reklama

Zlín hostí dětskou olympiádu: Přijelo tři tisíce sportovců

Na Olympiádě dětí a mládeže ve Zlínském kraji závodí tři tisíce dětí. Jezdí se i ostré závody na horských kolech. Na Olympiádě dětí a mládeže ve Zlínském kraji závodí tři tisíce dětí. Jezdí se i ostré závody na horských kolech. autor: Adam Sušovský, ODM 2013
Zlínský kraj hostí Olympiádu dětí a mládeže, přijelo tři tisíce sportovců.

Zlín - Praha letos hostí basketbalové mistrovství světa juniorů i finále fotbalového Superpoháru. Ani tohle ale nejsou největší sportovní akce v Česku. 

Alespoň teda, co se účasti sportovců týče. 

Na Olympiádu dětí a mládeže, kterou letos pořádá Zlínský kraj, dorazilo téměř 3000 dětí ze základních škol a prvních dvou ročníků středních škol. 

"Na letních hrách v Londýně bylo kolem 10 500 sportovců, to myslím hezky ukazuje velikost tohoto projektu," chlubí se místopředseda Českého olympijského výboru Filip Šuman. 

Dětská olympiáda: Projekt za 14 milionů

Právě Český olympijský výbor projekt zaštiťuje, ta letošní olympiáda stojí celkově přibližně 14 milionů korun. Zlínský kraj se podílí 5 miliony, 3 milion přispívá ČOV a zbytek doplácí jednotlivé kraje za účast.

O pořadatelství mohou usilovat jednotlivé kraje z nich ČOV vybírá na základě kandidátských projektů. Proces je podobný, jako když Mezinárodní olympijský výbor hledá město pro pořádání olympiády.

Na hrách sportovci nastupují za krajské reprezentace a musí absolvovat podobné akce, jako jejich starší kolegové na „dospělých“ hrách. Takže jsou zde květinové i medailové ceremoniály a slavnostní zahájení i zakončení.

Zátopková: Investovat do sportu dětí má smysl

Na jejich výkony přímo v dějišti pak dohlíží i olympijské legendy českého sportu Dana Zátopková nebo třeba Martin Doktor

„Je jasné, že takto velká  akce něco stojí, ale investovat do sportu dětí má podle mne smysl. Jezdím na dětskou olympiádu už od jejího vzniku v roce 2003. Atmosféra pro děti je krásná a závody opravdu povedené,“ říká legenda českého sportu Zátopková.

„Nemohl jsem si nechat ujít kanoistiku, ale viděl jsem i fotbal, atletiku a horská kola," podotýká dvojnásobný olympijský vítěz Doktor.

reklama