reklama
13:15 • Cyklistika • 18. etapa

ŽIVĚ Tour 2015 (187 km): Bárta únik nedotáhl

Sledujte v podrobné on-line reportáži osmnáctou etapu Tour de France 2015, která zavede peloton znovu do Alp a kdy čeká jezdce brutální výšlap na Col du Glandon.

13:30

Závodníci v tuto chvíli mají za sebou prvních 45 kilometrů a jako v předchozích dnech, už se od pelotonu odtrhla i větší skupinka, jejíž členové si brousí zuby na etapové vítězství.

Mezi 29 jezdci není ani jeden z favoritů na celkové vítězství, nicméně české fanoušky může těšit, že se v této skupině nachází Roman Kreuziger a Jan Bárta

13:35

Do cíle ovšem v tuto chvíli zbývá ještě zhruba 140 kilometrů, takže jde vskutku jen o nadějný start. Náskok skupinky uprchlíků je v tuto chvíli čtyři a půl minuty.

Na zbývajících kilometrech čeká cyklisty třeba výstup na Co du Glandon (1924 metrů) či tento ukrutný závěrečný finiš do cíle v Sain-Jean-de-Maurienne.

 

Před výstupem na Glandon se ale nachází ještě tři nepříjemné kopce, které mohou dát jezdcům pořádně zabrat. Profil dnešní etapy si můžete prohlédnout v grafice zde

 

Počasí zatím cyklistům přeje, vítr je slabý, teplota se vyšplhala k 25 stupňům a svítí slunce. Při sjezdu z Glandonu by tedy mělo být sucho

Otvírák k dnešní etapě si můžete přečíst zde

Nairo Quintana (Movistar) před Tour de France 2015 Nairo Quintana (Movistar) před Tour de France 2015 | Foto: Reuters

Včerejší etapa byla hodně smutná hned pro několik spolufavoritů závodu. Tejay van Garderen musel kvůli nemoci odstoupit, ztrátu zase nabral Alberto Contador. Více čtěte zde

Co je zajímavé, tak v úniku není Petr Sagan, jenž stále čeká na své letošní etapové vítězství. Zelený dres mu ale asi ani tak neunikne.

 

Peter Sagan ve 14. etapě Tour de France 2015 Peter Sagan ve 14. etapě Tour de France 2015 | Foto: Reuters
13:47

Na začátku stoupání k prvnímu ze tří "zubů" před Glandonem se utrhl skupince vpředu Dennis Rohan z BMC. Uvidíme, jak dlouho mu to vydrží.

Zajímavá data k dosavadnímu vývoji Tour (před startem 18. etapy)

13:56

Rohanův únik neměl dlouhého trvání, brzy jej Purito Rodriguez a další dojeli, a tak je skupinka 29 cyklistů vpředu opět pohromadě. Tedy včetně Kreuzigera a Bárty.

Dva body z vrchařské prémie (Cote de la Mure) si bere Purito, jeden Pauwels - stejně jako na předchozí prémii (Rampe du Motty). První bodování dnešní etapy (Col Bayard) vyhrál hned z kraje zase Rodriguez před Fuglsangem, Pinotem a Dennisem.

Tour de France - 13. etapa Tour de France - 13. etapa - Joaquim Rodriguez | Foto: Reuters

Rodriguez už má ve vrchařské soutěži stejně bodů (61) jako Chris Froome, dosavadní "král vrchařů".

14:05

Ze skupinky unikajících se odloupla šestice cyklistů, která si to chce rozdat o další prémii třetí kategorie, která přijde za chvíli. Tento sextet tvoří Fuglsang, Rodriguez, Pauwels, Voeckler, Clement a De Gendt. Aktuálně mají náskok kolem 17 sekund na zbytek úniku. Peloton na ně ztrácí dalších pět minut.

Pozoruhodné je, že v úniku není nikdo ze Sky. Všichni dnes patrně budou chtít pomáhat Froomovi.

14:09

Šestice uprchlíků je zase dojeta, peloton a skupinku 29 cyklistů vpředu dělí pět a půl minuty.

Jestli se někdo netěšil na dnešní etapu Tour, tak to byl spurtér Mark Cavendish. Zatím se ale statečně drží v pelotonu

14:15

Joaquím Rodriguez je v opačné pozici, červené puntíky mu rozhdoně hrůzu nenahání. Nyní vyhrál už čtvrtou dnešní vrchařskou prémii a připisuje si další dva body. Zbývající bodík si zapisuje znovu Pauwels.

Antonín Vavrda
Antonín Vavrda
23. 7. 2015
reklama