reklama
12:15 • SP v biatlonu • Oslo

ŽIVĚ Biatlonistky jedou štafetu. Vrátí se Češky na trůn?

Dobrý den, vítejte u online reportáže ze Světového poháru v biatlonu. Na Holmenkollenu se dnes jedou štafety, jako první se do akce vrhnou biatlonistky. Závod začíná ve 12:15.

Na programu je poslední ženský biatlonový závod před Mistrovstvím světa v Kontiolahti. A Češky budou znovu patřit mezi největší favoritky. Jejich výkony ve štafetě jsou totiž v letošní sezoně naprosto famózní.

Posuďte sami: V letošní sezoně se jely zatím čtyři štafety a české biatlonistky skončily vždy na stupních vítězů. Dvakrát vyhrály, jednou byly stříbrné a jednou bronzové. Naposledy v italské Anterselvě skončily druhé a dnes se tak budou snažit o návrat na trůn.

Biatlonový závod ženských štafet v italské Anterselvě Biatlonový závod ženských štafet v italské Anterselvě | Foto: (C) Český biatlon, Pavel Slavík

V posledních dnech a hodinách se čile spekulovalo o tom, zda se vůbec poprvé v sezoně nezmění složení české štafety. Tyto úvahy zapříčinily velmi dobré výkony novicky Barbory Tomešové. Nakonec ale trenéři reprezentace vsadili na osvědčenou sestavu: Eva Puskarčíková, Gabriela Soukalová, Jitka Landová, Veronika Vítková.

Kde hledat další favorizované týmy dnešního závodu? Možná napoví průběžné pořadí světového poháru štafet:  1. Česká republika 222 bodů, 2. Německo 199, 3. Bělorusko 194, 4. Francie 164, 5. Ukrajina 162, 6. Norsko 156, 7. Itálie 151, 8. Rusko 147.

Biatlonový závod ženských štafet v italské Anterselvě Biatlonový závod ženských štafet v italské Anterselvě | Foto: (C) Český biatlon, Pavel Slavík

Největšími konkurentkami Češek by měly být jako tradičně Němky. Ty ale dnes nemohou využít služeb své nejlepší závodnice Francisky Hildebrandové. Tu na třetím úseku nahradí střelecky velmi nespolehlivá Miriam Gössnerová.

Ještě více oslabené jsou Bělorusky, které jsou průběžně třetí v pořadí štafet. K dispozici totiž nebudou mít megahvězdu Darju Domračevovou.

Osobně dnes věřím Ukrajině. Forma ukrajinských biatlonistek totiž rapidně stoupá a sestava Varvynecová, Burdygaová, Džymová a Valj Semerenková je jednoznačně černým koněm dnešního závodu.

Závodnice, které jednotlivé štafety rozběhnou, už se připravují na start závodu dlouhého 4 krát 6 kilometrů.

Na Holmenkollenu jsou dva stupně pod nulou, fouká vítr o rychlosti 3 km/h.

Závod byl právě zahájen!

Za Česko jede Puskarčíková, za Německo Hinzová, za Bělorusko Skardinová, za Francii Bescondová, za Ukrajinu Varvynecová, za Norsko Olsbuová, za Rusko Romanovová a za Itálii Wiererová.

Eva Puskarčíková se po startu drobně zapletla s Italkou Wiererovou, ale je v pořádku. Jen se propadla zhruba do druhé třetiny startovního pole.

Mezičas 0,7 km: 1. Ukrajina, 2. Slovinsko, 3. Norsko ... 11. Česká republika.

Je tady první střelba...

Dorothea Wiererová zastřílela nejrychleji, Puskarčíková rychle opravila jednu chybu a příliš vteřin neztratí.

Eva Puskarčíková odjíždí ze střelnice na sedmém místě, na první Italku ztrácí pouhých deset vteřin.

Rakušance Hauserové nestačilo ani osm nábojů na sestřelení pěti terčů a musí tak na trestné kolo.

Mezičas 2,7 km: 1. Itálie, 2. USA, 3. Estonsko, 4. Česká republika, 5. Francie, 6. Rusko, 7. Ukrajina, 8. Německo.

Italka Wiererová ujela zbytku pelotonu a vede zhruba o sedm vteřin. Eva Puskarčíková už se ze sedmého místa prokousala na čtvrtou pozici.

Aleš Vávra
Aleš Vávra
15. 2. 2015
reklama