Zlato v historickém rekordu. Česká atletika slaví úspěch!

24. 7. 2014 0:04
Úřadující juniorská mistryně Evropy v chůzi svůj dnešní triumf na 10 km v americkém Eugene ozdobila světovým rekordem ve své věkové kategorii 42:47,25 minuty.
Anežka Drahotová.
Anežka Drahotová. | Foto: Aleš Gräf – graf.cz

Eugene  - Chodkyně Anežka Drahotová získala pro českou atletku třetí zlato z juniorského mistrovství světa v historii. Úřadující juniorská mistryně Evropy svůj dnešní triumf na 10 km v americkém Eugene ozdobila světovým rekordem ve své věkové kategorii 42:47,25 minuty.

Drahotová den po svých devatenáctých narozeninách vylepšila o více než 12 sekund historické maximum, jež v roce 2011 stanovila pozdější olympijská vítězka a seniorská mistryně světa Jelena Lašmanovová z Ruska.

"Byl to můj sen a hodně jsem se na něj nadřela. Vím, že bych měla říct, že jsem z překonání světového rekordu hodně překvapená, a nemůžu tvrdit, že jsem to čekala, ale byla jsem na tento závod hodně motivovaná," uvedla Drahotová.

Pro vítězství si rodačka z Rumburku došla suverénně, druhou v pořadí Wang Na porazila o minutu a čtvrt, další Číňanka Ni Jüan-jüan byla třetí s odstupem půldruhé minuty.

Další medaile je blízko v desetiboji

Diskvalifikací skončil závod pro vítězčinu sestru-dvojče Elišku a také pro dorosteneckou mistryni světa Olgu Šarginovou z Ruska, jež se o ní dozvěděla až v cíli při oslavách stříbrné medaile. "Sestra nebyla na tenhle závod v tak dobré pohodě, ale celý rok mě podporovala," řekla úspěšnější ze sester Drahotových, jež se v Eugene možná ještě představí v běhu na 3000 m překážek.

Všestranná sportovkyně Drahotová, jež sbírá úspěchy také v běhu a cyklistice, se postarala o první české zlato na MSJ po deseti letech. Naposledy se to povedlo Denise Rosolové, jež v roce 2004 pod dívčím jménem Ščerbová vyhrála dálku. První českou šampionkou byla o čtyři roky dřív oštěpařka Jarmila Jurkovičová (Klimešová). Na cenný kov čekali Češi na juniorském MS od stříbra kladivářky Kateřiny Šafránkové z roku 2008.

Na další medaili má zaděláno Jiří Sýkora, jenž po sedmi disciplínách vede soutěž desetibojařů. Devatenáctiletý atlet se dostal do čela průběžného pořadí po vítězství v disku v osobním rekordu 48,55, po němž má na kontě 5991 bodů. Druhý je s 5922 body Cedric Dubler z Austrálie, třetí Roman Kondratěv z Ruska nasbíral 5820 bodů.