reklama

Zlatou tretru zahájí kladivářská elita

Kladivářské hvězdy Ivan Tichon a Taťjana Lysenková na tiskové konferenci v Ostravě. Kladivářské hvězdy Ivan Tichon a Taťjana Lysenková na tiskové konferenci v Ostravě. autor: www.zlatatretra.cz
Ostrava - Světový rekord v hodu kladivem není v úterý v předvečer Zlaté tretry nereálný. Tvrdila to alespoň na pondělní tiskové konferenci v Ostravě Taťjana Lysenková z Ruska.

Třiadvacetiletá kladivářka letos své světové maximum překonala již na konci května v Soči, kde dolétlo náčiní z jejích rukou až na hranici 78,61 m.

Mezi muži bude platit za favorita vedoucí muž letošních světových tabulek Bělorus Ivan Tichon.

"Možná rekord uvidíme, nereálné to není. Sektor se mi moc líbí," řekla Lysenková. "Pro mě je ale nejdůležitější vyhrát, protože konkurence se v Ostravě sešla skvělá. Soupeřky budu mít kvalitní, čekám napínavou soutěž," prohlásila vrhačka.

O vítězství se s Ruskou poperou zejména Polka Kamila Skolimowská a Yipsi Morenová z Kuby, třetí a čtvrtá žena světových tabulek. Nechybí ani letos šestá kladivářka Betty Heidlerová z Německa.

Za překonání světového maxima organizátoři slíbili pořadatelé 25 000 dolarů. Lysenková si lehce dloubla do tyčkařky Jeleny Isinbajevové, která po kousíčkách překonává maxima jako na běžícím pásu: "Není to tak snadné jako třeba ve skoku o tyči žen, že bych přidávala centimetr po centimetru. Ale kdyby to šlo, klidně bych si to tak naplánovala."

A je vůbec v jejích silách překonat hranici 80 metrů? "Nebude to lehké, ale když bude člověk tvrdě pracovat, může se to povést. Já jsem to však nehodila nikdy ani v tréninku," řekla.

Ženská soutěž začne v úterý v 17:00, muži začnou házet od 18:30.

Tvrdá konkurence

Mezi muži je překonání světového rekordu méně pravděpodobné. Na startu ale bude šest ze sedmi letošních nejlepších kladivářů a všichni už překonali 80 metrů.

Na Ostravu míří kladiváři Dalším kladivářským esem v Ostravě bude Slovinec Primoš Kozmus. Foto: Pavel Pruša

Více o kladivářích v Ostravě čtěte zde

"Mohli bychom se dočkat kvalitního výkonu. Uvidíme podle počasí, ale konkurence se sešla mimořádně kvalitní," prohlásil Tichon, který letos házel už sedmkrát a pětkrát vyhrál. Čtyřikrát navíc přehodil 80 metrů. Nepočítaje zimní Světový pohár, Tichon prohrál jen v Praze.

"Letos jsem nevyhrál jen jeden závod a byl bych moc rád, kdyby se po Ostravě tato moje bilance nezměnila," prohlásil. "Sil mám po Evropském poháru v Miláně dost a konkurence mě určitě vyburcuje ke kvalitnímu výkonu," připomněl víkendový závod, na němž hodil 79,40 metru.

Skutečnost, že se hází v úterý a navíc nikoli na hlavní ploše, nebere jako diskriminaci. "V posledních letech muži nepředvádějí žádné extra dlouhé hody. Možná až se zlepšíme, vrátíme se i na hlavní stadiony," dodal.

V neděli  po příletu ještě přátelsky poobědval se svým největším konkuentem Primošem Kozmuzem. V úterý však již začne regulérní boj.

Více o Zlaté tretře čtěte na oficiálních stránkách mítinku

reklama