reklama

Životní sezona, tvrdí Kiki a Maki. A teď na olympiádu do Ria

Kristýna Kolocová a Markéta Sluková považují triumf v Praze za to nejlepší, co dosud ve sportu prožily. Kristýna Kolocová a Markéta Sluková považují triumf v Praze za to nejlepší, co dosud ve sportu prožily. autor: fivb.org
Plážové volejbalistky Kolocová se Slukovou za sebou mají nejlepší sezonu kariéry.

Praha - Plážové volejbalistky Kristýna Kolocová a Markéta Sluková mají za sebou nejvydařenější sezonu své kariéry. Zvítězily na turnaji vrcholné série Grand Slam v Berlíně, třetí skončily na turnaji stejné série v Gstaadu a velice cenné bylo i prvenství na pražském turnaji série FIVB Open.

Za letošní sezonou udělaly tečku, ale už začínají přemýšlet o náročnosti programu na příští rok, v němž začíná kvalifikace na olympijské hry. “Naším jednoznačným cílem je na různých turnajích nasbírat tolik bodů, které by nám umístěním do 16. místa otevřely dveře do Ria,“ netají své záměry.

Praha? To bylo to nejlepší, co lze zažít

Česká dvojice dosáhla výborných výsledků už v minulých letech, ale stále jí na velkých turnajích chybělo umístění na stupních vítězů. „Atmosféra byla nepřekonatelná, zážitek doslova neskutečný. Troufáme si tvrdit, že to bylo vůbec to nejlepší, co sportovec může na domácí půdě zažít,“ vzpomínají volejbalistky na pražskou soutěž.

Vzápětí přišlo vítězství na Grand Slamu v Berlíně, z kterého se radovaly ve své kariéře poprvé. „První zápas jsme prohrály 0:2 a cítily jsme se trochu unavené. A nakonec to bylo naše historicky nejlepší vystoupení. Vyhrát Grand Slam, na němž je zatoupena celá světová špička, se nepodaří často. Velice si tohoto úspěchu ceníme,“ vracejí se k životnímu úspěchu.

Bronz z Gstadu potěšil

Chladné počasí a déšť plážovému volejbalu zrovna nepřejí a na turnaji v Gstadu si ho všechny účastnice užily víc než dost. Velká bojovnost a týmový výkon však českému páru přinesly bronz.

„Byl to fyzicky i psychicky náročný turnaj. Byly jsme velice spokojené, že  v téměř prohraném utkání s Brazilkami jsme v nesmírně náročných povětrnostních podmínkách vybojovali bronzové medaile,“ vrací se Maki s Kiki na třetí velký úspěch, ke kterému přidaly ještě jedno semifinále v Haagu, další čtyři pozice v TOP 10 a titul mistra republiky.

Prohrály jen dvanáct zápasů

Spokojenost s dodatkem, že závěrečné vysvědčení mohlo být ještě trošku lepší, prozradil jejich rakouský trenér. „Moje svěřenkyně dokázaly porazit šest až osm špičkových dvojic, což jsem nečekal. Vyhrály 39 zápasů a 12 jich prohrály, což je v tabulce úspěšnosti řadí na třetí příčku. Jsme na dobré cestě a pokud se ještě zlepší, tak se častěji dostanou až do semifinále. Nicméně už dnes patří do elitní světové desítky,“ zdůrazňuje Simon Nausch.

Českou dvojici teď do 10. listopadu čekají čtyři volné týdny a pak už začne individuální trénink. „Soustředíme se hlavně na fyzičku, techniku a na podání. První turnaj je na programu až v půli března v Brazílii, ale není vyloučeno, že s Němkami a Holanďankami se v lednu zúčastníme turnaje na Novém Zélendu,“ uvažuje Nausch.

Důležitými turnaji a náročným cestováním je naplněno období od června do srpna. „Začne se v nich rozhodovat o účasti na olympijských hrách, kterých se má zůčastnit 24 týmů. Pro nás však bude důležité, abychom se díky nasbíraným bodům vešly do 16. příčky. Dnes se to zdá jednoduché, ale během roku nás může leccos přibrzdit a o startu v Riu uvažuje možná šedesát i více týmů,“ dodává Kolocová.

reklama