reklama
11:30 • Cyklistika • 12. etapa

ŽIVĚ Tour 2015: Krupobití Frooma nerozbilo. Vládl Rodriguez

Sledujte v podrobné on-line reportáži dvanáctou etapu Tour de France 2015, která zavede peloton přes tři horské průsmyky francouzskými Pyrenejemi. Startujeme ve 12:30 hodin.

11:20

Dnešní dvanáctá etapa Tour de France odstartovala v 11:20 hodin. Do úniku se chtěl dostat Jan Bárta, závodníci Lotta mu ale rázně vysvětlili, že tudy cesta nevede. Na 20. kilometru totiž byla dnešní sprinterská prémie.

11:48

Tu nakonec opanoval v den svých 33. narozenin vůdce této formace André Greipel, který přespurtoval Johna Degenkolba i "zeleného" Petera Sagana. Čtvrtý byl Mark Cavendish. Na pořadí v této soutěži se tak nic nemění, jen rozdíl mezi slovenským "Terminátorem" a německou "Gorilou" se ztenčil na dva body (254 ku 252 bodům).

12:02

Hned po projetí sprinterskou prémií se na čele začali formovat muži, kteří chtěli do úniku. Nakonec se to povedlo celkem 22 jezdcům, včetně Jana Bárty! Závodníci Sky byly se jmény spokojeni a proto nechali peloton zvolnit. Ten má tak celkem 155 hlav, do dnešní královské pyrenejské etapy nastoupilo 177 cyklistů!

12:08

Profil dnešní etapy:

12:12

Muži v úniku, kteří mají nyní k dobru už téměř čtyři minuty: Lieuwe Westra, Jakob Fuglsang (Astana), Matthieu Ladagnous, Jérémy Roy (FDJ), Gorka Izagirre (Movistar), Michal Kwiatkowski (Etixx-Quick Step), Romain Bardet, Mickaël Chérel, Christophe Riblon (AG2R), Jan Bárta (Bora), Bryan Coquard, Romain Sicard (Europcar), Kristjian Durasek (Lampre), Dani Navarro (Cofidis), Sylvain Chavanel, Jérôme Coppel (IAM), Joaquim Rodriguez (Kaťuša), Frédéric Brun, Anthony Delaplace (Bretagne- Seche), Louis Meintjes (MTN), Georg Preidler (Giant) a Sep Vanmarcke (LottoNL-Jumbo).

50. km

Mají splněno a tak se kluci baví. Peloton už nyní má ztrátu na uprchlíky přes šest minut:

12:30

Stoupání na Col de Porter-d'Aspet začíná zhruba na 54. kilometru. Je dlouhé 4,3 kilometru a průměrný sklon je 9,7 procenta. Toto stoupání je dnes na programu přesně 20 let po tragické smrti Itala Fabia Casartelliho, který zemřel právě ve sjezdu z tohoto kopce.

54. km

Uprchlíci už stoupají vstříc památce Casartelliho, stejně jako peloton.

12:36

Možná i kvůli Casartellimu je zpět ve Francii Lance Armstrong, poprvé od chvíle, kdy byl vyškrtnutý z cyklistické historie. Slavný Texasan byl totiž v roce 1995 stájovým kolegou Itala, jeho smrt posléze uctil etapovým vítězstvím dva dny po jeho smrti.

56. km

Vpředu se moc nejede, přibližují se k nim Marcelo Sieberg a Angelo Tulik. Peloton je za uprchlíky necelých 5:30 minuty.

57,5. km

Na vrcholu Col de Porter-d'Aspet je jako první , mezi uprchlíky se ale absolutně nezávodilo. Až na posledních sto metrech za to vzali Preidler, Roy a Westra. Jejich body do vrchařské soutěže: 5, 3 a 2.

12:56

Jezdci nyní sjedou během sedmnácti kilometrů o pět set výškových metrů níže, aby následovalo další stoupání. To si představíme později.

12:58

V pelotonu rozváží bidony pro jezdce Tinkoff-Saxo Roman Kreuziger a Peter Sagan.

65. km

Rozdíl mezi pelotonem a uprchlíky je stále kolem pěti minut.

13:05

Hodně nepříjemné probuzení dneska čekalo lídra závodu Chrise Frooma, kterého už v 6:30 hodin ráno navštívili dopingoví komisaři. Přitom coby lídr závodu musel projít dopingovým testem po dojezdu včerejší etapy. "Co se dá dělat, k tomu to patří. Co se týče dneška, vedra se nebojím, pocházím z Keni a tam také není žádná zima."

70. km

Rozdíl mezi pelotonem a uprchlíky na rovině vzrostl nad šest minut...

13:15

Peter Sagan jel do posledního kopce celkem na lehko...

13:18

S doprovodnou kolonou není nuda...

79. km

Stoupání na první "Jedničku" dnešního dne pro uprchlíky právě začalo. Rozdíl mezi nimi a pelotonem je na hranici sedmi minut.

Antonín Vavrda
Antonín Vavrda
16. 7. 2015
reklama