reklama

Zlaté žně v Soči? Naději má biatlonová štafeta a Sablíková

Takhle se česká smíšená štafeta radovala na světovém šampionátu z bronzových medailí. Takhle se česká smíšená štafeta radovala na světovém šampionátu z bronzových medailí. autor: Eduard Erben
Středeční program olympijských her nabízí pro českého fanouška hned několik lákadel, včetně těch zlatých.

Soči - Dvě stříbra, dva bronzy, ale něco tam chybí. Ano, je to zlatá medaile, kterou ještě nemají čeští biatlonisté mezi suvenýry z olympijských her v Soči. A kdy jindy by se jí měli dočkat než ve smíšené štafetě, které se zúčastní všichni držitelé cenných kovů. Na programu je v 15:30 (sledovat ho můžete ZDE)

V atraktivním závodě, který bude mít pod pěti kruhy premiéru, získalo kvarteto Veronika Vítková, Gabriela Soukalová, Jaroslav Soukup a Ondřej Moravec bronz na loňském světovém šampionátu v Novém Městě na Moravě a především triumfovalo na startu této sezony Světového poháru. Proto Češi vyrazí trať v Soči se startovním číslem jedna.

"Asi budeme patřit k favoritům, ale nesmíme se k tomu upínat. Určitě ale o tu medaili budeme bojovat," řekla Vítková. Ta je jako jediná z elitního českého kvarteta zatím v Soči bez cenného kovu.

Moravec: Zlato? Zázrak. Ale šance je vždycky

Moravec získal stříbro ve stíhačce a bronz v závodě s hromadným startem, Soukup dojel třetí v úvodním sprintu a Soukalová má stříbro ze závodu s hromadným startem.

Před startem her v Soči Češi na první biatlonovou medaili pod pěti kruhy marně čekali, nyní jim ve sbírku chybí už jen zlato. "To zlato by bylo samozřejmě někde jinde, ale reálně by to byl fakt neskutečný zázrak," řekl Moravec.

"Ta šance je vždycky, v této sezoně jsme tu smíšenou štafetu vyhráli, takže nějaký předpoklad tam je. Tady to ale bude ohromně těžké," doplnil Moravec, nejúspěšnější český biatlonista v Soči.

Češi se netají tím, že i kvůli Vítkové by rádi o cenný kov zabojovali. "Teď to budeme dělat pro Verču, snaha bude," prohlásil po dnešním závodě s hromadným startem Soukup.

Sáblíková obhajuje další zlato z Vancouveru

Martina Sáblíková bude ve středu v Soči obhajovat zlato na nejdelší rychlobruslařské trati. 

Na tříkilometrové trati v Soči prohrála s Nizozemkou Ireen Wüstovou a na pětce to chce své velké soupeřce oplatit. Na nejdelší trati od roku 2007 při velkých závodech nepoznala hořkost porážky. Získala šest titulů mistryně světa za sebou, vyhrála osm závodů Světového poháru, triumfovala i na hrách ve Vancouveru a v Salt Lake City vytvořila světový rekord.

Za sedm sezon na této trati prohrála ve Světovém poháru jen dvakrát, a to nejspíš jen kvůli zdravotním problémům, které ji provázely. V listopadu 2008 v Moskvě ji porazila Němka Claudia Pechsteinová a o dva roky později v Hamaru její krajanka Stephanie Beckertová, která je sice v Soči, ale v této sezoně se jí vůbec nedaří.

Loni při mistrovství světa, které se jelo právě v Soči, porazila Sáblíková Wüstovou o více než osm sekund. Třetí tehdy skončila Pechsteinová, která svedla s českou favoritkou dramatický souboj při jediné pětce v této sezoně v kazašské Astaně.

reklama