Tomáš Berdych - Sam Querrey

Tomáš Berdych
2:0
Sam Querrey

Dobrý podvečer, vítejte u online reportáže z osmifinálového utkání turnaje Miami Masters. Česká jednička Tomáš Berdych se o postup mezi osm nejlepších hráčů utká s Američanem Samem Querreyem. Zápas by měl začít kolem 21:00.

Tomáš Berdych se na postup do osmifinále hodně nadřel. Ve druhém kole musel otáčet nepříznivý stav proti Španělu Gimeno-Traverovi a ve třetím kole si totéž zopakoval. S Kolumbijcem Fallou prohrával už 2:6 a 3:5, ale odvrátil dva mečboly a nakonec postoupil mezi šestnáct nejlepších.

Radost Tomáše Berdycha na tenisovém turnaji v Miami.
Radost Tomáše Berdycha na tenisovém turnaji v Miami. | Foto: Reuters

To nejlepší současný americký tenista, pětadvacetiletý Sam Querrey, měl cestu do osmifinále o poznání snadnější. Ve druhém kole dvacátý hráč světového žebříčku porazil 2:1 na sety Poláka Kubota, v dalším zápasu mu ale pro zranění vzdal Kanaďan Raonic. Budou hrát ušetřené síly důležitou roli?

Americký tenista Sam Querrey v utkání proti Srbovi Novaku Djokovičovi na turnaji Masters 2012 v Paříži. | Foto: Reuters

Čeká nás souboj dvou tenisových dlouhánů. Tomáš Berdych měří 195 centimetrů, Sam Querrey má ještě o tři centimetry navrch.

Statistika vzájemných zápasů? 4:1 pro Tomáše Berdycha. Poprvé se oba soupeři potkali před pěti lety právě v Miami a Čech zvítězil jasně 6:1, 6:2. V témže roce se ale Američan Berdychovi dokonale pomstil, když ho v prvním kole US Open rozdrtil po setech 6:3, 6:1 a 6:2. Od té doby ale uspěl třikrát český tenista, když se všechny zápasy odehrály v loňském roce. Naposledy Berdych vyhrál na Masters v Šanghaji 2:1 na sety.

Pokud čtvrtý nasazený Berdych uspěje, utká se ve čtvrtfinále s vítězem zápasu mezi Španělem Nicolasem Almagrem a Francouzem Richardem Gasquetem.

Tomáš Berdych se Samem Querreyem stále čekají na zahájení svého duelu. Utkání se začne hrát až po dramatickém střetnutí Gasquet - Almagro, kde je zatím stav 6:7 a 5:5.

A na start zápasu, který nás enormně zajímá, si ještě chvíli počkáme. Richard Gasquet totiž vyhrál druhý set 7:5 a jeho utkání se Španělem Almagrem se rozhodne až ve třetí sadě.

Tak jsme se přece jen dočkali. Berdych a Querrey nastoupí za pár minut na kurt. Dramatické utkání mezi Gasquetem a Almagrem nakonec skončilo vítězstvím francouzského tenisty 6:7, 7:5 a 7:6. Vítěz nadcházejícího duelu se tedy o postup do semifinále utká právě se světovou desítkou Gasquetem.

Australian Open: Richard Gasquet
Australian Open: Richard Gasquet | Foto: Reuters

Oba aktéři už jsou na kurtu, za malý moment začne předzápasová rozehrávka.

Zápas právě začíná, na podání jde jako první Sam Querrey.

15:0 První výměnu zakončil Američan prudkým forhendovým křížným winnerem.

30:0 A vzápětí svůj kousek zopakoval.

40:0 První eso amerického hráče.

0:1

To byl hodně rychlé. Berdych si v první hře ani neškrtnul, Querrey naznačil své možnosti a vede 1:0.

15:0 Berdych začíná na servisu přímým bodem z prvního podání.

30:0 Querreymu uletěl forhend hodně do autu.

40:0 Další nevynucená chyba amerického hráče.

1:1

Berdych vrátil soupeři čistou hru a srovnává na 1:1.

15:0 Querrey vystřihl eso z druhého podání.

30:0 Return českého hráče skončil v síti.

30:15 Querrey si servisem dobře připravil pozici, ale z forhendu minul dvorec.

30:30 A znovu, vypadá to, že Američan je na forhendové straně značně nejistý.

30:40 Do třetice chyba z forhendu. Berdych má první brejkbol.

2:1

Querrey se dostal do nevídané krize, z forhendu zkazil čtyři míče v řadě a Berdych tedy hned v úvodu zápasu získává soupeřův servis.

Tenista Tomáš Berdych na turnaji Masters v Miami
Tenista Tomáš Berdych na turnaji Masters v Miami | Foto: Reuters

15:0 Pátá chyba amerického hráče za sebou.

30:0 Berdych si soupeře výborně rozběhal a výsledkem byla Querreyho další nepřesnost.

30:15 Teď ale naopak Querrey překvapivě a velmi přesně zrychlil hru.

40:15 Skvělý první servis a forhendový winner do odkrytého koutu.

40:30 Američan překvapil rodáka z Valmezu vynikajícím returnem.

3:1

Berdych ukončil hru přímým bodem ze servisu. Potvrzuje brejk a vede 3:1.

0:15 Querrey opět nejistý při svém servisu.

0:30 A další rána amerického hráče míří pouze do sítě.

15:30 Zaražené publikum teď Querreymu tleská. Za skvělé podání a drtivý forhendový vítězný míč.

15:40 Berdych má další dva brejkboly.

30:40 První brejkbol Američan odvrátil perfektním prohozem.

4:1

Publikum úplně ztichlo. Domácí hráč dvojchybou znovu daroval svůj servis českému tenistovi. Stav je už 4:1.

15:0 Querrey už je trochu frustrovaný, dělá totiž neuvěřitelnou spoustu chyb.

30:0 Berdych vypálil skvělý projektil ze své rakety.

30:15 Americký tenista se blýskl parádním forhendem. Tuhle výměnu zvládl brilantně.

40:15 První eso Tomáše Berdycha.

40:30 Berdych měl soupeře na lopatě, ale z bekhendu poslal lehký míč až za základní čáru.

5:1

Berdych také potřetí v utkání drží v naprosté pohodě své podání a první set je zdá se rozhodnutý.

15:0 pro Američana.

30:0 Querrey si Berdycha povodil. Skvělý kraťas ještě Čech doběhl, ale soupeř poté zakončoval do odkrytého dvorce.

30:15 Berdych snižuje.

30:30 Querreyho bekhend zastavila síť.

30:40 Labilní Querrey je znovu na dně a Berdych má první setbol.

40:40 Berdych to ale pokazil úplně sám, škoda.

40:A Krásnou výměnu plnou tvrdých ran ukončil Berdych drtivým prohozem přesně na čáru. Další setbol je na světě.

6:1

Berdych vítězí v první setu 6:1. Querrey prohrál třikrát svůj servis a vztekle roztřískal svou raketu o zem.

První set trval pouhých dvaadvacet minut. Kéž by to takhle vydrželo, Tomáš by mohl ušetřit síly na čtvrtfinále proti Francouzi Gasquetovi.

15:0 Querrey nenašel odpověď na vynikající podání ven z kurtu.

30:0 Výměnu zakončil Berdych precizním forhendem přesně na čáru.

30:15 Berdych se vydal sebevědomě na síť, soupeř ho ale křížně prohodil.

40:15 Další útok už se ale české jedničce povedl.

40:30 Querrey dramatizuje situaci dalším kvalitním prohozem.

1:0

Berdych opět získává svůj vlastní servis a vstupuje dobře do druhé sady - 1:0.

15:0 Querrey tentokrát neomylný.

15:15 Jenže vzápětí dělá druhou dvojchybu v zápase.

30:15 A teď zase eso.

40:15 Američan sází druhé eso v řadě.

40:30 Jenže v další výměně chybuje, když forhend nasměroval pouze do pásky.

1:1

Sam Querrey získává první hru po sedmi prohraných gamech v řadě - 1:1.

15:15 při podání Tomáše Berdycha.

30:15 Také Berdych umí vypálit luxusní eso.

40:15 A v jeho rejstříku je i přesný bekhendový prohoz.

2:1

Berdych zakončil suverénní hru dalším esem. Vede 2:1 a v utkání se zatím může stoprocentně spolehnout na své podání.

15:0 Querrey vyhnal Berdycha ven z kurtu a poté jej prohodil do protipohybu.

15:15 Američan sice vystihl, kam bude Berdych směřovat svůj úder, ale poté sám chyboval.

30:15 Skoro to vypadá, jako by se americký tenista začínal rozehrávat. Tohle byl další výborný winner.

30:30 Asi jsem to zakřikl. Vzápětí Querrey opět nepřesný na forhendu.

30:40 Berdychovi se aktivita vyplatila, má ve druhé sadě první brejkbol.

40:40 Škoda, Berdych při klíčovém úderu malinko ztratil stabilitu a zamířil do sítě.

A:40 Querrey si vzal na pomoc jestřábí oko a měl pravdu, jeho podání lízlo čáru.

40:40 Ale je tu znovu shoda.

40:A Berdychovi se povedl skvostný return pod nohy soupeře a Querrey nedokázal zareagovat. Je tu další brejkbol.

3:1

Tentokrát technika Querreymu nepomohla. Američan minul a Tomáš Berdych vede 3:1 ve druhé sadě!

Tomáš Berdych slaví
Tomáš Berdych slaví | Foto: Reuters

0:30 Pozor, Berdych dvakrát chyboval a vůbec poprvé se při svém servisu dostává do problémů.

15:30 Berdych to teď ubojoval. Parádní obranou přečkal velký tlak soupeře, který v rozhodující chvíli minul.

30:30 Dlouhá výměna, na jejímž konci neudržel Američan nervy na uzdě. A trefil síť.

40:30 Tři míčky v řadě pro Berdycha. Český tenista otáčí skóre.

4:1

Berdych to zvládl, potvrdil brejk a vede 6:1 a 4:1. To vypadá velmi slibně.

Tomáš Berdych | Foto: Reuters

0:15 Dvacátý hráč světového žebříčku je hodně psychicky nalomený. Takový vývoj utkání jistě nečekal ani v tom nejhorším snu.

15:15 Berdych se skvěle pohybuje, ale teď měl smůlu. Na síti jej soupeř nastřelil a míček se odrazil pouze do pásky.

15:30 Třetí Querreyho dvojchyba v utkání.

30:30 Berdychovi bohužel uletěl bekhend do autu.

30:40 Parádní return znamená další brejkbol pro Tomáše.

5:1

Tomáš Berdych podruhé v tomto setu (celkově popáté) bere soupeři servis a půjde podávat na vítězství v celém zápase. To je exhibice českého hráče!

0:15 Začíná ale autem...

0:30 A teď to byla pro změnu síť. Že by ještě přišly komplikace?

15:30 Nádhera. Berdych zvolil servis ven z kurtu a potom zakončil přímo na čáru.

30:30 Velmi pěkná výměna, ve které Berdych předvedl hodně variabilní hru, končí Querreyho nezdarem.

40:30 Čtvrté Berdychovo eso znamená první mečbol!

6:1

Je to tam! Tomáš Berdych předvedl neuvěřitelně suverénní výkon a rozdrtil Sama Querreyho po setech 6:1 a 6:1.

Po dvou trápeních přišla smršť v podání české jedničky. Berdych se nezdržel na kurtu ani hodinu a zahraje si čtvrtfinále prestižního turnaje Masters v Miami. Jeho soupeřem bude Francouz Gasquet.

Děkuji za pozornost a přeji pěkný zbytek večera a dobrou noc.