reklama

Zklamání. Z koulařů postoupil do finále jen Prášil

Tomáš Staněk na halovém ME v Praze. Tomáš Staněk na halovém ME v Praze. autor: Milan Kammermayer
Měli ukázat svou sílu v pátečním finále, místo toho ale vyhořeli už v kvalifikaci. Jediným českým koulařem ve hře tak zůstává Ladislav Prášil.

Praha - Dnešní úvodní den halového evropského šampionátu v atletice měl na programu jen tři disciplíny, v nichž největší pozornost se soustředila na kvalifikaci mužů ve vrhu koulí. Český tým v ní totiž měl hned tři medailové naděje, do pátečního finále ale našel cestu pouze Ladislav Prášil.

Nejvíc se věřilo druhému muži letošních evropských tabulek Tomáši Staňkovi. Ještě před závodem netajil, že nejlepší mívá první dva pokusy a limit 20,55 by měl bez větších problémů zvládnout. Jenže místo toho ve všech třech pokusech přešlápl.

„Stalo se mi to někdy před pěti šesti lety, ale ve velkém závodě ještě nikdy. Všechny přešlapy si podobaly jako vejce vejci. Když jsem v otočce zrychlil, tak vždyť mě to vytáhlo mimo kruh na pravou stranu," hodnotil Staněk s odstupem.

"Moc jsem chtěl, energie jsem měl možná víc, než bylo třeba, ale chyběla lehkost, uvolněnost. Na domácí půdě jsem byl také zřejmě přehecovaný. Pořád tomu nemohu uvěřit, že jsem se nepředstavil ani jediným platným pokusem. Moc mě to mrzí,“ dodal zklamaně.

Čtvrtým koulařem v letošní evropské tabulce je Jan Marcell, ani jemu se ale nedařilo. První dva pokusy také přešlápl a při třetím poslal kouli jen do vzdálenosti 19,45, což stačilo pouze na 14. místo. „Moc jsem si přál, aby se mi podařil hned první hod a já ho techniky nezvládnul, což ovlivnilo celé moje vystoupení. Začaly mi ubývat síly, nemalou roli sehrála také psychika,“ přiznává Marcell.

Spokojený tak zůstal jen Ladislav Prášil, který je v aktuální evropské tabulce osmý. Dnešním výkonem 20,50 obsadil v kvalifikaci čtvrtou příčku. „V aréně jsme už skoro čtyři hodiny. Předlouhá kvalifikace s 33 koulaři mně hodně vyčerpala. Mám hlad, žízeň a jsem úplně vyšťavený," řekl.

"Škoda, že se nedařilo Staňkovi, finále ve dvou by bylo příjemnější. Zítra to bude úplně jiná soutěž a na medaili bude potřeba výkon kolem 21 metrů,“ myslí si Prášil.

reklama