdych hned první brejkbol proměnil a jde podávat na vítězství v prvním setu!

15:0 Přímý bod z podání, to je pochopitelně nejsnadnější způsob jak získat fiftýn.

15:15 De Bakker se parádně opřel do forhendu.

30:15 Výborné první podání znamená další bodík.

30:30 Jenže Nizozemec odpovídá vynikajícím forhendovým winnerem.

30:40 Další dvojchybou Berdych nabízí soupeři šanci na re-brejk.

40:40 Berdych jej odvrací díky forhendu, který se dotkl postranní čáry.

40:A De Bakker a jeho skvělý bekhend. Berdych byl krátký a musí znovu odvracet brejkbol.

40:40 Čechovi vyšel náběh na síť i následný bekhendový volej.

40:A Neskutečné. Dvojchyb je dnes opravdu spousta. De Bakker má znovu brejkbol.

5:4

Berdych působí v dnešním duelu hodně rozháraně a nevyrovnaně. Český tenista nedokázal doservírovat první sadu a umožňuje soupeři dostat se zpět do hry.

Tomáš Berdych v zápase s Kevinem Andersonem na Wimbledonu 2013
Tomáš Berdych v zápase s Kevinem Andersonem na Wimbledonu 2013 | Foto: Reuters

15:0 Laciná chyba z Berdychova forhendu.

15:15 Bekhendový útok už byl veden mnohem lépe.

30:15 Jenže teď byla Berdychova rána zase příliš dlouhá..

30:30 Kazí i De Bakker.

40:30 Nizozemec sází eso.

40:40 Nizozemský hráč se ani nepohnul za skvělým forhendem světové šestky.

A:40 Nizozemec má další gembol.

40:40 Berdych jej odvrací drtivým returnem.

40:A De Bakker po chybě mrštil opět raketou o zem. Berdych má setbol.

40:40 Holandský hráč odvrací přímým bodem ze servisu.

40:A Školácká chyba u sítě. Berdych má k dispozici další setbol.

40:40 De Bakker odvrací dokonce esem.

A:40 Druhé podání bylo zahráno s falší, kterou Berdych nepřečetl.

40:40 Páska rozesmutnila Nizozemce, když odpálila jeho úder mimo dvorec.

40:A Třetí setbol pro Berdycha!

40:40 Berdych selhal na forhendu. Směs školáckých chyb a podprůměrného tenisu pokračuje.

A:40 De Bakker si došel na síť pro vítězný úder.

5:5

A dlouhatánský gem končí vítězstvím De Bakkera. Je srovnáno 5:5.

15:0 Nizozemcův pokus o forhendový winner nebyl úspěšný.

15:15 Berdych se na síti pohnul asi o dvě vteřiny dřív, než měl. Soupeř měl tak dostatek času umístit míček do volného kurtu.

30:15 Berdych se opřel o servis.

30:30 Publikum aplauduje De Bakkerovi, který předvedl brilantní return.

30:40 No a Nizozemec má po dalším winneru důležitý brejkbol!

5:6

De Bakker dalším vítězným returnem ukončil hru a bude to pro změnu on, kdo bude podávat na vítězství v prvním setu.

15:0 První krok se Holanďanovi povedl.

15:15 Berdych srovnává forhendem, který měl ideální délku.

30:15 De Bakker skóroval snadnou smečí.

40:15 Esem si De Bakker vypracoval dva setboly!

30:40 Nizozemec byl přemotivovaný a jeho snaha o vítězný úder vůbec nevyšla.

40:40 Berdych to zvládl! Ubránil se, pak pro změnu zaútočil a odvrátil oba setboly soupeře.

A:40 Berdychovi se nelíbí povrch, od něhož špatně odskočil míček. Další setbol pro De Bakkera.

Budapešť

Dobrá zpráva alespoň z Budapešti, kde Andrea Hlaváčková a Lucie Hradecká právě postoupily do finále deblu

5:7

První set končí. A měl šokující průběh. Berdych od stavu 5:3 naprosto odešel a prohrál čtyři hry v řadě. Český tenista nemá šťávu, často chybuje a vypadá, jako by ho hra ani nebavila.

0:15 Ani do druhé sady nevstupuje český hráč přesvědčivě.

15:15 De Bakker minul z returnu.

30:15 Po prvním servisu pálil Berdych do odkrytého rohu.

40:15 Další fiftýn získaný díky podání.

40:30 Úžasný return De Bakkera, který jistě po triumfu v první sadě nabral sebevědomí.

1:0

Berdych po čtyřech prohraných hrách v řadě konečně zabral a získal gem.

Tomáš Berdych na French Open 2013
Tomáš Berdych na French Open 2013 | Foto: Reuters

0:30 Berdych zatím dominuje i při servisu soupeře.

15:30

30:30 Nizozemec hrál vytrvale do forhendu Tomáše a uspěl.

40:30 De Bakker zakončil zajímavou výměnu precizním stopbalem. Berdych za ním ani nevyběhl.

1:1

Nizozemský tenista nepřestává využívat nepřesností slavného soupeře. Je vyrovnáno 1:1.

15:0 Hlavní rozhodčí potvrdil fiftýn pro Berdycha.

15:15 Výkon De Bakkera na returnu šel hodně nahoru. Tohle byla další paráda.

30:15 Nizozemec hrál rámem hodně mimo.

40:15 Pokud je Berdych dostatečně důrazný, má Nizozemec velké problémy vracet míče.

2:1

Berdych opět v pohodě získal servis a jde do vedení 2:1.

Wimbledon 2013 (Berdych)
Wimbledon 2013 (Berdych) | Foto: Reuters

15:0 De Bakker vypálil po lajně skvostný bekhendový projektil.

15:15 Berdych doběhl kraťas a následně si na síti pohlídal situaci snadným volejem.

30:15 Nizozemec ale dobře servíruje.

40:15

40:30 Nizozemec minul.

2:2

De Bakker srovnává na 2:2, ve druhé sadě si oba hráči svůj servis střeží.

15:15 Berdych mohl na servisu prohrávat 0:30, jenže povedlo se mu vykouzlit winner z obranného postavení.

30:15 po výborném servisu.

40:15 Důrazný forhend a De Bakker nemá jak odpovědět.

3:2

Také třetí hra na servisu ve druhém setu byla pro Berdycha úspěšná. Teď už by to pomalu chtělo zaútočit na brejkboly.

Tomáš Berdych při vítězném duelu s Djokovičem v Římě.
Tomáš Berdych při vítězném duelu s Djokovičem v Římě. | Foto: Reuters

15:0 Berdych ztrácí první výměnu chybou z bekhendové strany.

15:15 Nizozemec nebyl dost trpělivý a z nepřipravené pozice zkoušel pálit do rohu.

30:15 Berdych nezabojoval a za kraťasem se nerozeběhl.

40:15 Eso.

40:40 De Bakker trefil míček nečistě a zlobí se.

A:40 Vzápětí si ale prvním servisem vypracoval výhodu.

40:40 Nizozemec selhal na bekhendu.

40:A Dvojchyba znamená brejkbol pro Tomáše!

40:40 Jenže český tenista nevynucenou chybou kazí.

A:40 De Bakker má výhodu.

40:40 Teď byl český tenista úspěšný a znovu může bojovat o brejkbol.

40:A Další brejková šance!

40:40 Nizozemec famózně brejkbol odvrací. Jeho projektil z forhendu spadl přesně na čáru.

A:40 Berdych tentokrát za kraťasem vystartoval, ale míček vrátit nestihl.

3:3

Nizozemský outsider se dostal ze složité situace a srovnává na 3:3.

15:0 Berdych si vychutnal vítězný forhend z výšky.

30:0 pro Tomáše.

40:0 De Bakker zahrál příliš dlouhý forhend.

4:3

Berdych ukončil hru esem a vůbec poprvé dnes ovládl gem bez ztráty jediného fiftýnu.

0:15 Berdych byl bezbranný na síti, ale De Bakker nezvládl prohoz.

15:30 Berdych je krůček od dalších brejkbolů.

30:30 Zbytečná chyba na forhendu. Míček z Berdychovi rakety opět o deset centimetrů přeletěl základní čáru.

30:40 Ale chybuje i De Bakker a je tu tedy další brejkbol pro Berdycha.

40:40 De Bakker vždy když potřebuje, vytáhne první servis.

A:40 Nizozemec na síti zatloukl hřebík.

4:4

Aby neproměněné brejkové příležitosti Berdycha nemrzely. Je vyrovnáno 4:4.

15:0 Berdychovo eso potvrdil i rozhodčí.

30:0

40:0 Další eso, jen tak dál.

5:4

Aspoň jedno pozitivní zjištění, Berdych se chytil na servisu. Druhá čistá hra v řadě znamená vedení 5:4.

Tomáš Berdych na turnaji Masters v Madridu 2013
Tomáš Berdych na turnaji Masters v Madridu 2013 | Foto: Reuters

15:0 Ještě by to chtělo poněkud zpřesnit a zkvalitnit return.

30:0 Berdychova chyba na forhendu.

40:0 De Bakker předvedl krásný vítězný bekhend, na nějž se Berdych natahoval marně.

40:15 První gembol Berdych odvrací.

5:5

De Bakker srovnává na 5:5 a druhý set jde do finiše.

0:15 De Bakker získává první fiftýn.

0:30 Bravo De Bakker! Nizozemec zabojoval, oběhal celý kurt a následně překvapil Berdycha úderem pod nohy.

15:30 Berdych si pomohl prvním podáním.

15:40 Po na milimetr přesném returnu má Nizozemec dva brejkboly!

30:40 První Berdych odvrací esem.

40:40 Uf! Berdych si musí oddechnout, jeho úder šel přesně na čáru. Oba brejkboly jsou minulostí.

A:40 Berdych si dal záležet a jeho útok byl velmi přesný.

40:40 De Bakker ale trefuje z bekhendu přesně čáru!

A:40 Čech zakončoval chytře do protipohybu soupeře.

40:40 Nizozemec se z defenzivy vyhrabal dalším skvostným prohozem po lajně.

40:A To je marnost. Berdych chybuje z forhendu a nabízí soupeři další brejkbol.

5:6

A tragédie je na světě! Berdych naprosto zpackal nalitý úder, trefil síť a De Bakker tedy půjde podávat na šokující postup!

15:0 Z forhendu hraje Berdych mimo.

30:0 Berdych byl včas u sítě pro kraťas, jenže pak byl zoufale nedůrazný.

30:15 Záblesk naděje je tady.

40:15 De Bakker sází eso a má dva mečboly!

5:7

Je konec, obrovské překvapení je na světě! Nasazená jednička Tomáš Berdych v Bastadu končí. Ostudně prohrává se 104. hráčem světa Thiemo de Bakkerem ve dvou setech.

Berdych podal jeden z nejhorších výkonů posledních let. Těžko říci, kam se poděla jeho pověstná bojovnost. Na dvorci působil jako mátoha a soupeři, který nehrál nijak zázračně, umožnil překvapivý postup do semifinále Swedish Open.

To je z dnešního online přenosu vše. Děkuji za pozornost a přeji pěkný zbytek večera.