reklama

Zlatá tretra začala soubojem kladivářů

Ostrava - Nejlepším letošním světovým výkonem zahájila kubánská kladivářka Yipsi Morenová 45. ročník atletického mítinku Zlatá tretra v Ostravě.

Dvojnásobná mistryně světa si dnes vítězství a vedení v letošních tabulkách zajistila po několika nepříliš povedených pokusech až
posledním šestým hodem, kterým své náčiní poslala do vzdálenosti 74,69 metru.

Činily se i ostatní závodnice v osmičlenném startovním poli. Pět z nich se dostalo přes hranici 70 metrů: do čela nejdelších hodů sezony se na chvíli vyhoupla Běloruska Olga Canderová, ale Morenová její výkon v poslední sérii ještě o patnáct centimetrů vylepšila. Stříbrná medailistka z olympiády v Aténách tím vytvořila rekord Zlaté tretry a zároveň nejlepší výkon na českém území.

"Měla jsem pocit, že jsme v kruhu trochu pomalá, ale v posledním pokusu jsem se naštěstí probudila," řekla Morenová, která prý v podobných podmínkách ještě nezávodila. Na vedlejším rozcvičovacím hřišti Městského stadionu házely kladivářky v těsném kontaktu s publikem. "Moc se mi to líbilo. Vysokou úroveň měly i soupeřky, házely výborně a o to víc jsem ráda, že jsem vyhrála," dodala Morenová.

Třetí Němka Betty Heidlerová zaostala téměř o dva metry zpět, ale hned dvakrát pokořila národní rekord. Na světovou špičku nestačila jediná česká reprezentantka Lucie Vrbenská, která se neúspěšně snažila i o zdolání limitu pro mistrovství Evropy v Göteborgu.

Letošní maximum naopak odolalo v souboji kladivářů. Vítězný Japonec Koži Murofuši, který se na Zlaté tretře do sektoru vrátil po roční zdravotní přestávce, se sice v poslední sérii přiblížil k elitní hranici 80 metrů na pouhých 18 centimetrů, ale svůj plán nakonec nerealizoval. Olympijský vítěz z Atén však výkonem 79,82 vytvořil alespoň rekord mítinku.

Druhé místo obsadil olympijský vítěz ze Sydney Polák Szymon Ziolkowski, kterému Murofuši sebral vítězství posledním hodem. Český zástupce Lukáš Melich se sice se silnou konkurencí před dvěma stovkami diváků popasoval srdnatě, ale výkon 76,39 stačil jen na sedmé místo. "Nebylo to nic oslnivého. Někdy mám rád vyhecovanou atmosféru, dneska jsem potřeboval spíše klid. Ale oceňuju návštěvu, která se tady sešla," řekl kladivář pražské Dukly.

Výsledky:
Muži: 1. Murofuši (Jap.) 79,82, 2. Ziolkowski (Pol.) 79,06, 3. Děvjatovskij (Běl.) 78,20... 7. Melich (ČR) 76,39.
Ženy: 1. Morenová (Kuba) 74,69, 2. Canderová (Běl.) 74,54, 3. Heidlerová (Něm.) 72,91... 8. Vrbenská (ČR) 64,39.

reklama