reklama
10:30 • SP v biatlonu • Oslo

ŽIVĚ Biatlonistky jedou v Oslu vytrvalostní závod

Dobré dopoledne, vítejte u online reportáže ze Světového poháru v biatlonu. Po zastávce v Novém Městě na Moravě se seriál přesunul do norského Osla. Na místním Holmenkollenu dnes začíná program vytrvalostními závody. Začínají ženy v 10:30.

Holmenkollen, to je další svátek v nabitém programu biatlonové sezony. Závody ve špičkovém norském areálu jsou rovněž generálkou na světový šampionát ve finském Kontiolahti. Více si přečtěte ZDE.

Trenér Zdeněk Vítek přiznává, že čeští reprezentanti jsou po náročném víkendu v Novém Městě na Moravě stále poměrně dost unavení. Přesto doufají, že opět navážou na skvělé výkony, které podávají po celou letošní sezonu.

Vytrvalostní závody se pojedou teprve podruhé v letošní sezoně. Poprvé to bylo na úvodní zastávce seriálu ve švédském Östersundu. Tam vyhrála Běloruska Darja Domračevová před Finkou Kaisou Mäkäräinenovou a Ukrajinkou Valj Semerenkovou.

Z našich závodnic byla nejlepší Veronika Vítková na pátém místě. Jitka Landová dojela dvacátá, Eva Puskarčíková dvaačtyřicátá a Gabriela Soukalová dvaašedesátá.

Biatlon, SP NMNM, stíhačka Ž: Veronika Vítková Biatlon, SP NMNM, stíhačka Ž: Veronika Vítková | Foto: CPA Eduard Erben

Zatímco Veronika Vítková září od samotného úvodu sezony, s vývojem formy u Gabriely Soukalové je to úplně jiné. Jak naznačuje zmíněný výsledek z Östersundu, dostávala se blonďatá hvězda do pohody postupně. V současné době už šlape Vítkové na paty a v některých závodech se umísťuje dokonce lépe, než současná česká jednička.

Tady je pro představu průběžné pořadí SP po 16 z 25 závodů: 1. Mäkärainenová 750, 2. Domračevová 723, 3. Valj Semerenková 579, 4. Vítková 552, 5. Hildebrandová (Něm.) 504, 6. Wiererová (It.) 477, ...8. Soukalová 417, 35. Puskarčíková 136, 43. Landová 112, 77. Tomešová 11.

Dvě české ženy v elitní desítce, to je vynikající úspěch. Dámská část reprezentace obecně letos ukazuje velkou sílu a potenciál. "Je to obrovská paráda, co holky předvádějí. Druhé místo v bodování národů hovoří za vše. Tam byly vždy jen největší biatlonové mocnosti a teď jsme tam my," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz šéf jabloneckého biatlonového klubu a bývalý reprezentant Jan Matouš.

České biatlonistky vyhrály štafetu v Oberhofu České biatlonistky vyhrály štafetu v Oberhofu | Foto: ČTK

I když je Holmenkollen legendárním areálem, jen těžko bude konkurovat skvělé atmosféře, kterou vytvořili o uplynulém víkendu fanoušci v Novém Městě na Moravě. Zajímá vás, jak závody na Vysočině hodnotil třeba Martin Fourcade? Čtěte ZDE.

A když už jsme u toho, prohlédněte si i 30 nejlepších fotek z biatlonu na Vysočině.

Pojďme už ale zpět do Osla a věnujme se dnešnímu závodu, který začne už za 40 minut.

České biatlonistky vystartují na trať s těmito startovními čísly: 9. Gabriela Soukalová, 18. Veronika Vítková, 33. Eva Puskarčíková, 50. Jitka Landová,
57. Barbora Tomešová.

Ještě před pár dny bylo v Oslu osm stupňů nad nulou, nyní už je situace pro zimní sporty příznivější. Během závodů by se teplota měla pohybovat kolem jednoho až dvou stupňů pod bodem mrazu. „Má i trochu foukat, ale nic dramatického,“ uvedl kouč Vítek.

Norský Holmenkollen je velmi tradiční zastávkou lyžařských sportů, závodí se tu už od roku 1892. Dominantou modernizovaného areálu, který příští rok bude hostit už pošesté biatlonové mistrovství světa, je krásný skokanský můstek.

V pěkném moderním areálu už to ožívá, závod žen na 15 kilometrů začne za čtvrt hodiny. Tahle fotka Gabriely Soukalové pochází z tréninku před závodem.

Biatlon v Holmenkollenu 2015 Biatlon v Holmenkollenu 2015 | Foto: Michal Červený, Český biatlon

Na startu je 96 závodnic. Připomeňme, že se jede 15 kilometrů, střílí se čtyřikrát a za každou chybu se přičítá k času minuta navíc.

Závod byl zahájen, jako první vyrazila na lehce zamlženou trať Norka Fanny Hornová.

Startovní číslo 2 má vedoucí žena SP a držitelka žlutého trikotu Finka Kaisa Mäkäräinenová.

Se čtyřkou už jede Italka Karin Oberhoferová, s pětkou je připravena Němka Franziska Hildebrandová. Doufejme, že dnes nesestřelí terče Veronice Vítkové, tak jako ve stíhacím závodu v Novém Městě.

Číslo 6 má na dresu Francouzka Dorinová-Habertová. Sedmičku pak Američanka Dunkleeová, obě už ubírají první desítky metrů z patnáctikilometrové porce.

Aleš Vávra
Aleš Vávra
12. 2. 2015
reklama