reklama

Zkušeným harcovníkům vypálil rybník junior. Grycz korunoval snovou sezonu titulem Pětibojař roku

Marek Grycz na předání ceny Pětibojař roku Marek Grycz na předání ceny Pětibojař roku autor: Filip Komorous
Navzdory předpokladům vyhrál anketu Pětibojař roku věkem junior Marek Grycz.

Praha - Před vyhlášením výsledků tradiční ankety o nejlepšího moderního pětibojaře letošního roku se největší šance dávaly hned několika úspěšným českým reprezentantům. Jana Kufa zdobily vyrovnané kvalitní výkony ve všech velkých soutěžích, dvojice Ondřej Polívka, Martin Bilko zvítězila ve štafetovém běhu na mistrovství Evropy a bez nadějí nebyl ani nejzkušenější David Svoboda, stejně jako ženská jednička Natálie Dianová. Jenže jakoby uhodil blesk z čistého nebe: královskou korunu získal poprvé v historii této ankety junior - Marek Grycz ze severomoravské obce Bystřice nad Olší.

Nový a více než nečekaný premiant má za sebou, a to nejen podle vyjádření jeho trenéra Iva Konvičky, doslova snovou sezonu. Z dvou vrcholných soutěží si přivezl čtyři medaile, z nichž nejcennější je zlato z mistrovství Evropy a titul vicemistra světa. Od Mezinárodní unie moderního pětiboje získal ocenění Junior Roku a včera měl velkou radost ze zmíněného triumfu na domácí scéně. "Toto prvenství jsem v žádném případě nečekal, je to pro mě velká čest," netajil hned v úvodu rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Můžete nám nejprve přiblížit vaší obec poblíž polských hranic, vzdálené asi pěti kilometrů od Třince?

Má kolem pěti tisíc obyvatel a ze všech stran ji kryje beskydské pohoří. Nechybí v ní bohatý kulturní a společenský život ani velké možnosti sportovního vyžití. Máme dvě travnatá fotbalová hřiště, umělou běžeckou dráhu, halu pro florbal, plavecký bazén a v česko-polské škole je hala pro házenou. Úspěšný oddíl moderního pětiboje má k dispozici i krytou jízdárnu a s ní i koně. Nechybějí ani různá zařízení důležitá pro regeneraci.

S jakými představami jste do letošního roku vstupoval?

Když budu upřímný, tak s podobnými se skutečností. Chtěl jsem úspěšně zvládnout dvě vrcholné soutěže, což se na evropském i světovém šampionátu podařilo. Nevydařený zůstal jen první závod Světového poháru, ale v těch dalších už převládala spokojenost.

Co z letošního roku, kromě medailových zisků, zůstane pro vás nezapomenutelné?

Se vším všude evropský šampionát v Barceloně. Po závodě jednotlivců, v kterém jsem zvítězil a Martin Vlach skončil třetí, jsme chtěli tento úspěch oslavit. Ale nešlo to tak jak jsme chtěli, protože za dva dny nás čekala štafeta. V ní jsme skončili druzí a po ní pak na pláži. Byla to důstojná oslava, ale detaily nemohu prozradit, protože i s odstupem několika měsíců by mě asi stihl trest (smích).

Mazák Synek, Špotáková za samopalem a pilný Maslák. Dukláci museli po roce do vojenských mundúrů Mazák Synek, Špotáková za samopalem a pilný Maslák. Dukláci museli po roce do vojenských mundúrů Prohlédněte zde

Které disciplíny jsou vaší největší zbraní a ve kterých se ještě potřebujete zlepšit?

Mám štěstí, že všech pět zvládám bez větších výkyvů. V porovnání s dospělými však zaostávám v šermu.

Máte se zkušenými pětibojaři častější kontakt?

Jsem s nimi v kamarádském vztahu. Byl jsem s nimi už na soustředění ve Švýcarsku a ve Spojených státech.

Víte tedy jaký je rozdíl v jejich a vaší přípravě?

Náplň přípravy nelze srovnávat. Dospělé trénuje Jakub Kučera, mě Ivo Konvička a k tréninku mají úplně jiný přístup

Co byste řekl na adresu vašeho trenéra?

Je nejlepší v Evropě a druhý nejlepší na světě - jako já (smích).

Jaký je rozdíl mezi pětibojařskou Evropou a světem?

Zásluhou vznikajících pětibojařů z Asie a Jižní Ameriky je světová konkurence podstatně větší.

Ještě příští rok budete v juniorské kategorii, ale nepřemýšlíte už, jak složitý bude přechod do kategorie dospělých?

Pětibojař Svoboda o nových plánech: Prý si finančně pohorším. Ale vnitřní motivace je důležitější Pětibojař Svoboda o nových plánech: Prý si finančně pohorším. Ale vnitřní motivace je důležitější Čtěte zde

Mám za sebou už první zkušenosti ze štafety s Vlachem na mistrovství světa. A tento debut nebyl špatný, skončili jsme pátí a v běhu se střelbou dokonce druzí. Zkušený David Svoboda mi řekl, že s tímto přechodem problémy neměl a hned byl konkurence schopný. Mám dobrou výchozí pozici a proto věřím, že i mně se podaří ji plně zužitkovat.

Jaká největší soutěž vás čeká příští rok?

Je to nesporně juniorské mistrovství Evropy na české půdě, kde bych chtěl potvrdit, že mé letošní výsledky nebyly náhodné.. Podle mých informací z Beskyd, tak se má konat v Kladně, ale Pražáci říkají na Kladně. Tak nevím…(smích).

A dlouhodobý cíl?

Samozřejmě prožívat atmosféru největšího svátku všech sportovců, kterým je olympiáda v roce 2020 v Tokiu.

Marek Grycz, Pětibojař roku 2017 Marek Grycz, Pětibojař roku 2017 | Foto: Filip Komorous
reklama