reklama
15:30 • 2×6+2×7,5km • Smíšená štafeta

Biatlon ŽIVĚ: Smíšená štafeta si vyjela stříbro

Dobrý den, vítejte u online reportáže ze závodu smíšené štafety biatlonistů na olympijských hrách v Soči. Vše začíná v 15:30.

Český tým dnes bude chtít potvrdit jednoznačný vstup mezi biatlonové velmoci. Čtyři medaile z individuálních závodů, to je samozřejmě výsledek, který olympiádu v Soči zařadí do zlatého fondu českého biatlonu.

Česi jsou jedním z hlavních favoritů na zlatou medaili. V sestavě mají tři medailisty, Gabrielu Soukalovou, Ondřeje Moravce a Jaroslava Soukupa. Tuto silnou trojici doplní také velmi zdatná závodnice Veronika Vítková.

Právě za Veroniku Vítkovou, která na medailový úspěch v Soči zatím čeká, chtějí dnes bojovat ostatní tři členové smíšené štafety.

Czech Republic's Vitkova reacts after crossing finish line in women's biathlon 15km individual event at 2014 Sochi Winter Olympics Czech Republic's Veronika Vitkova reacts after crossing the finish line in the women's biathlon 15km individual event at the 2014 Sochi Winter Olympics February 14, 2014. | Foto: Reuters

Vítková zahájí závod na prvním úseku, po ní se vydá na trať Gabriela Soukalová a pak oba muži. Nejprve Jaroslav Soukup a poté finišman Ondřej Moravec. Ženy pojedou po šesti kilometrech, muže čeká 7,5 kilometru. Všichni závodnici budou střílet jednou v leže a jednou ve stoje.

Česká republika má startovní číslo 1, jelikož jediný mix letošní sezony Světového poháru v listopadu ve švédském Östersundu ovládla. Druhé skončilo Norsko a třetí Ukrajina. Češi měli totožnou sestavu jako dnes, s jednou výjimkou. Místo Jaroslava Soukupa jel veterán Zdeněk Vítek. Více o tehdejším závodu si přečtěte ZDE.

Světový pohár v biatlonu - česká štafeta slaví Světový pohár v biatlonu - česká štafeta slaví | Foto: Reuters

Takhle vypadá startovní listina, která čítá šestnáct národů: 1-Česká republika, 2-Norsko, 3-Ukrajina, 4-Itálie, 5-Francie, 6-Rusko, 7-Německo, 8-Bělorusko, 9-Rakousko, 10-Kanada, 11-USA, 12-Slovensko, 13-Švýcarsko, 14-Polsko, 15-Kazachstán, 16-Estonsko.

Kde hledat favority? Kromě Čechů vypadá hodně silně Norsko, které pošle do závodu dokonce čtyři medailisty z těchto her - Toru Bergerovou, Tiril Eckhoffovou, Oleho Björndalena a Emila Svendsena.

Soči 2014, biatlon hromadný start M: Emil Hegle Svendsen, Norsko Soči 2014, biatlon hromadný start M: Emil Hegle Svendsen, Norsko | Foto: Reuters

Dále je třeba zmínit domácí Rusko, které má obrovskou motivaci uspět. Pojede ve složení Olga Zajcevová, Olga Viljuchinová, Jevgenij Garaničev a Anton Šipulin.

MS v biatlonu 2013, muži na 15 km: Anton Šipulin MS v biatlonu 2013, muži na 15 km: Anton Šipulin | Foto: Eduard Erben

A samozřejmě Francie s trojnásobným medailistou ze Soči Martinem Fourcadem jako finišmanem. Před ním budou závodit Marie Dorin Habertová, Anaise Bescondová a Jean Guillaume Beatrix. To je také velmi silná sestava.

Soči 2014, biatlon 20 km: Martin Fourcade, Francie Soči 2014, biatlon 20 km: Martin Fourcade, Francie | Foto: Reuters

Naopak Ukrajina nevypadá příliš nebezpečně, v sestavě nemá ani jednu ze svých čtyři špičkových závodnic. Sestry Semerenkové, Džymová i Pidhrušná dnes chybí. Ani Německo v sestavě Sachenbacherová, Dahlmaierová, Böehm a Schempp nepatří mezi největší favority, avšak může být černým koněm. Stejně jako Itálie.

Šéf biatlonového svazu Václav Fiřtík chtěl před OH jednu historickou medaili. Teď má čtyři. Ale s jídlem roste chuť. "Jsem úplně nadšený, spokojený. Chtěli jsme aspoň jednu a teď máme čtyři medaile. Doufám, že to ještě zakončíme nějakým úspěchem ve štafetách, třeba mixu opravdu hodně věřím," řekl prezident svazu včera serveru Aktuálně.cz.

Podle bookmakerů jsou největším favoritem smíšené štafety Norové, následuje Francie a na třetím místě Česko se stejným kurzem jako Rusko. "Myslím, že zase hodně lidí od nás očekává dobrý výsledek, ale těch jakoby vyrovnaných týmů tam bude hodně. Bude to dost o štěstí a střelbě," řekla před závodem pro ČTK Gabriela Soukalová.

Gabriela Soukalová na Facebooku Půvab a sympatické vystupování Gabriely Soukalové ženou v Česku doposud dosti opomíjený biatlon prudce vzhůru. | Foto: Facebook, Gabriela Soukalová

Ještě připomeňme, že ve štafetě se po chybách dobíjí. Každý závodník má tři náhradní náboje, pokud i poté zbyde na střelnici nesestřelený terč, musí jet trestný okruh měřící 150 metrů.

V olympijské Laura aréně už se vše připravuje na první štafetový boj o medaile. Startovat se bude za sedm minut.

Je odstartováno, držme pěsti! Veronika Vítková na prvním úseku.

Do úvodního stoupání jede jako první právě Veronika Vítková, vedle ní už ale svůj stroj nahodila Norka Tora Bergerová.

Závodnice zvládly zákeřnou biatlonovou zatáčku ve sjezdu. Vítková se stále drží na druhém místě za Bergerovou. Třetí je Američanka Dunkleeová.

1. Bergerová, 2. Dunkleeová, 3. Vítková, 4. Zajcevová - takové je pořadí po prvním kilometru.

Teď bylo ve sjezdu krásně vidět, jak skvěle jedou Veronice Vítkové lyže. Češka vjíždí na stadion na prvním místě! Blíží se úvodní "ležka"...

Soči 2014: Veronika Vítková Soči 2014: Veronika Vítková | Foto: ČOV/Václav Mudra
Aleš Vávra
Aleš Vávra
19. 2. 2014
reklama