reklama

Oštěp má novu legendu. Po Železném je tu Špotáková

Tento oštěp poletí do vzdálenosti 71,42 metru. Barbora Špotáková díky němu vstoupila do české sportovní historie Tento oštěp poletí do vzdálenosti 71,42 metru. Barbora Špotáková díky němu vstoupila do české sportovní historie autor: Aktuálně.cz
Česko slaví páté olympijské zlato v oštěpu

Peking - Když se oštěpař Jan Železný na olympiádě v Soulu už radoval ze zlaté medaile, přehodil ho posledním pokusem Fin Tapio Korjus. V pekingském závodě se stalo něco podobného, ale se šťastným koncem pro české barvy.

Poslednímu pokusu Barbory Špotákové v oštěpařském klání žen přitom už málokdo věřil.

Aby se ze stříbrné pozice posunula na zlatou, musela přehodit několik minut starý evropský rekord Rusky Marie Abakumové.

Čtěte také: Fantastická Špotáková! Češi vezou z Pekingu další zlato

Soustředěná Špotáková to ale hodem dlouhým 71,42 metru dokázala, a v radostném transu jí ze rtů šlo odečíst: "To není možný!"

Hranici sedmdesáti metrů pokořila poprvé v životě. Do té doby se to podařilo jen světové rekordmance Menendezové, Němce Oberfollové a v Pekingu také Abakumové z Ruska.

Barbora v exkluzivní společnosti

V tu chvíli Špotákové pravděpodobně ještě nedocházelo, že osobním, českým i evropským rekordem v jednom právě vstoupila do exkluzivní společnosti českých oštěpařských legend Jana Železného a Dany Zátopkové.

Barbora Špotáková

Datum narození: 30. 6. 1981
Výška: 182 cm
Váha: 80 kg

Největší úspěchy:
1. místo LOH 2008
1. místo MS 2007
2. místo ME 2006

Loňským titulem mistryně světa z japonské Ósaky si Barbora získala respekt soupeřek, který jen potvrdila letošním nejlepším světovým výkonem 69,15 metru. Ale teprve pekingské zlato přidalo její kariéře opravdu hvězdný punc.

Po odchodu světového rekordmana Železného do atletického důchodu tak má český oštěp další legendu, která může ve svých 27 letech vyhrát ještě řadu závodů. K tomu, aby se aspoň přiblížila medailovým statistikám Železného a Zátopkové, jí vlastně ani nic jiného nezbývá.

Železný vyhrál olympiádu třikrát - v Barceloně 1992, Atlantě 1996 a Sydney 2000. K tomu je trojnásobným mistrem světa a dosud nepřekonaným světovým rekordmanem. K přehození jeho výkonu 98,48 metrů se žádný současný oštěpař ani neblíží.

Také poválečná československá reprezentantka Dana Zátopková si sáhla na světový rekord. Tehdejší oštěpařské maximum překonala v roce 1958 hodem dlouhým 56,67 metrů a v témže roce brala zlato na mistrovství Evropy ve Stockholmu.

Barbora Špotáková s vlajkou Zlatá radost. Podaří se na ni české atletce navázat dalšími úspěchy? Foto: Aktuálně.cz

Nejslavnější triumf ale prožila v roce 1952 na olympiádě v Helsinkách, kde se na nejvyšší stupínek postavila ve stejný den jako její manžel, legendární vytrvalec Emil Zátopek. Kariéru završila druhým místem na římských olympijských hrách v roce 1960.

Další úspěchy? Času je dost

Tehdy bylo Daně Zátopkové 38 let. Jan Železný získal svou poslední zlatou medaili v 35 letech - na světovém šampionátu v Edmontonu 2001. Ještě o pět let později přidal do své bohaté sbírky poslední cenný kov, bronz z mistrovství Evropy.

Pokud Barboře Špotákové vydrží forma, může podobně jako její předchůdci ještě mnoho let podávat výkony zajišťující medailová umístění.

Nebude to mít lehké. Po fantastickém triumfu v Pekingu od ní sportovní fanoušci nic jiného očekávat nebudou.

reklama