reklama

To by se v Česku nestalo! V Londýně fandí handicapovaným atletům 30 000 fanoušků

Paralympijské mistrovství světa je v plném proudu. Paralympijské mistrovství světa je v plném proudu. Foto: Zlata Vostrá
Podívejte se na reportážní fotogalerii z mistrovství světa handicapovaných atletů, které tento týden hostí Londýn.

Londýn - Mistrovství světa handicapovaných atletů v Londýně je v plném proudu. Čeští atleti mají za sebou několik podařených výkonů, ale stále jim zatím unikají cenné kovy, pro které si na šampionát přijeli. Přesto si nenechávají kazit náladu a naopak si velice cení podpory, kterým se handicapovaným sportovcům v hlavním městě Spojeného království dostává.

Bezpečnost především

Londýn má za sebou sérii několika různých útoků. I z těchto důvodů je v okolí olympijského stadionu zvýšená koncentrace strážců pořádku. Každá pěší zóna vedoucí k silnici je přerušena ocelovými sloupy, které lze vidět i na začátcích a koncích mostů. U vstupů probíhají klasické prohlídky osobních věcí návštěvníků a na stadionu se stále pohybuje několik psovodů se psy cvičenými na výbušniny.

Přísná opatření ale rozhodně fanoušky neodradila. Na sobotní a nedělní dopolední program bylo zaplněno téměř celé první patro olympijského stadionu a zejména večerní program měl fantastickou diváckou kulisu.  

"To by se v Česku nestalo," prohlásila za všechny dvojnásobná paralympijská medailistka Eva Kacanu, když se zasněně rozhlédla po stadionu. Faktem totiž je, že v tuzemsku jsou handicapovaní atleti zvyklí především na povzbuzování rodiny a kamarádů při závodech. Nyní jejich výkony podle oficiálních informací sleduje více než třicet tisíc fanoušků.

Olympijský stadion zaplaví školáci

Organizátoři potvrdili, že se bude jednat o nejnavštěvovanější šampionát paralympijských sportů v historii. K vysoké návštěvnosti si dopomůže i díky speciálnímu programu, který je připraven na začátek pracovního týdne.

Desetitisíce školáků, členů sportovních, zájmových a dalších kroužků dostaly vstupenky, aby pomohli naplnit stadion. Na pondělní dopolední program se tak poprvé za mistrovství otevřelo i druhé patro olympijského stadionu. Atmosféra byla opět ohromující, ačkoliv se jednalo z většiny o dětské diváky.

Češi jsou medailím na dohled

Čeští atleti, vychvalující si nejen britské diváky, mají za sebou slušné výkony. Ve finále hodu kuželkou obsadil páté místo osobním rekordem Radim Běleš.

Dálkařka Veronika Skuhrovská si rovněž zlepšila osobní maximum ve finále skoku do dálky a skončila osmá. Další svoje nejlepší umístění zaběhly běžkyně na 200 metrů Kateřina Husáková a Tereza Titěrová. Obě reprezentantky postoupily do finále. Česká výprava je velkou konkurencí světovým špičkám. Nachází se zde ale propastný rozdíl v podpoře státu.

"Zatímco indičtí atleti strmě stoupají svými výsledky vzhůru, protože mají od státu speciální program podpory, naši závodníci se musí věnovat práci. A ve svém volnu trénují. Aby se mohli zúčastnit tohoto mistrovství, museli si z poloviny hradit náklady. Tedy čtyřicet tisíc šlo z našich peněženek," prozrazuje detaily Kacanu.

reklama