Tomáš Berdych - Roger Federer

Tomáš Berdych
0:3
Roger Federer

Dobré ráno, vítejte u online reportáže z grandslamového Australian Open. Tomáš Berdych se ve čtvrtfinále utká s Rogerem Federerem. Utkání začne zhruba kolem páté hodiny ranní.

Půjde o dvaadvacáté vzájemné střetnutí obou tenistů, přičemž Federer uspěl v patnácti případech. Na grandslamu je bilance 4:2 pro švýcarskou legendu.

Naposledy se oba hráči na grandslamu utkali v roce 2012 ve čtvrtfinále US Open a tehdy překvapivě uspěl Berdych ve čtyřech setech. V semifinále pak český tenista ztroskotal na pozdějším šampionovi Andymu Murraymu.

Vše podstatné o soubojích mezi Federerem a Berdychem si můžete prohlédnout v naší srovnávací infografice: Šesté čtvrtfinále v řadě. Berdych ale neporazil Federera už pět zápasů

Předchozí utkání v aréně Roda Lavera právě skončilo. Serena Williamsová ve čtvrtfinále ženské dvouhry s přehledem přehrála Rusku Marii Šarapovovou po setech 6:4, 6:1. V semifinále se utká s Polkou Agnieszkou Radwaňskou, která postoupila přes Carlu Suárezovou-Navarrovou ze Španělska.

Zápas Tomáše Berdycha s Rogerem Federerem by tak měl začít nejpozději v 5 hodin severoevropského času.

Oba tenisté právě přicházejí do arény Roda Lavera...

Zápas právě začíná!

Na servisu zahajuje zápas Roger Federer.

15:0 Berdych vyrobil první forhendovou chybu.

30:0 Švýcar bude chtít hrát míče těsně po odskoku, takovým způsobem teď získal první forhendový winner.

30:15 Federer zapisuje do statistik první dvojchybu utkání.

40:15 Zatím nejdelší výměna nabídla tlak českého hráče, ale také jeho závěrečnou chybu z bekhendu.

0:1

Federer na úvod neměl problém s udržením servisu, game zakončil vítězným forhendem inside-out.

0:15 Berdych trefil první podání a hned se vydal k síti, tvrdý křížný bekhend Federera mu šel ale přímo pod nohy.

15:15 Švýcar kazí return po druhém servisu.

30:15 Stejná situace, Berdych dokázal druhý servis dobře zatočit.

40:15 První podání a přímý bod.

1:1

Berdychovi k zisku gamu stačily v podstatě čtyři údery, čtyři podání - 1:1.

15:0 Na podání je zase Roger Federer.

15:15 Čech se proti druhému podání dostal do výměny a Federer chyboval.

15:30 Další chyba Federera, už pátá v zápase.

15:40 Skvěle. Berdych hrál dostatečně dlouhé míče, dostal soupeře pod velký tlak, pak šel k síti a volej proměnil. První dva brejkboly zápasu má český tenista.

30:40 Škoda, slajzovaný úder skončil na pásce.

2:1

Napodruhé to vyšlo! Tomáš Berdych využívá slabšího úvodu ze strany Švýcara a jde do brejku 2:1.

0:15 Křížná bekhendová výměna jde za Švýcarem, Berdych poslední úder přepálil.

0:30 Dvojchyba, první Berdychova.

15:30 Čech snižuje přímým bodem z prvního servisu.

15:40 Vynikající Federerův útok, zakončený vítězným forhendem. Také Švýcar má k dispozici dva brejkboly.

30:40 Také Federer ten první neproměňuje, jeho bekhend zastavila síť.

2:2

Ovšem poté Berdych posílá forhend za základní čáru. Federer si tedy ztracené podání opět rychle přisvojil - 2:2.

0:15 Berdych byl na returnu velmi důrazný, vše pak zpečetil přesným forhendem, u kterého byl Federer pozdě.

15:15 Díky prvnímu servisu sedmnáctinásobný grandslamový šampion vyrovnává.

30:15 A Švýcar už je ve vedení.

40:15 Viděli jsme další skvělý servis favorita.

2:3

Turnajová trojka ve velkém stylu získává pátou hru zápasu a vede 3:2.

0:15 Federerovi pomohla páska, která změnila směr jeho bekhendu. Berdych byl u míčku pozdě.

15:15 Tomášovi se povedl dobrý dlouhý forhend, který měl Federer na dlouhou ruku.

30:15 Opět to zahrál Čech výtečně a zakončoval na smeči.

30:30 Slajzovaný úder na kříž udělal Berdychovi velké problémy, musel se hodně sehnout a nedokázal míč zvednout přes síť.

40:30 První eso zápasu.

40:40 Poté ale přichází druhá dvojchyba.

A:40 Forhend Čecha byl dostatečně rychlý i dobře umístěný, Federer vracel jen do sítě.

40:40 Berdych na malou chvilku odkryl jednu stranu kurtu a Federer to okamžitě tvrdou ranou využil.

A:40 Následnou výměnu ukončil Federerův bekhend do sítě.

40:40 Bohužel jsme viděli už třetí dnešní Berdychovu dvojchybu.

A:40 Selhání ale napravuje druhým esem.

40:40 Federer to zahrál světově, z bekhendu zaútočil a na síti pak bodoval fantastickým stopvolejem.

A:40 Třetí Berdychovo eso.

40:40 Jenže rychlý return soupeře hraný hned po odskoku znovu stanovuje stav na shodu.

A:40 Tentokrát Federerovi bekhend nevyšel. Game už trvá deset minut a Švýcar ještě neměl brejkbol.

3:3

Takový chyba se od Fedexe jen tak nevidí. Švýcarský hráč naběhl na volej, jenže poslal ho trestuhodně vedle kurtu. 3:3.

15:0 Federer si vzal poprvé jestřábí oko a udělal dobře, míček z jeho rakety se otřel o postranní čáru.

15:15 Výborná, tuhá defenziva přinesla českému tenistovi fiftýn.

30:15 Federer měl štěstí na síti, jeho volej přibrzdila páska. Berdych pak křížně prohazoval, ale minul o pár decimetrů.

40:15 Švýcar s přehledem navyšuje vedení.

3:4

Roger Federer v sedmé hře dominoval a znovu se dostává do vedení o jednu hru. Řada bude na Berdychovi.

0:15 Ne, s tímhle nemohl Berdych vůbec nic dělat, Federer si ho povodil po dvorci a zakončil křížným forhendem.

15:15 Přímý bod z prvního podání, je vyrovnáno.

30:15 Po prvním servisu Berdycha returnoval Federer přímo do umpiru.

40:15 Skvělá práce, po prvním servisu přichází Berdychův winner z forhendu.

4:4

Konečně zase snadný game pro servírujícího Čecha. Stav je 4:4 v první sadě, oba hráči si jednou prolomili podání.

0:15 Berdych výtečně returnoval a jeho soupeř už se z defenzivy nedostal.

15:15 Federer vyrovnává svým druhým esem.

30:15 A vzápětí připisuje přímý bod.

40:15 Další výborné podání švýcarského hráče.

4:5

Expresní game v podání Švýcara. Čtyři první servisy, s nimiž Berdych nemohl nic dělat. Čech se půjde zachraňovat v setu, prohrává 4:5.

0:15 Komplikace hned na úvod, bekhend Berdycha se přes síť nedostal.

15:15 Čech musel podávat nadvakrát, ale zvládl to. Finální forhend byl mistrovský.

30:15 Berdych otáčí skóre, trefil se do prvního podání.

30:30 Berdych pálí do sítě, Federer atakuje setbol.

30:40 Federer zahrál return přes pásku a Berdych se pak u sítě neubránil. První setbol pro Švýcara!

40:40 Berdych si může oddechnout, odvrací přímým bodem.

A:40 Parádní práce, Berdych se nejprve ubránil, pak přešel do útoku a Federer byl krátký.

5:5

Tuhle kritickou chvíli zvládl rodák z Valašského Meziříčí naprosto brilantně. Berdych srovnává na 5:5 v prvním setu a drží krok se světovou trojkou.

15:0 Federer se prosazuje svým typickým elegantním jednoručným bekhendem.

15:15 Forhendová rána Federera skončila na pásce.

30:15 Nicméně Švýcar servíruje fantasticky, tohle bylo jeho čtvrté eso.

40:15 Pozdě byl u míče český hráč a pálil mimo.

40:30 Berdych se horko těžko ubránil, pak ale vykouzlil forhendový winner k čáře.

5:6

To byla velká škoda, Berdych byl včas u kraťasu, místo zakončení po čáře ale střílel do soupeře, který jen nastavil raketu. Čech se bude v setu podruhé zachraňovat.

15:0 Berdych výborně tlačí Federera za základní čáru a tam se Švýcar necítí tak dobře, jako metr před ní.

30:0 Přímý bod, uvidíme tie-break?

40:0 Čtvrté eso, 214 kilometrů v hodině rychlé.

40:15 Přece jen komplikace, snad jen mírná.

6:6

Je vyrovnáno 6:6, v prvním setu uvidíme rozhodující zkrácenou hru.

0:1 Federer musel zakončovat z ostrého úhlu, jeho křížná rána ovšem byla fantastická.

0:2 Tie-break bohužel začíná mini-brejkem, Federer byl aktivnější a překvapil soupeře útokem na síť.

1:2 Berdych snižuje pátým esem.

1:3 Jenže eso připisuje i Švýcar.

1:4 Úžasný bekhend, Federer se hecuje, snad poprvé v utkání.

2:4 Berdych snižuje, mění se strany. Čech bude ještě jednou podávat, stále ztrácí mini-brejk.

3:4 Berdych ještě žije, tohle sehrál výtečně a připsal forhendový winner.

3:5 Federer zvyšuje vedení pátým esem a Berdych upírá oči k nebi.

3:6 Federer uspěl se stopbalem a má tři setboly.

4:6 Famózní! Berdych nejprve prvním servisem trefil do citlivých míst čárového rozhodčího, tím druhým se pak dostal pod tlak, jenže blýskl se vynikajícím prohozem.

6:7

59 minut trval první set. Získává jej Federer. Rozhodující míček poslal Berdych přes pásku do autu a Švýcar tedy proměňuje svůj třetí setbol.

0:15 Druhou sadu zahajuje na podání Čech. Ale lépe začíná Federer, vítězným volejem.

0:30 Neskutečná Federerova obrana, teď si Tomáš nemůže nic vyčítat, hrál nejlépe, jak mohl.

15:30 Šesté eso putuje na konto Berdycha.

30:30 Vzápětí sedmé.

30:40 Brejkbol pro Federera. Berdych udělal obrovskou chybu, když na bekhendovém voleji fatálně selhal.

0:1

A Federer proměňuje skvostným bekhendovým prohozem po čáře. 1:0 pro Švýcara, Berdych podruhé v zápase ztrácí podání.

15:15 při servisu švýcarského tenisty.

30:15 Švýcar to měl na voleji hodně snadné.

40:15 Federer hraje čím dál lépe, Berdych teď vůbec neví, čím by favoritovi ublížil.

0:2

Velmi snadno Roger Federer potvrzuje předchozí brejk - 0:2.

15:0 Berdych jde do vedení přímým bodem.

15:15 Jestřábí oka, to je dnes doména Federera. Rozhodnutí techniky jde opět proti Berdychovi.

30:15 Čech ale díky servisu bere vedení.

30:30 Federerovi tleská zaplněná Rod Laver aréna. Obíhaný forhend po čáře.

40:30 Švýcarský tenista po dlouhé době chybuje, Berdych může snížit.

40:40 Berdych už se jen směje na celé kolo, co mu taky zbývá. Další Federerova challenge a míček opět lízl čáru.

A:40 Taková odpověď se nám líbí, Berdych vyrazil k síti a na voleji byl nekompromisní.

1:2

Berdych nakonec udržel podání a snížil na 1:2.

0:15 Berdych se trefil přesně na základní čáru.

0:30 Fantazie, Berdych šel tvrdě za svým a potvrdil předzápasová slova Matse Wilandera o tom, že nikdo jiný na turnaji nedává takové rány.

15:30 Federer ale díky prvnímu podání snižuje.

30:30 Krásná výměna. Federer bohužel prakticky nechybuje, narozdíl od úvodu utkání. Teď výměnu zakončil křížným forhendem.

40:30 Na esa už je to vyrovnané 7:7.

1:3

Federer kraťasem rozhoduje hru, udržuje náskok jednoho brejku a vede 3:1.

0:15 Berdych se na bekhendu neprosadil, Federerovi opět stačilo jen naběhnout k síti a jeho soupeř automaticky netrefuje kurt.

15:15 Díky servisu český tenista vyrovnává.

30:15 Federerův bekhendový return skončil v síti.

40:15 Další bekhend favorita a znovu se vlní síť.

2:3

Chyby Rogera Federera zajistily Berdychovi zisk páté hry druhého setu. Je to 2:3, na servisu půjde po krátké pauze Švýcar.

30:15 při podání švýcarského tenisty.

40:15 Když jde Federer na síť, je prakticky rozhodnuto.

2:4

To se potvrdilo i teď. Federer jde v pohodě do vedení 4:2, stále drží náskok jednoho brejku.

0:15 Federer hraje neuvěřitelně, přitáhl si soupeře k síti kraťasem a pak dokonale prohazoval po lajně.

0:30 Síť se třepotá po Berdychově forhendu.

15:30 Federer také není neomylný, forhend poslal za. Chyb ze strany Švýcara je ale jako šafránu.

30:30 Berdych si pomohl prvním servisem.

30:40 Forhend Berdycha je dlouhý, Federer získává pátý brejkbol v dnešním utkání.

2:5

Fantastická hra Federera. Ten proráží potřetí v zápase podání svého soupeře a za stavu 5:2 půjde podávat na zisk druhého setu.

15:0 Federer to zase famózně rozdal, připisuje další vítězný forhend.

30:0 Přímý bod pro Švýcara.

30:15 Lacinou chybou si Federer mírně komplikuje život.

40:15 Federer má dva setboly.

2:6

Vítězný forhend na závěr. Federer proměňuje setbol a druhá sada, to byla jeho one man show. 7:6, 6:2. Švýcarovi chybí k postupu do semifinále už jen jeden vítězný set.

15:0 Berdych otevírá třetí dějství výborným servisem.

30:0 Federerův return skončil v síti.

40:0 pro servírujícího Čecha.

1:0

Čistá hra pro Tomáše Berdycha - 1:0.

15:0 Federer trefuje forhend k čáře.

15:15 Vzápětí ale dělá svou třetí dvojchybu.

15:30 Jako by byl Roger na začátku třetího setu méně koncentrovaný. Tohle byla velká chyba na bekhendu.

30:30 Ovšem v důležité chvíli Federer vytahuje nadprůměrný první servis.

30:40 Tentokrát nepomohlo Švýcarovi ani jestřábí oko. Berdych má brejkbol.

40:40 Federer ale odvrací...

40:A Po skvělém returnu pod nohy má Berdych k dispozici další šanci na brejk.

2:0

Bekhend českého hráče dopadl přesně na základní čáru! Čech proměňuje brejkbol a podruhé v zápase bere legendě podání - 2:0.

15:0 Berdych dobře ví, že teď musí potvrdit, ne jako v prvním setu, kde okamžitě o náskok přišel.

15:15 Chybou ale dává šanci soupeři.

30:15 pro českého tenistu.

30:30 Forhend českého hráče se do kurtu nevešel.

30:40 Federer zase začíná hrát svůj standard a je to znát. Brejkbol je na světě.

2:1

Dvojchybou Berdych ztrácí podání. Ani podruhé v zápase tedy český tenista nedokázal potvrdit brejk, což je v duelu proti tak kvalitnímu soupeři samozřejmě osudová chyba.

15:0 Osmé eso švýcarského fenoménu.

30:0 Pokud vyrazí Federer k síti, je Berdych naprosto bezradný.

40:0 Švýcar si vzal na začátku sady krátkou pauzu, teď ale znovu dominuje.

2:2

Federer čistou hrou vyrovnává na 2:2 ve třetím setu.

0:15 Berdych kazí rutinní úder.

15:15 Srovnává ale přímým bodem z podání.

15:30 Federer dominuje na síti, jak jinak.

30:30 Berdych zahrál druhé podání velmi dobře a Federer se musel pro nepřesný return natahovat.

40:30 Nejdřív zvedal ruku pro challenge Berdych, jenže umpirový sudí změnil rozhodnutí čárového a tak si jestřábí oko přivolal Federer. Verdikt? Berdychův prohoz byl přesný.

40:40 Pátá Berdychova dvojchyba v zápase.

A:40 Pěkná práce, český tenista má výhodu.

3:2

Berdych nakonec zvládl další klíčový game a udržel servis. Vede 3:2 ve třetím setu. První dva bohužel ovládl Švýcar, který je zatím jasně lepším hráčem.

15:0 pro čtyřnásobného vítěze Australian Open.

15:15 Berdych se udržel ve výměně a přinutil soupeře chybovat.

15:30 Federer po dlouhé době kazí volej a ocitá se v problémech.

15:40 Berdych vypálil úžasný return na základní čáru a má dva brejkboly.

30:40 První šanci mu Federer bere prvním podáním.

40:40 A tu druhou dokonce esem. Už devátým.

A:40 Berdych na tohle neměl, Federerův forhend byl příliš rychlý.

3:3

Roger Federer otočil celou hru ve velkém stylu, když odvrátil dva brejkboly. Je vyrovnáno 3:3.

15:0 Federer returnuje daleko za.

15:15 Federer dnes už poněkolikáté nemilosrdně prohodil na síti operujícího soupeře. Jeho bekhend jako obvykle hodně štípe.

40:15 Berdych zahrál dva dobré servisy a vede.

4:3

Tomáš Berdych ve třetím setu drží slušnou úspěšnost prvního servisu a z toho zatím těží vyrovnaný stav.

15:0 Federer na voleji uspěl.

30:0 Berdych to měl na returnu proti prvnímu podání hodně těžké.

40:0 Zatím jasný game pro podávajícího Švýcara.

4:4

Jedinou minutu potřeboval třetí hráč světa na udržení servisu - 4:4.

0:15 Berdych jen zůstal stát a sledoval, jak míč z rakety soupeře míří do rohu.

0:30 Federerovu forhendovou ránu ještě mírně tečovala páska, winner by to ale byl i bez ní.

0:40 Federer má tři brejkboly, zdá se, že sledujeme rozhodující situaci zápasu.

15:40 Deváté eso českého tenisty.

30:40 Druhou šanci zahazuje sám Federer, když udělal velkou chybu na bekhendu.

40:40 Konečně přálo Tomášovi štěstí při challengi! Čech už si šel sednout, už se ale vrací, jeho míček se snad milimetrem dotkl čáry.

A:40 Berdych to znovu sehrál náramně a má výhodu.

40:40 Game ale nekončí, forhend Čecha byl dlouhý.

A:40 Výhodu má opět český tenista.

40:40 Tenhle servis byl velmi kvalitní, return Federera ale ještě mnohem lepší. Shoda.

40:A Famózní výměna. Berdych se výtečně bránil, jenže Federer pak vystřihl skvělý cross bekhend. A má další brejkbol, už čtvrtý v tomto gamu.

4:5

Federer přece jen Berdycha brejknul! Švýcar vede 5:4 a po krátké přestávce půjde podávat na postup do semifinále.

15:0 Skvělým forhendem do protipohybu udělal Federer první ze čtyř potřebných krůčků.

30:0 Federer sází další winner z forhendu.

40:0 Švýcar si k síti došel pro vítězný volej, tady není žádná šance. Federer má tři mečboly.

40:15 Berdych zahrál jeden ze svých nejlepších úderů v zápase, křížný prohoz z forhendu.

4:6

Zápas je u konce. Roger Federer postupuje do semifinále Australian Open, Tomáš Berdych byl proti skvěle hrajícímu soupeři bez šance. Výsledek zápasu: 6:7, 2:6, 4:6.

Rozhodla vyšší úspěšnost prvního servisu, Federer podával skvěle. Berdych dvakrát dokázal prorazit servis soupeře, vzápětí ale pokaždé přišel o ten svůj.

"Tomáš mi způsobil spoustu porážek, vždy to s ním bylo těžké. Patří mezi ty hráče, kvůli kterým se zlepšujete. Tady mě ale ještě neporazil. Hrál jsem agresivně, variabilně, jsem rád, že jsem to takhle zvládl," řekl Federer po utkání.

To je vše. Děkuji za pozornost a přeji pěkný zbytek dne.