reklama

Přišel o nohy, ale ne o naději. Britský talent se vrátil na stupně vítězů a sní o Le Mans

Billy Monger s pohárem za třetí místo v závodě britské formule 3. Billy Monger s pohárem za třetí místo v závodě britské formule 3. autor: Carlin Racing
Billy Monger po děsivé nehodě dokázal i s protézami místo obou nohou pod koleny uspět v závodě britské Formule 3.

Oulton Park - Billy Monger býval často zmiňován mezi možnými nástupci britských mistrů světa formule 1 Jensona Buttona a Lewise Hamiltona. Jenže loni v dubnu přišla strašidelná havárie ve Formuli 4, po níž mu lékaři museli amputovat obě nohy pod koleny. Většina jeho vrstevníků by se z toho zhroutila. Ne tak 18letý jezdec, který vzepjal všechny fyzické a psychické síly a o víkendu stál znovu na stupních vítězů.

Není to aprílový vtip, Monger opravdu 1. dubna skončil třetí v úvodním podniku letošního ročního britské Formule 3. Na záludném okruhu Oulton Park se dokázal z pátého místa na startovním roštu posunout ještě o dvě příčky dopředu. To vše s monopostem s upraveným ručním řízením a za téměř zimního sychravého počasí.

"Kdyby mi někdo řekl, že v prvním závodě budu na stupních vítězů, asi bych mu vynadal, že mi lže! Bylo skvělé objevit se v závodním poli britské F3 a bojovat v tak náročném šampionátu. Předvést, že s kluky dokážu udržet krok, je mnohem víc, než co bych kdy mohl chtít," řekl nadšený rodák z jihovýchodní Anglie.

Houževnatý Brit se tak zapsal po bok takových velikánů světa rychlých kol, jako byl dnes už zesnulý Švýcar Clay Regazzoni či stále ještě aktivní pilot Alessandro Zanardi. Oba bývalí závodníci F1 se dokázali - ať už s ochrnutýma nohama, nebo s protézami - po téměř fatálních nehodách vrátit na závodní tratě a Ital Zanardi má dokonce čtyři zlaté medaile z paralympiády.

Děsuplná havárie

Ale cesta na stupně vítězů nebyla vůbec snadná. Monger boural loni 16. dubna na okruhu Donnington Park v rychlosti přes 240 km/h, po nehodě skončil na několik dní v umělém spánku. Tou dobou už jeho krajané Hamilton a Button rozjeli prostřednictvím crowdfundingu velkou mezinárodní sbírku, která jen za první měsíc na podporu mladého pilota vybrala v přepočtu přes 10 milionů korun.

Mongerova vážná havárie ve formuli 4:

Už dva měsíce po havárii byl Monger jedním z VIP hostů čtyřiadvacetihodinovky v Le Mans, kde se svěřil se svým velkým závodnickým snem. Jako člen týmu kvadruplegika (tedy s postižením všech končetin) Frederica Sausseta se chce zúčastnit slavné čtyřiadvacetihodinovky.

Svůdná vidina Le Mans

Prvním testem má být společný start britsko-francouzské posádky v upraveném speciálu Ligier-Honda JS53 v listopadovém vytrvalostním závodě v portugalském Estorilu.

Sausset, který jel v Le Mans už předloni ve speciálu slabší třídy sportovních prototypů LMP2, Mongera oslovil krátce po jeho těžké havárii. "Chtěl jsem mu dokázat svoji podporu, proto jsem ho přizval do svého projektu. Chci, aby se Billy posunul dál a jel i v Le Mans. Když všechno dopadne podle předpokladu, stane se tak v roce 2020," uvedl bývalý závodník, který o končetiny přišel po havárii před šesti lety.

Monger ovšem do té doby nehodlá nijak zahálet. Aktuálně jsou pro něj prioritou boje ve Formuli 3, kde má ovládání plynu i brzdy na volantu. Po třech závodech úvodního podniku šampionátu má celkem 49 bodů a je na průběžné šesté pozici.

Jedna z variant speciálně upraveného Mongerova volantu:

reklama