Znovu naprosto suverénní. Skifař Synek je popáté mistrem světa

1. 10. 2017 17:42
Svou nadvládu potvrdil Ondřej Synek v dnešním finále, když se v americké Sarasotě suverénním způsobem stal mistrem světa a to už popáté v kariéře.
Ondřej Synek
Ondřej Synek | Foto: Tomáš Liška

Sarasota (USA) - Skifař Ondřej Synek se popáté v kariéře stal mistrem světa. Na šampionátu v americké Sarasotě čtyřiatřicetiletý český veslař vyhrál všechny své jízdy a svou nadvládu potvrdil v dnešním finále, kde porazil druhého Kubánce Ángela Fourniera o více než sekundu. Bronzovou medaili získal Thomas Barras z Velké Británie.

Synek, který se v květnu stal v Račicích mistrem Evropy, pátým triumfem na MS vyrovnal bilanci Mahého Drysdala z Nového Zélandu a Němce Petera-Michaela Kolbeho. Svěřenec trenéra Milana Dolečka obhájil zlatou medaili z předloňského šampionátu ve francouzském Aiguebelette. Loni na olympijských hrách v Riu byl třetí.

Rodák z Brandýsa nad Labem se ve finále vyrovnal i s nepříjemným bočním větrem, kvůli němuž pořadatelé upravili nasazení veslařů do drah. Synek tak startoval v páté dráze. Hned po startu se dostal do čela, v polovině trati musel stejně jako v semifinále bojovat s Fournierem, ale ve třetí čtvrtině trati se vrátil jednoznačně na první místo a jistým výkonem si dojel pro zlato.

"Byl to hodně těžký závod. Věděl jsem, že musím být v čele od začátku, ale také jsem věděl, že jsem tady v dobré formě. Příprava po Lucernu se vydařila," uvedl Synek na webu Mezinárodní veslařské federace. V posledním závodu Světového poháru ve Švýcarsku i kvůli zdravotním problémům dojel až šestý. Do USA ale dorazil ve skvělé formě a popatnácté v řadě se dostal do finále vrcholné akce roku.

Lenka Antošová a Kristýna Fleissnerová ovládly na dvojskifu finále B a skončily celkově sedmé. Úřadující evropské šampionky si připsaly nejlepší společný výsledek na vrcholné akci roku, na loňských olympijských hrách v Riu byly desáté. Skifařka Lucie Žabová byla ve finále B šestá a je klasifikována na dvanácté příčce.

Mistrovství světa ve veslování v Sarasotě (USA):

Muži:

Skif: 1. Synek (ČR) 6:40,64, 2. Fournier (Kuba) 6:43,49, 3. Barras (Brit.) 6:45,14.

Dvojskif: 1. Storey, Harris (N. Zél.) 6:10,07, 2. Zietarski, Biskup (Pol.) 6:10,66, 3. Mondelli, Rambaldi (It.) 6:11,33.

Čtyřka bez kormidelníka lehkých vah: 1. Itálie (Duchich, Barbaro, Tedesco, Sfiligoi) 5:59,60, 2. Rusko 6:01,91, 3. Německo 6:03,37.

Osma: 1. Německo (Weissenfeld, Wimberger, Planer, Johannesen, Schneider, Jakschik, Schmidt, Ocik, korm. Sauer) 5:26,85, 2. USA 5:28,450, 3. Itálie 5:28,90.

Ženy:

Skif: 1. Gmelinová (Švýc.) 7:22,58, 2. Thornleyová (Brit.) 7:24,50, 3. Lobnigová (Rak.) 7:26,56, …finále B: 6. L. Žabová (ČR) 7:57,43.

Dvojskif: 1. Donoghueová, Loeová (N. Zél.) 6:45,08, 2. O'Learyová, Tomeková (USA) 6:46,57, 3. Alderseyová, Edmundsová (Austr.) 6:49,76, … finále B: 1. L. Antošová, Fleissnerová (ČR) 7:05,30.

Osma: 1. Rumunsko (Vrinceanuová, Bejinariuová, Petrilaová, Popaová, Beresová, Tilvescuová, Bogusová, Opreaová, korm. Drunceaová) 6:06,40, 2. Kanada 6:07,09, 3. Nový Zéland 6:07,27.