ZOH na Slovensku v Polsku? Šance je velká, tvrdí vlády

ČTK ČTK
28. 3. 2013 8:29
Společná kandidatura Slovenska a Polska na uspořádání zimních olympijských her v roce 2022 má podle předsedů vlád obou států značnou šanci na úspěch.
Slovenskému hokeji se v posledních letech příliš nevěří, přesto loni získali stříbro na MS. Vyvolá podobnou euforii i kandidatura na ZOH?
Slovenskému hokeji se v posledních letech příliš nevěří, přesto loni získali stříbro na MS. Vyvolá podobnou euforii i kandidatura na ZOH? | Foto: Aktuálne.sk

Bratislava/Poprad - Společná kandidatura Slovenska a Polska na uspořádání zimních olympijských her v roce 2022 má podle předsedů vlád obou států značnou šanci na úspěch.

Samostatně by žádná ze zemí ve snaze o získání pořadatelství neuspěla.

Prohlásili to slovenský premiér Robert Fico a jeho polský kolega Donald Tusk po společné schůzce svých kabinetů v Popradu, která byla věnována zejména plánu Bratislavy a Varšavy společně se podílet na uspořádání olympiády.

"Šance této kandidatury jsou nepochybně velmi velké. Jsem přesvědčen, že olympijské hry jsou tou nejlepší reklamou pro obě země," řekl Fico.

Sjezdové lyžování a hokej na Slovensku

Záměr polského a slovenského olympijského výboru počítá s tím, že přihlášku podá Krakov, přičemž některé discipliny by hostilo Slovensko. Vzhledem k lepším přírodním podmínkám by se na Slovensku uskutečnily soutěže ve sjezdovém lyžování.

Slovenská strana má zájem i o pořádání hokejového turnaje, k čemuž by Krakov musel nejprve získat výjimku od Mezinárodního olympijského výboru. Olympijská charta totiž v současnosti připouští uspořádat některé disciplíny mimo pořadatelskou zemi jen v případě, že ta nemá vhodné přírodní podmínky.

"Doufáme, že budeme mít možnost přesvědčit Mezinárodní olympijský výbor. V takovém případě by bylo Slovensko organizátorem hokejových utkání," poznamenal Tusk, podle nějž má šanci na úspěch pouze společné úsilí obou zemí. "Pokud bychom šli každý zvlášť, olympiáda v tomto regionu by byla fikcí," tvrdil.

Náklady? Dvě miliardy eur

Fico odmítl kritiku, že jeho vláda podporuje pořádání olympiády v době úsporných opatření, kdy například nehodlá výrazněji zvýšit platy nespokojených učitelů. "Znamená to, že když je krize, tak nemáme myslet na budoucnost?" prohlásil.

Organizace olympiády přijde podle dřívějších informací slovenského ministerstva školství na dvě miliardy eur (51,5 miliardy korun). Přesnější odhad nákladů i s návrhem na jejich rozdělení mezi Slovensko a Polsko má být znám později.

Rozhodne se za dva roky

O pořadateli zimní olympiády 2022 se rozhodne za dva roky. Společnou přihlášku původně plánovala podat také švýcarská města Svatý Mořic a Davos. Nakonec se tak nestane kvůli tomu, že proti kandidatuře se v referendu postavili občané kantonu Graubünden.

Pořádání olympiády na Slovensku a v Polsku by si vyžádalo například dobudování dálničního spojení mezi oběma státy, posílení železniční dopravy nebo leteckého spojení. Na Slovensku by bylo třeba vybudovat také nové zimní stadiony a investovat do silnic a parkovišť v lyžařském středisku Jasná v Nízkých Tatrách, kde by se konaly lyžařské discipliny.

 

Právě se děje

Další zprávy