Rafael Nadal - Stanislas Wawrinka

Rafael Nadal
1:3
Stanislas Wawrinka

Dobrý den, vítejte u online reportáže z finále mužské dvouhry na Australian Open mezi Španělem Rafaelem Nadalem a Švýcarem Stanislasem Wawrinkou. Zápas začíná v neděli v 9:40 SEČ.

Sedmadvacetiletý Španěl by svým druhým titulem na Australian Open (v roce 2009 porazil ve finále v pětisetové bitvě Rogera Federera) mohl hned dvakrát změnit historii. Světová jednička se může stát prvním tenistou historie, který by v otevřené éře vyhrál každý grandslamový turnaj alespoň dvakrát (Australané Roy Emerson a Rod Laver to dokázali před začátkem této éry). Čtrnáctým grandslamovým titulem by navíc dostihl v počtu grandslamových titulů Peteho Samprase a na tři tituly by stáhl náskok Rogera Federera.

Rafael Nadal se raduje z vítězství nad Rogerem Federerem v semifinále Australian Open 2014 | Foto: Reuters

O rok starší Švýcar je naopak ve finále jakéhokoliv grandslamového turnaje poprvé (Nadal si zahraje v Melbourne finále už potřetí, v roce 2012 prohrál v šestihodinovém zápase v pěti setech s Novakem Djokovičem). Že nemá, co ztratit, potvrzuje i statistika dosavadních vzájemných zápasů. S Nadalem prohrál všech dvanáct zápasů a neuhrál proti němu dokonce ani set.

Nadal prošel turnajem jako nůž máslem, v šesti dosavadních zápasech ztratil jediný set proti Bulharovi Dimitrovovi ve čtvrtfinále (dále porazil Australany Tomiče, Kokkinakise, Francouze Monfilse, Japonce Nišikoriho a v semifinále Švýcara Federera). Pro Wawrinku bylo největší zkouškou čtvrtfinále proti obhájci titulu Djokovičovi, jehož porazil 9:7 v pátém setu. S Kolumbijcem Fallou, Němcem Mayerem a v semifinále s Tomášem Berdychem ztratil jeden set, Kazach Golubjov zápas s ním skrečoval a Kanaďan Pospíšil do něj vůbec nenastoupil.

Stanislas Wawrinka v semifinále Australian Open 2014
Stanislas Wawrinka v semifinále Australian Open 2014 | Foto: Reuters

Oba hráči právě přicházejí do Rod Laver Areny, zápas začne zhruba v 9:45 SEČ.

0:0

Zápas začíná, na podání jej zahájí Wawrinka.

Finále Australian Open: Nadal - Wawrinka (Nadal, Wawrinka)
Finále Australian Open: Nadal - Wawrinka (Nadal, Wawrinka) | Foto: Reuters

15:0 Zápas začal dlouhou výměnou a forhendovým úderem Nadala za základní čáru.

30:0 Další Nadalův úder se do kurtu nevešel.

30:15 Tentokrát končí za základní čarou Wawrinkův jednoručný bekhend.

40:15 Vzápětí však vyhazuje do autu křižný forhend Nadal.

0:1

Wawrinka první hru získává pro sebe, Nadalův bekhendový return skončil v síti.

15:0 Nadal zahajuje svůj servis přímým bodem.

30:0 Wawrinkův křižný forhend následně končí za základní čarou.

40:0 A následně si Nadal opět pomáhá bodem ze servisu.

1:1

Nadal získává svůj servis čistou hrou, zakončuje ji kombinací dobrého servisu a přesného forhendového halfvoleje na síti.

Finále Australian Open: Nadal - Wawrinka (Nadal)
Finále Australian Open: Nadal - Wawrinka (Nadal) | Foto: Reuters

15:0 Wawrinka začíná tak, jak Nadal skončil. Vítězným forhendovým halfvolejem.

30:0 Wawrinka opět zahrál do Nadalova protipohybu a Španěl nestačil vrátit míč přes síť.

30:15 Nyní ale zastavila Wawrinkův bekhend síť.

40:15 Vzápětí však Wawrinka zakončuje výměnu forhendovým úderem přesně na lajnu.

1:2

Wawrinka zakončuje gem bekhendovým úderem po lajně, Nadal nemá šanci míč doběhnout.

0:15 Nadalovi se nepovedl kraťas a Švýcar zakončil křižným bekhendovým úderem do volné části kurtu.

15:15 Následně však Nadal srovnává bodem z podání.

15:30 Nyní však Nadal předvádí svou první dvojchybu.

15:40 Wawrinka vytlouká bekhendem Nadala na síti a má první dvě šance na brejk v utkání.

1:3

A Wawrinka hned první brejkbol využívá a bere Nadalovi servis. Jeho křižný forhend nedokázal Nadal vrátit bekhendem přes síť.

Finále Australian Open: Nadal - Wawrinka (Wawrinka)
Finále Australian Open: Nadal - Wawrinka (Wawrinka) | Foto: Reuters

0:15 Wawrinka si hezky připravil výměnu na zakončení, bekhendem po lajně však volný roh kurtu netrefil.

15:15 Bodem ze servisu však srovnává skóre.

30:15 A následně přidává první eso v zápase.

40:15 A následně přidává druhé.

1:4

Wawrinka se přibližuje zisku prvního setu proti Nadalovi. Potvrzuje předchozí brejk, když hru zakončil kombinací dalšího výborného servisu a nabíhaného bekhendového voleje na síti.

15:0 Nadal začíná další hru podobnou kombinací.

30:0 A následně skóruje forhendovým halfvolejem po lajně do Wawrinkova protipohybu.

30:15 Wawrinka však nyní zareturnoval Nadalovi pod nohy, a ten nedokázal vrátit míč přes síť.

30:30 Je srovnáno, Wawrinka skóruje vítězným bekhendovým úderem po lajně, v zápase už osmým.

30:40 Wawrinka má další brejkbol. Útočnou hrou se dostal na síť, kde výměnu zakončil nabíhaným volejem.

40:40 Nadal jej však tentokrát odvrací přímým bodem ze servisu.

A:40 Následně Wawrinkovi nevyšel bekhendový úder po lajně.

2:4

Nadal se vrací zpět do hry o zisk prvního setu, zahnal Wawrinku do rohu, a ten forhendem netrefil míč do kurtu.

15:0 Wawrinka však vstupuje do další hry bodem ze servisu.

30:0 Následně boduje stylem servis-volej.

40:0 Wawrinka si znovu pomohl servisem a výměnu zakončil křižným forhendovým halfvolejem.

40:15 Nyní však Wawrinka vyhodil bekhendový úder do autu.

40:30 A následně Nadal skóruje forhendovým winnerem po lajně.

2:5

Wawrinka už je jediný gem od zisku první sady. Nadal se pokoušel skórovat přímo z returnu, ale trefil jen síť.

15:0 Nadal zahajuje gem přímým bodem z podání.

30:0 A následně přidává další.

30:15 Vzápětí však dělá Nadal svou druhou dvojchybu v utkání.

40:15 Svou chybu však Nadal odčiňuje prvním svým esem v zápase.

3:5

Nadal snižuje po Wawrinkově forhendovém úderu do autu. Nyní však jde Švýcar podávat na zisk první sady.

0:15 Wawrinka na úvod gemu trefil míč ráměm rakety a míč skončil v autu.

0:30 A následně Wawrinka skóruje forhendovým winnerem rovnou z returnu.

0:40 To byla nádhera v podání Španěla. Tři šance na brejk si vysloužil nejprve dobrou obranou a pak křižným forhendovým winnerem do protipohybu soupeře.

15:40 První brejkbol Nadal nevyužívá, jeho bekhendový return končí v autu.

30:40 Ani ten druhý, tentokrát je Nadalův bekhendový return příliš dlouhý.

40:40 Je srovnáno. Wawrinka boduje přímým bodem z druhého servisu.

A:40 Wawrinka má první setbol po dalším bodu ze servisu.

Wawrinka první setbol využívá, když hru zakončil svým třetím esem a za 40 minut hry vyhrává první sadu v poměru 6:3.

0:0

Začíná druhý set, na podání jej tentokrát zahájí Nadal.

0:15 Druhá sada začala dlouho výměnou plnou parádních úderů z obou stran, kterou zakončil Wawrinka křižným forhendem do rohu kurtu.

0:30 Wawrinka opět skóruje křižným forhendovým winnerem.

0:40 Švýcar má hned na úvod gemu tři šance na brejk, Nadalův forhendový úder končí v síti.

0:1

Wawrinka využívá hned první brejkbol, když skóruje přímo z returnu, a podruhé v zápase bere soupeři servis.

15:0 Wawrinka vstupuje do dalšího gemu svým čtvrtým esem v zápase.

30:0 Následně se Nadalovi vůbec nepovedl return.

40:0 Nadal opět vyhazuje return do autu.

40:15 Wawrinka šel hned po servisu na síť, Nadal jej však vytloukl.

40:30 Následně Wawrinka vyhazuje bekhendový úder do autu.

0:2

Wawrinka brejk potvrzuje, hru zakončuje stylem servis-volej.

15:0 Další hru zahajuje Wawrinka nevynucenou chybou z bekhendu.

15:15 Za základní čarou však končí i forhend Nadala.

30:15 Wawrinka se snažil zakončit výměnu bekhendem po lajně, do kurtu se však netrefil.

40:15 A následně bekhendem posílá do sítě Nadalovo druhé podání.

40:30 Nadal však nyní hned po Wawrinkově servisu napaluje forhendový úder do sítě.

40:40 Ve velkých bolestech hrající Nadal nyní v nouzi poslal bekhendový úder za základní čáru.

A:40 Švýcar mu však nyní pomohl křižným bekhendem do autu.

1:2

Nadal přece jen snižuje, výměnu zakončil křižným forhendovým úderem, Wawrinka nedokázal vrátit míč přes síť.

Ve velkých bolestech hrající Nadal si bere medical time-out.

15:0 Wawrinka zahajuje gem po pauze bodem ze servisu.

30:0 A následně přidává eso.

40:0 Je tu třetí Wawrinkův bod z podání v řadě.

1:3

Neuvěřitelné. Dalším esem Wawrinka zakončuje gem a jde opět do dvoubodového vedení.

0:15 Španěl není zdravotně v pořádku. Nyní se rozhodl Wawrinkův bekhend po lajně ani nedobíhat.

15:15 Nyní však Wawrinka z bekhendu chyboval.

15:30 Nyní však dělá Nadal svou třetí dvojchybu v zápase.

15:40 Navíc Wawrinka opět využívá horšího pohybu Nadala a po dalším úderu do jeho bekhendu má další dvě šance na brejk.

1:4

Wawrinka hned první brejkbol využívá a podruhé v setu bere Nadalovi servis. Doběhl si míč na síti a bekhendovým halfvolejem výměnu zakončil.

15:0

30:0

40:0

40:15

40:30

40:40 A po nepovedeném čopovaném bekhendu Nadal srovnává.

A:40 Šestým esem však získává Wawrinka výhodu.

1:5

Wawrinka opět brejk potvrzuje a je už jen jediný gem od zisku druhé sady. Nadal sice s pomocí pásky vrátil Švýcarovo podání, Wawrinka však gem zakončil bekhendovým halfvolejem mimo dosah Španěla.

0:15

15:15

15:30

15:40 Po třetí nevynucené chybě Nadala v řadě má Wawrinka dva setboly.

30:15

40:15 Wawrinka si vypracoval další dva setboly.

Wawrinka čtvrtý setbol ve druhém setu využívá, když zakončil hru svým jedenáctým esem v zápase. Za hodinu 20 minut hry vyhrává druhou sadu v poměru 6:2.

0:0

Začíná třetí set, na podání jej zahájí opět Nadal.

0:15 Nadal zahajuje set nevynucenou chybou z forhendu.

0:30 Bekhendový obranný čop Nadala končí po Wawrinkově útočné hře v síti.

15:30 Forhendový úder Wawrinky však nyní končí za základní čarou.

15:40 Wawrinka má i na úvod dalšího setu dva brejkboly. Nadal se znovu rozhodl Švýcarův úder do rohu kurtu nedoběhnout.

30:40 Ten první však nevyužívá, forhendový úder vyhazuje z kurtu.

40:40 Ani ten druhý. Wawrinkův forhend je znovu příliš dlouhý.

A:40 Forhendem přesně na lajnu získává Nadal vedení.

1:0

Nadal se dostal z nejhoršího a po další chybě Wawrinky z forhendu přece jen získává první gem ve třetím setu pro sebe.

0:15 Wawrinka zahajuje své podání dvojchybou.

0:30 Teď ho Nadal prohnal po rozích, až Wawrinka nedokázal vyškrábnout míček a dostat jej přes síť.

15:30 Teď snižuje.

15:40 Nadal se lepší, má dva brejkboly!

30:40 První Švýcar odvrací esem.

2:0

2:0 Ale nyní trefuje jen síť. Nadal poprvé v zápase bere Wawrinkovi servis a jde v úvodu třetího setu do trháku.

15:0 A dobře začíná i třetí gem.

30:0 Wawrinkovi se úder do kříže nepovedl.

30:15 Do druhého rohu to už bylo přesnější.

30:30 Jedna z mála nevynucených chyb Nadala.

40:30 Aut Wawrinky.

15:0 Wawrinkovo eso.

15:15 Skvělým returnem nedal Nadal Wawrinkovi šanci.

30:15 Wawrinka se blýskl dalším esem, dnes už patnáctým.

40:15 A přidává přímý bod z podání.

40:30 Wawrinkovi se nepovedlo dobře podseknout míček, ten končí v síti.

3:1

A dalším esem si bere čtvrtou hru na svou stranu.

0:15 Nadalovi se nepovedl bekhend.

15:15 Nadal krásně zahnal Wawrinku do rohu, kde se Švýcar už nedokázal ubránit.

30:15 A nyní konečná díky bekhendu do druhého rohu.

40:15 Nadal pokračuje v rapidním zlepšení a diktuje tempo hry.

4:1

Další v pohodě zahraný míček do rohu rychle končí tento gem.

15:0 Vítězný bekhend Wawrinky.

15:15 To je však smazáno nevynucenou chybou.

15:30 Teď se bekendovým winnerem blýskl Nadal.

30:30 Je srovnáno.

40:30 Wawrinka po podání dobře zaútočil.

4:2

Wawrinka se udržuje v dosahu.

0:15 Dlouhou výměnu zakončil Nadal do deblového koridoru.

15:15 Wawrinka míček trefil nečistě rámem a podle toho také jeho úder vypadal.

15:30 Rány z rohu do rohu zakončil lépe Wawrinka.

30:30 Nadal úspěšně zaútočil po Wawrinkově returnu.

40:30 Wawrinkův aut.

5:2

A další chyba Švýcara. Nadal je jednu hru od snížení stavu na 1:2 na sety. Po pauze půjde Wawrinka podávat na udržení se v setu.

15:0 Nadal míček špatně zvedl a trefuje pouze síť.

30:0 Nadalovi nesedl return.

40:0 Wawrinka zaservíroval další eso.

5:3

Wawrinka se čistou hrou udržel ve hře o třetí set.

0:15 Skvělý Wawrinkův forhend po čáře.

15:15 Delší výměna skončila Wawrinkovým autem.

15:30 Tentokrát nevynuceně chybuje Nadal.

15:40 Španěl musí odracet dva brejkboly.

30:40 Wawrinka první šanci kazí úderem do sítě.

40:40 Wawrinka neudržel pevné nervy a Nadal si vybojoval shodu.

Ad:40 Wawrinka opět chybuje na bekhendu,

40:40 Wawrinka odvrátil setbol díky skvělému úderu do odkryté části kurtu.

Ad:40 V posledních chvílích tradiční nevynucená chyba Wawrinky na bekhendu.

Nadal je zpátky v zápase! Ve třetím setu předvedl rapidní zlepšení, kterým nutí Wawrinku k chybám, zvítězil 6:3, finále je tak znovu otevřené.

15:0 Wawrinka teď kraloval u sítě.

30:0 Vítězný bekhendový úder Švýcara.

40:0 Nadalovi return nesedl a pokazil jej.

0:1

Čistá hra pro Wawrinku na úvod čtvrtého setu.

15:0 Wawrinka na úvod dalšího gemu vyhazuje křižný bekhend do autu.

15:15 Vzápětí však vyhazuje bekhendový úder do autu i Nadal.

15:30 A vzápětí Nadal vší silou napálil nahraný forhendový halfvolej do sítě.

15:40 po forhendu inside-in má Wawrinka dva brejkboly.

30:40 Wawrinka však znovu vyhodil bekhendový úder do autu.

40:40 Druhý brejkbol odvrací Nadal přímý bod ze servisu.

A:40 Nadal přidává další bod z podání.

1:1

Nadal vítězným forhendem zakončuje hru a přece jen svůj servis uhájil.

15:0 Nadal returnuje jen do sítě.

15:15 Wawrinkův bekhend jednoruč však končí v síti.

30:15 Nyní však boduje Wawrinka přímo ze servisu.

40:15 Následně Wawrinka po dalším dobrém servisu skóruje vítězným forhendovým halfvolejem.

1:2

Wawrinka uspěl nadvakrát volejem na síti a opět odskakuje do vedení.

0:15 Wawrinka returnuje jen do sítě a hodně se na sebe zlobí.

30:0 Nyní to je Švýcar, kdo se trápí. Bekhendový úder opět vyhazuje z kurtu.

40:0 Nadal správně přerušil hru, další úder Wawrinky skončil těsně za základní čarou.

40:15 Nadal však nyní napálil nahraný forhendový úder jen do sítě.

40:30 V síti končí i Nadalův bekhendový úder.

2:2

Wawrinka však opět vyhazuje return do autu a řve jak tygr. Nadal tak srovnává na 2:2.

0:15 Po dobrém returnu Nadal skóruje forhendovým halfvolejem.

15:15 Wawrinka však srovnává esem.

30:15 A následně přidává už své 19. eso v zápase.

40:15 Následně Nadal vyhazuje return do autu.

2:3

Nadal dělá nevynucenou chybu z forhendu, a Wawrinka tak jde opět do vedení.

0:15 Wawrinka uzavírá dlouhou výměnu forhendovým winnerem přesně do rohu kurtu.

15:15 Wawrinka měl nahráno na další fiftýn, forhendový halfvolej na síti však vyhodil za základní čáru.

15:30 Nadal však vyhazuje forhendový úder za základní čáru.

15:40 Nadal posílá bekhendový úder do sítě a Wawrinka má dvě šance na brejkbol.

2:4

Forhendem po lajně Wawrinka hned první brejkbol využívá a je už jen dvě hry od zisku titulu.

0:15 Křižný forhenfový úder Wawrinky končí v síti.

0:30 Nyní končí bekhendový úder Wawrinky za základní čarou.

0:40 Wawrinka trefil míč na forhendu rámem a Nadal má tři šance na re-brejk.

3:4

Nadal si bere ztracené podání zpět, využívá hned první brejkbol, když mu opět pomohl Wawrinka svým úderem mimo kurt.

15:0 Nadal začíná nový gem dobrým forhendem a následným vítězným forhendovým halfvolejem.

15:15 Poté však poslal míček po dobrém Wawrinkově returnu do sítě.

15:30 Následně se Wawrinka trefil jednoručným bekhendem do rohu kurtu a Nadal nedokázal vrátit míč přes síť.

15:40 Wawrinka má dva brejkboly. Nadal totiž posílá stopvolej jen do sítě.

3:5

Wawrinka okamžitě brejkbol proměňuje vítězným forhendem po lajně a nyní jde podávat na svůj první grandslamový titul.

15:0 Wawrinka na úvod skóruje bodem ze servisu.

40:0 Je tu třetí bod z podání a Wawrinka má tři mečboly.

Stanislas Wawrinka hned první mečbol forhendovým winnerem po lajně proměňuje a stává se vítězem mužské dvouhry na Australian Open. Za dvě hodiny a dvacet minut vyhrává v poměru 6:3, 6:2, 3:6 a 6:3 a získává svůj první grandslamový titul v kariéře.

Wawrinka se díky životnímu triumfu v pondělí posune z osmého až na třetí místo žebříčku ATP za Nadala a Novaka Djokoviče.

Nadal sice zvýší svůj náskok v čele žebříčku, tím, že nedosáhl na svůj druhý titul na Australian Open však odmítl stát se prvním tenistou v open éře, který na každém gradslamovém turnaji zvítězí alespoň dvakrát a také nevyrovnal Američana Peteho Samprase, který má na kontě čtrnáct grandslamových titulů.

Tímto se s vámi loučím, děkuji za vaši přízeň u sledování online reportáží z Australian Open a těším se na shledanou u dalších online reportáží z tenisových zápasů. Například už v pátek vám přineseme živě zápasy 1. kola Světové skupiny Davis Cupu mezi tenisty Česka a Nizozemska z Ostravy.