reklama

Zlí hoši chtějí dělat zlé věci! "Nový Kličko" Joshua stojí proti svému přízraku

Hodně jízlivé úsměvy si vyměňují Dillian Whyte (vlevo) a Anthony Joshua Hodně jízlivé úsměvy si vyměňují Dillian Whyte (vlevo) a Anthony Joshua autor: Reuters
V sobotu v noci se v londýnské O2 Aréně střetnou dvě hladové a neporažené britské těžké váhy Anthony Joshua a Dillian Whyte. V jejich bitvě jde daleko o víc, než jen o britský titul, pás šampiona Commonwealthu a Mezinárodního šampiona WBC. Oba totiž naplňují slogan večera "Bad Intentions" naprosto dokonale...

Londýn – V sobotu pozdě v noci, možná až po její půlnoci, dojde na souboj, který může nastartovat novou éru těžké váhy. Do ringu v londýnské O2 Aréně se proti sobě postaví dva neporažení bijci Anthony Joshua a Dillian Whyte.

"Může být nejdominantnější těžkou vahou posledních třiceti let," prohlásil Al Bernstein, jeden z nejrespektovanějších boxerských analytiků současnosti. "Nikdy jsem nepracoval s někým, kdo má takové předpoklady ve všech aspektech elitního sportovce současnosti. Všechny dveře máme otevřené, ale je to těžká váha. Jeden úder může všechno změnit," dodal promotér Eddie Hearn.

Joshua je obrovským talentem

O kom je řeč? O Anthonym Joshuovi, vice-mistru světa z roku 2011 a olympijském vítězi 2012, když zlatou medaili vybojoval nedaleko od místa, kde se nyní postaví Whyteovi. Tomu Whyteovi, který mu připravil první ze tří amatérských porážek.

"Pořád se k tomu zápasu vrací. Ale oba jsme někde jinde. Od toho souboje uplynulo už více jak šest let. Ten triumf mu dává víru, že může ten výsledek zopakovat, že má nade mnou navrch, žije z toho jeho psychika. Když jsem se stal profesionálem, Lennox Lewis mi řekl: 'Zapomeň na to, co se stalo v amatérech, žij pro přítomnost.' A to také dělám, byla to svatá slova. Ale respektuji, že to je jeho taktika, jak se dostat do pohody," pronesl stále teprve šestadvacetiletý mladík.

Jeho o rok starší soupeř má kromě zmíněné výhry v amatérském ringu na rivala pifku ještě z jednoho důvodu. "Dillian Whyte? To je jen další snadný soupeř," prohlásil zhruba před rokem bijec, kterému se přezdívá jednoduše AJ. "Tvrdil, že jsem porazil samé staré chlapy, ale to on také. Slyším podobné řeči pořád dokola, ten, co přijde po něm, bude muset vymyslet něco nového," dodal.

Whyte je ale hladový. Hodně hladový

Jenže při všem to vzájemném hašteření, nepodání ruky (od Whyteho) při rozhovoru pro televizi Sky Sports, zpochybnění srdce Joshuy a otočení se zády k favoritovi při pátečním vážení, zazněla ještě jedna hodně zajímavá věta. A to z úst Hearna: "Hodně kluků, kteří se Anthonymu postavilo, mělo nějaké svoje ambice. Dillian ale přichází s jasnou vírou. Nechce se pokusit o výhru, on chce Anthonyho porazit, chce knockoutovat!"

Proč zajímavá slova? Protože přesně na toto upozorňovali experti před soubojem mezi Tysonem Furym a Vladimirem Kličkem, ve kterém senzačně prvně jmenovaný ukončil více jak desetiletou neporazitelnost ukrajinského obra. Také tehdy šlo o bitvu velkého favorita s outsiderem. Také tehdy šlo o souboj "dokonalého stroje" s tak trochu rváčem z ulice, který dlouho dopředu rozehrál psychologickou hru.

Mimochodem Whyte, který sice žije v Brixtonu, se narodil v Port Antonio na Jamajce (Joshua má pro změnu nigerijské kořeny). A přestože v ringu netančí ve stylu reggae, budí respekt. Mezi amatéry vyhrál všech svých devět zápasů. "Box mě zachránil a změnil mi život," prohlásil kdysi bijec přezdívaný "The Villain".

Whyte dosud prohrál pouze jednou

Už předtím si k rukám přidal i nohy a během kick-boxerské kariéry se dostal až do pozice britské jedničky supertíhy a z 21 duelů vyhrál 20 (jediný prohraný navíc až v extra-roundu). Jediný souboj v kleci dle pravidel MMA pak ukončil za 12 sekund! Sečteno podtrženo – ze 47 duelů tenhle bojovník vyhrál 46, dle dostupných záznamů nebyl nikdy v problémech, nebo dokonce na podlaze ringu.

To Joshua už ochutnal, jaké to je, když vás soupeř "nahulí", nebo dokonce pošle k zemi. Právě ve zmíněném souboj s Whytem, poté ještě jednou – v prohraném čtvrtfinále na mistrovství Evropy 2011 s Rumunem Michaelem Nistorem. Jenže všechno má ještě druhou stranu mince.

Od těchto porážek uběhlo už hodně času a Joshua od té doby dospěl. Je navíc až neskutečné, že s boxem na vrcholové úrovni začal vlastně necelý rok před porážkou s Whytem, který do jejich vzájemného duelu šel s mnohem většími zkušenostmi. Většina jeho soupeřů navíc pocházela z ostrovů, Joshua se během amatérské boxerské kariéry postavil hvězdám v čele s Robertem Cammarellem.

Vyzývatel s sebou nese dopingový cejch

Navíc na kariéře Whyteho je dopingový stín, díky koketování s anaboliky tak přišel o dva roky. Mezi šestnáct provazů se ale postavil s jediným cílem: porazit Joshuu! To jej žene vpřed poslední více jak rok, oba se de facto na tento duel stejně dlouhou dobu chystají.

Díky šikovnosti Hearna se z něj stala dlouho očekávaná událost, za kterou si lidé na ostrovech budou muset zaplatit 17 eur. Tedy stejně jako za přenos Fury vs. Kličko. Hearn ostatně přilévá do ohně i nyní: "Může se stát cokoliv. Stačí jedna větší výměna, kdy Whyte trefí Joshuu na bradu a celá pohádka o něm skončí! To je ale důvod, proč jsou sázky tak vysoké."

A vyzývatel přidává: "Jeho srdce je hodně slabé, to já mám srdce pravého boxera těžké váhy. Hodně velkých kluků nezvládli tíhu okamžiku a začali se pod ní hroutit, sesypalo se. Historie budiž důkazem. Koukám se na něj a vím, že ho zničím!"

Zbourá Joshua zeď?

Jak by se mu to mohlo povést. Jeho největší síla je v dlouhém zadním crossu, kterým dokáže trefovat tvrdě a nekompromisně. Je to stejný úder, kterým zničil Joshuu zmiňovaný Nistor. Ten ale boxoval z opačného gardu. Druhou zbraní budiž jeho odolnost, Whyte dosud působí jako nezastavitelná zeď. Jenže stejně tak působil před duelem s Davidem Hayem i jistý Dereck Chisora. Jak vše nakonec dopadlo, už fanoušci dávno ví.

Jen tak mezi řečí: prvně zmíněný je společně s Carlem Frochem expertem stanice Sky Sport pro tento duelu, ten druhý se na galevečeru představí také. A v pátek na vážení zaskočil všechny přítomné, když se pasoval do role fotografa, když si půjčím nářadí od elitního britského fotografa Kevina Quigleyho: "Něco se mu nepovedlo, ale něco ano. S trochou tréninku by mohl klidně začít uvažovat o nové kariéře. Pochopitelně až skončí s boxem."

Ale zpět k našlapanému programu sobotní (nejen) londýnské noci pod heslem "Bad Intentions". To totiž nenaplňují jen zmínění hlavní hvězdy, které si to rozdají o britský titul, pás Commonwealthu a Mezinárodní titul WBC a na který Joshua zalehl do postele v pátek už v osm hodin večer.

Chisora se proměnil ve fotografa

Svatouškem rozhodně není ani Chisora, který se ale po narození dcerky hodně zklidnil. Do žáka večerní školy má daleko i Tony Bellew, hlavní záporák dalšího pokračování legendární série Rocky, tentokrát pod názvem Creed, kterému se v boji o evropský titul v křížové váze postaví nepříjemný Polák Mateusz Masternak.

Také Američan s italskými kořeny Paul Malignaggi, který se střetně s Italem Antoniem Moscatiellem o titul Evropské unie ve velterové váze má za sebou hodně bouřlivou minulost.

A možná nejvíce ze všech těsně před bitvou naplnila slogan večera Ir Gary O'Sullivan a Chris Eubank. Prvně jmenovaný po vážení syna slavného otce při pohledu face to face regulérně políbil na rty a div tím nerozjel regulérní hospodskou rvačku. Také jejich dvanáctikolový souboj ve střední váze tak jistě nabídne třeskutou bitvu.

reklama